20230210 115940
Galéria(10)

Počas výstavby pripomínal maľbu Stvorenie Adama. Teraz je pripravený skrátiť cestu na juh Chorvátska

Ešte do nedávna nebolo možné prejsť z nového tunela Komorjak do protiľahlého tunela Omiš. Obe stavby totiž delila chorvátska rieka Cetina, ktorá tu vyhĺbila hlboký kaňon. To však už neplatí.

Vo výške 70 metrov nad vodnou hladinou je už skompletizovaný 216 metrov dlhý most. Ten je jedným z najzložitejších infraštruktúrnych projektov, ktoré v súčasnosti zrealizovali v Chorvátsku.

Nový most Cetina je dôležitou súčasťou veľkého projektu rýchlostnej cesty Stobreč – Dugi Rat – Omiš, ktorý pomôže zmierniť dopravné problémy na frekventovanej trase Split – Omiš počas letnej turistickej sezóny. Jeho výstavba začala v roku 2019. Dokončili ho na začiatku tohto roka, pričom tiež spája iný nový projekt – tunel Komorjak s už existujúcim tunelom Omiš.

Spojený most Cetina.
Spojený most Cetina. | Zdroj: STRABAG

Okrem dôležitého dopravného významu celý most vyniká aj z konštrukčného hľadiska, o čom informuje portál Maeg. Trámový most má maximálne rozpätie medzi dvoma podperami dlhé 152 metrov. Jeho štíhla konštrukcia má variabilný prierez medzi 6,50 metra na konci a 2,50 metra v strede. Oceľovú konštrukciu vyrobili po segmentoch, pričom následne ju v celku previezli na miesto usadenia.

Vo vnútri tunelov ju zmontovali a postupne vysúvali až kým nedošlo k spojeniu. Celý proces vzbudil záujem verejnosti, pretože obe plošiny boli v čase vysúvania v rozdielnych výškach, čo sa korigovalo s postupne pribúdajúcimi metrami vysúvania.

Práve vo chvíli, keď obe časti konštrukcie delili len centimetre, stavba pripomínala dielo známeho maliara Michelangela – Stvorenie Adama. Dlho to však netrvalo, pretože finálny spoj čakal ešte dôležitý záverečný zvar, čím sa zavŕšil celý proces trvajúci necelé štyri roky.

Nový most aj vďaka svojmu vzhľadu vhodne zapadol do okolia, pričom ponúka pútavý výhľad do kaňona rieky Cetina. Okrem toho však má najmä skrátiť cestu cestujúcim na juh Chorvátska.

20230210 115940
Posledné chvíle pred spojením.
Most vzbudil pozornosť aj preto, lebo počas konštrukcie boli jeho plošiny v rôznej výške.
Spojený most Cetina.
Most Cetina.
Proces kompletizácie mostu Cetina.
Proces kompletizácie mostu Cetina.
Konštrukčný proces mostu sa v jednom momente podobal na maľbu Stvorenie Adama.