Pokles produkcie neprekvapil, je za ním hospodárska aj plynová kríza
Januárový výrazný pokles priemyselnej aj stavebnej produkcie v SR o viac ako štvrtinu analytikov neprekvapil. Predovšetkým priemysel totiž klesá už niekoľko mesiacov. "Hlavným dôvodom, prečo sa na Slovensku vyrába v posledných mesiacoch menej, je globálna hospodárska kríza, ktorá znižuje spotrebu vo svete a teda aj dopyt po výrobkoch, ktoré sa vyrábajú na Slovensku," uviedla pre TASR analytička Poštovej banky Eva Sárazová.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
„Pokles zahraničného dopytu po našich výrobkoch sa prejavuje v priemyselnej výrobe už niekoľko mesiacov. Január bol navyše poznačený výpadkom dodávok plynu, keď najväčšie spoločnosti závislé od plynu odstavili výrobu na takmer tri týždne. Očakávali sme preto ešte o niečo väčší prepad výroby než bol v skutočnosti,“ pridáva sa ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.
Výroba v stavebníctve však na rozdiel od priemyslu ešte v decembri minulého roka rástla, a to nie zanedbateľným tempom na úrovni takmer 13 %, pripomína Sárazová. Dopady krízy sa však začiatkom roka nevyhli ani tomuto odvetviu. „Naše očakávania, že v stavebníctve ide len o časové posunutie dopadov krízy na toto odvetvie, sa naplnili už v číslach za január. Mnohí stavbári či developeri sa pod vplyvom klesajúceho dopytu, ale aj kvôli ťažším podmienkam pri získavaní úverov, nepúšťajú do nových projektov,“ vysvetľuje analytička. Čiastočnou záchranou pre niektoré stavebné firmy by podľa nej mohli byť štátne zákazky v oblasti verejnej infraštruktúry, napríklad pri výstavbe diaľnic.
Pokles výroby by sa v nasledujúcich mesiacoch mohol zmierniť, keďže časť zameškanej januárovej výroby môžu firmy ešte dobehnúť, predpokladá Valachyová. Zahraničný dopyt však stále ostáva slabý, čo sa premietne do celkového výkonu ekonomiky v prvom štvrťroku tohto roka.
Pesimizmom nešetrí ani analytička ČSOB Silvia Čechovičová, podľa ktorej sa treba minimálne v prvom kvartáli pripraviť na záporný rast slovenskej ekonomiky. „Posledné čísla o priemyselných objednávkach v decembri vykázali prepad o 35 %, čo neprináša príliš veľa optimizmu. Mnohé podniky oznamujú skracovanie pracovných smien, prepúšťanie pracovníkov či ďalšie odstávky. Útlm dopytu na západ od našich hraníc sa tak čoraz viac bude premietať do života slovenských firiem,“ dodáva Čechovičová.
Zdroj: TASR