Špeciál ASB: Mladí slovenskí architekti

Jediný svojho druhu na Slovensku. Vydávame špeciál o mladých slovenských architektoch

Bola to jazda! Prietrž energie, sviežosti, skvelých ľudí a inšpiratívnych stretnutí. Nový špeciál z dielne ASB je prvý svojho druhu na Slovensku, ktorý venoval priestor tvorbe štyridsiatich architektonických ateliérov.

Čaká vás prehliadka viac ako osemdesiatich architektiek a architektov do 40 rokov, o ktorých určite ešte budeme počuť. Predstavia vám svoje už realizované diela, aj tie, ktoré ešte len pripravujú. Každému z nich záleží na tvorbe kvalitnej architektúry, prostredia, vďaka ktorému môžeme dennodenne tvoriť kvalitné komunity, ulice, zóny, mestá a vzťahy medzi nimi a nami, užívateľmi týchto priestorov.

Pri tejto príležitosti sme sa ich pýtali aj na svetových architektov, ktorí ovplyvňujú ich tvorbu, i to, ktorí slovenskí architekti a architektonické ateliéry sú pre nich inšpiráciou. Ateliéry, ako Architekti BKPŠ | Kusý – Paňák, GutGut – Štefan Polakovič, zerozero, PLURAL, TOITO architekti, totalstudio, JRKVC, Ilja Skoček, inšpirujú mladých slovenských architektov v tomto špeciálnom čísle. Dokonca sú si niektoré už inšpiráciou navzájom. Je to pozitívny a silný signál.

Špeciál ASB: Mladí slovenskí architekti
Špeciál ASB: Mladí slovenskí architekti | Zdroj: Redakcia

Vrátili sme sa preto na našu alma mater – Fakultu architektúry STU (dnes FAD STU) v Bratislave. Dielo významného architekta a predstaviteľa funkcionalizmu Emila Belluša sa stalo naším „foto ateliérom“, v ktorom sme spoločne objavovali krásu scénických priestorov. Tam sme sa s vami a fotografom Mirom Pochybom stretávali viac ako týždeň.

Nikdy nezabudnem na ten prvý moment, keď sme si podali ruky a väčšina z vás povedala: „Wow, tak tu som nebol od skončenia školy. Paráda!“ Počas fotenia sme s vami zažili veľmi milé, vzácne, inšpiratívne a zábavné momenty. Rada by som sa preto poďakovala dekanovi FAD STU Branislavovi Puškárovi, prodekanovi Karolovi Görnerovi, profesorom Bohušovi Kováčovi, Ľubici Vitkovej a docentom Kataríne Smatanovej a Michalovi Hronskému. A samozrejme aj ochotným pánom vrátnikom a telesne znevýhodneným, ktorí pracujú v bufete Kolečko. Veľkú úlohu v tomto špeciálnom projekte zohral i grafik Tibor Jantoška.

Objednať ASB Špeciál: Mladí slovenskí architekti

Verím, že v špeciálnom čísle ASB MLADÍ SLOVENSKÍ ARCHITEKTI nájdete inšpiráciu nielen vy z architektonickej obce, ale i dizajnéri, umelci, scénografi, filmári, „lokační“, mecenáši kvalitného umenia, architektúry a dizajnu, zástupcovia jednotlivých komunít, miest a obcí a v neposlednom rade developeri.

Architektúra je totiž vec verejná, patrí nám všetkým, tvorí prostredie a ovplyvňuje nás. Preto by sme sa mali vzájomne počúvať, porozumieť, rešpektovať a spoločne nájsť cestu, ako vytvoriť prostredie lepšie a kvalitnejšie. Záleží nám predsa na tom, v akej krajine budeme žiť.