Pod najvyšší medziročný rast cien sa podpísalo aj bývanie a energie

Ilustračná foto
Zdroj: Istock.com

Štatistický úradu SR zmapoval mieru inflácie, ktorá v novembri vystúpila na 5,6 %.

Pod medziročný rast, ktorý má najvyššiu mesačnú hodnotu za sedemnásť rokov, teda od decembra 2004, sa podpísali aj stavebné materiály v rôznych položkách bývania a tiež drahší nábytok, bytové zariadenie, či bežná údržba domácnosti.

Infláciu medziročne najvýraznejšie podporil rast cien potravín o 4,8 %, čo je najvyššia hodnota od mája 2020. Najväčšia položka v štruktúre výdavkov slovenských domácností, teda bývanie a energie, zvýšila rast cien na 4 %, čo je najviac v tomto roku.

Ide najmä o vplyv drahších stavebných materiálov, ktoré vstupujú podľa úradu do rôznych zložiek výdavkov patriacich do tohto odboru a dosahujú nadpriemerné medzimesačné rasty takmer nepretržite už od jari tohto roka.

Medziročný rast aj naďalej ovplyvňoval aj rast cien palív či rastúce ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby, ktoré dosiahli najvyššie hodnoty rastu v tomto roku, a to o 5,3 %, aj z dôvodu novembrového rastu cien prostriedkov na umývanie a pranie v domácnostiach.

Infláciu v medziročnom porovnaní takisto už deviaty mesiac po sebe navyšoval rast cien tabakových výrobkov po úprave daní zo začiatku roka, v novembri o 15,3 %, ako aj vyššie ceny alkoholických nápojov. Pod jej rast inflácie sa podpísali aj vyššie ceny v odbore reštaurácie a hotely. V menšej miere k úrovni inflácie prispeli vyššie ceny za pomôcky a výrobky na osobnú starostlivosť.

SITA, red