Miroslav Trnovský, riaditeľ spoločnosti SkyBau, Podnikateľom roka 2007 Slovenskej republiky

Podnikateľom roka 2007 Slovenskej Republiky sa stal Miroslav Trnovský, konateľ spoločnosti SkyBau. Prestížne ocenenie si na slávnostnom ceremoniáli v bratislavskej Redute prevzal z rúk Prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča a Stana Jakubeka, vedúceho partnera Ernst & Young, vyhlasovateľa súťaže.

„Je pre mňa veľkou cťou  získať ocenenie Podnikateľ  roka.  Toto ocenenie však nepatrí len mne. Šťastie na ľudí, ktorí ma obklopujú, ale aj viera a hrdosť na výsledky práce našej spoločnej práce nás dostali až sem. Pre nás všetkých to bude povzbudenie a zároveň záväzok byť ešte lepší “ povedal Miroslav Trnovský, držiteľ titulu Podnikateľ roka 2007 Slovenskej republiky.

Miroslav Trnka, predseda poroty a víťaz prvého ročníka súťaže Podnikateľ roka 2006 rozhodnutie poroty komentuje takto: „Súťaž Podnikateľ roka nie je o číslach. Kládli sme dôraz na schopnosť nájsť a presadiť úspešný podnikateľský model ale aj na podnikateľského ducha a osobnosť každého kandidáta. Podnikateľský príbeh  Miroslava Trnovského a firma, ktorú sa mu podarilo vybudovať sú naozaj obdivuhodné atribúty, obzvlášť keď s podnikaním začal vo veku, kedy mnohí už uvažujú o dôchodku.“

Miroslav Trnovský (74), vyštudoval na Fakulte inžinierskeho staviteľstva, špecializáciu vodohospodárske stavby na Žilinskej univerzite. So spoločníkom založil firmu SkyBau spol. s r.o. v Nemecku, kde do konca roku 1992 zamestnávali takmer 100 zamestnancov. V roku 1996 rozšírili svoje aktivity do Českej republiky. Na Slovensko vstúpila spoločnosť SkyBau až v auguste roku 2002 dodávkou skeletu administratívneho objektu Millenium Tower II. v obchodnom centre POLUS Bratislava. V súčasnosti okrem výstavby administratívnych a bytových jednotiek spoločnosť realizuje aj náročné projekty železobetonárskych prác základovej dosky, spodnej i hornej stavby najväčšieho komplexu v Bratislave EUROVEA na Dunajskom nábreží. “Po 33 rokoch pôsobenia vo Váhostave som sa rozhodol odísť a ako 57 ročný som išiel pracovať do Passau, kde som vykonával pomocné práce na rekonštrukcii niekoľko storočnej budovy na pešej zóne. Tam sa zrodila myšlienka stať sa zhotoviteľom a dodávateľom  železobetónových konštrukcií občianskych stavieb, ktorá nás dostala až sem,” dodáva Miroslav Trnovský.

Víťazom kategórie Podnikateľ roka 2007 v oblasti inovácií, ktorá bola vyhlásená po prvý krát, sa stal Vladimír Lukáč, predseda predstavenstva spoločnosti ETOP-TRADING.

Víťazom v kategórii Začínajúci podnikateľ roka, ktorá je určená pre podnikateľov, ktorých firmy sú mladšie ako 5 rokov, sa stal Martin Starzyk, konateľ spoločnosti PolyStar.

Porota sa rozhodla udeliť aj Špeciálne ocenenie, ktoré získala Miriam Poništová zo spoločnosti DeutschMann Internationale Spedition.

Zloženie poroty súťaže Ernst & Young Podnikateľ roka 2007

  • Miroslav Trnka – predseda poroty, Podnikateľ roka 2006 Slovenskej republiky, generálny riaditeľ spoločnosti ESET, spol. s r.o.
  • Oliver Brunovský – konateľ vydavateľstva TREND Holding, spol. s.r.o.
  • Rudolf Sivák – rektor, Ekonomická univerzita v Bratislave
  • Ján Košturiak – riaditeľ, Fraunhofer IPA Slovakia
  • Miroslav Řihák – Podnikateľ roka 2004 Českej republiky, generálny riaditeľ spoločnosti ANECT
  • Robert Šimončič – generálny riaditeľ, Microsoft Slovakia s.r.o.

O súťaži Podnikateľ roka

Súťaž Entrepreneur Of The Year® bola po prvý krát vyhlásená spoločnosťou Ernst & Young v roku 1986 v Spojených štátoch amerických. V roku 2007 sa národné kolá konali vo viac ako 40 krajinách celého sveta a patria medzi ne aj krajiny susediace so Slovenskom – Poľsko, Maďarsko, Česká republika, Rakúsko a Ukrajina. Všetci národní víťazi spolu súťažia o titul World Enterprenuer of the Year. Najbližšie celosvetové finále sa bude konať v Monte Carle v máji 2008, na ktorom bude reprezentovať Slovensko aj držiteľ titulu Ernst & Young Podnikateľ roka 2007.

Zdroj: EYGM Limited, člen skupiny Ernst & Young