ASB 10/2022

Je na Slovensku skutočne zlá dostupnosť bývania? Pravdu sme hľadali v novom čísle časopisu ASB

Nič nám nechýba. Aktuálne a dôležité témy, pekné realizácie a projekty či dáta z oblasti biznisu. Nový vydanie časopisu ponúka až 114 strán kvalitného obsahu.

Je to čierne na bielom. NBS odkazuje, že takú zlú dostupnosť bývania sme tu nemali 11 rokov. Dnešní mladí ľudia stoja pred otázkou, ktorá je ťažšia ako za čias, keď si prvé bývanie vyberala moja generácia. Na Slovensku máme v DNA zapísané, že každý, keď vyrastie, by mal nejakú tú nehnuteľnosť vlastniť. A tak sú mladí v situácii, že zobrať si hypotéku vo výške, ktorá by stačila na slušný byt, znamená extrémne zadlženie na celý život.

S rastúcimi úrokmi to, zdá sa, lepšie nebude. Naopak, odborníci sa zhodujú, že nás v otázke dostupnosti bývania čakajú ťažké časy, a nie je vylúčené ani to, že mladí ostanú bývať u mamičky ešte dlhšie, ako je to teraz. Druhou možnosťou, ktorá sa ponúka, je nájomné bývanie (nie nutne to od Hollého). Je možné, že mladí ľudia už nebudú trvať na tom, aby bývali vo svojom? Z môjho pohľadu nie je vylúčené ani to, že vlastniť nehnuteľnosť bude onedlho nemoderné.

Objednať nové číslo časopisu ASB

Dnes, keď dokážeme „sharovať“ kolobežky, bicykle či kancelárie, sa môže stať, že sa situácia zmení a výraznejší dopyt podmieni vznik skutočného nájomného bývania tak, ako ho poznáme zo zahraničia. Tohtomesačný Fokus, ktorý do hĺbky analyzuje dostupnosť bývania, dopĺňa ako vždy kvalitná a užitočná architektúra.

Opäť pozeráme za hranice, kde vznikajú projekty, ktoré ukazujú, že stavať byty sa dá funkčne a esteticky pre rôzne sociálne skupiny. Dočítate sa aj o tom, v akom stave je výstavba zariadení sociálnych služieb na Slovensku, ktoré sú veľkou témou budúcnosti.

V exkluzívnom profilovom rozhovore s architektom Mirom Hrušovským sme hovorili nielen o bývaní, ale aj o architektúre a developerstve, ktoré je podľa šéfa úspešného štúdia PANTOGRAPH tou najlepšou školou, akou si môže architekt prejsť. Verím, že si v časopise nájdete niečo, čo vám poslúži alebo vás poteší. A ak nie, napíšte nám.