Pradiaren 1900

Certifikát BREEAM získala prvá rekonštruovaná budova na Slovensku

Objekt revitalizovanej národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 získala certifikát BREEAM na úrovni Outstanding, čo je najvyššie hodnotenie kvality a výkonu budov z hľadiska šetrnosti k životnému prostrediu.

Historická budova, ktorá predstavuje vrchol priemyselnej architektúry 20. storočia, pôvodne slúžila ako pradiareň v rámci areálu Bratislavskej cvernovej továrne. Budova bola plne dokončená v roku 1920 a krátko nato sa stala najväčším priemyselným výrobným objektom v Bratislave.

V roku 2007 bola budova zaradená do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Od roku 2018 bola Pradiareň 1900 rekonštruovaná podľa kritérií systému BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method).

„Objekt Pradiarne 1900 bol obnovený podľa princípov trvalej udržateľnosti. Projekt a výstavba prešli tvrdými kritériami medzinárodného certifikačného systému udržateľných stavieb BREEAM a budove bol udelený najvyšší možný stupeň certifikácie BREEAM Outstanding.

Pradiaren 1900 odovzdanie certifikatu BREEAM Outstanding. Na fotografii zľava: Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT, Jaroslav Janíček,finančný riaditeľ YIT, James Fisher, vedúci oddelenia strategických partnerstiev BRE Group, James Turner, Channel Business Development Manager BREEAM, Stanislava Paulíková, projektová manažérka YIT, Jakub Mikulášek,asset manažér RSJ, Peter Dovala, riaditeľ developerských projektov YIT, Marek Kremeň, člen predstavenstva SKGBC a BREEAM Assessor, spoločnosť EXERGY
Pradiaren 1900 odovzdanie certifikatu BREEAM Outstanding. Na fotografii zľava: Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT, Jaroslav Janíček,finančný riaditeľ YIT, James Fisher, vedúci oddelenia strategických partnerstiev BRE Group, James Turner, Channel Business Development Manager BREEAM, Stanislava Paulíková, projektová manažérka YIT, Jakub Mikulášek,asset manažér RSJ, Peter Dovala, riaditeľ developerských projektov YIT, Marek Kremeň, člen predstavenstva SKGBC a BREEAM Assessor, spoločnosť EXERGY | Zdroj: YIT Slovakia

Budova sa tak zaradila medzi 1% budov na svete s takýmto hodnotením a je prvou rekonštruovanou budovou s takýmto certifikátom na Slovensku. Svojím charakterom prirodzene nadväzuje na aktuálne témy v oblasti znižovania uhlíkovej stopy, cirkularity či prepojenie spoločensky a sociálne zodpovedného investovania a investičných stratégií.

YIT Slovakia a investičná skupina RSJ spolupracovali na konverzii a transformácii historickej štvorpodlažnej budovy bývalej Bratislavskej cvernovej továrne a priľahlej silocentrály na súčasné moderné kancelárske priestory.

Nehnuteľnosť bola kompletne zrenovovaná, aby splnila požiadavky dnešných obchodných a kancelárskych prevádzok. V apríli roka 2022 spoločnosť YIT predala svoj 50 % vlastnícky podiel v tejto administratívnej budove novovzniknutému podfonduinvestičnej skupiny RSJ.

„Som nesmierne rád, že náš citlivý prístup k obnove historickej budovy, investície a námaha všetkých tímov boli ocenené aj hodnotením energetickej kvality a udržateľnosti budovy Pradiarne, ktorá sa stala aj novým sídlom našej spoločnosti,“ vyjadril sa Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia.

Pradiareň 1900
Pradiareň 1900 | Zdroj: Design Factory

Pradiareň 1900 dokázala radikálne znížiť uhlíkovú stopu v oblasti materiálov (zabudovaného uhlíka) vďaka aplikácii cirkulárnej ekonomiky v praxi prostredníctvom zachovania pôvodného skeletu. Množstvo bodov bolo dosiahnutých aj kombináciou nielen adaptačných, ale i mitigačných opatrení. Budova poskytuje aj adaptabilitu na zmenu klímy a aj napriek globálnemu otepľovaniu bude schopná svojim užívateľom poskytnúť komfort.

Projekt národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 bol v uplynulých dvoch rokoch niekoľkokrát ocenený vďaka výnimočnému prístupu v oblasti udržateľnej architektúry a výstavby, taktiež aj za prínos do slovenského kultúrneho dedičstva.

Certifikácia BREEAM

Ide o jednu z najrozšírenejších metód používaných na hodnotenie kvality a udržateľnosti budovy, ktorá posudzuje vplyv budovy na životné prostredie, na kvalitu prostredia vo vnútri a kvalitu služieb správcu nehnuteľnosti pre nájomníkov.  Vznikla v roku 1990 a je vyvíjaná britskou organizáciou BRE (British Research Establishment).

Táto certifikačná autorita dokonca berie do úvahy aj špecifické podmienky lokality a mikrolokality, v ktorej sa tá-ktorá budova nachádza. Dosiahnuť skóre pre úroveň „Outstanding“ je mimoriadne náročné a budova často musí mať prvky, ktoré sú pre developera ekonomicky rentabilné až v dlhodobom horizonte alebo nie sú rentabilné vôbec.

Zdroj informácií: YIT Slovakia