Logistické centrum v Plaveckom Štvrtku bude mať v prvej fáze dve haly

Panattoni Park Bratislava North
Zdroj: Panattoni Park Bratislava North

Nový logistický areál Panattoni Park Bratislava North vyrastá v katastri obce Plavecký Štvrtok neďaleko okresného mesta Malacky. V úvodnej fáze bude mať dve haly, jednu s rozlohou 12-tisíc m2 a druhú so 6-tisíc m2.

Areál vznikol v spolupráci industriálneho developera Panattoni s českým investičným fondom BHS Real Estate Fund SICAV, v ktorom sú väčšinou českí a slovenskí investori. Je napojený na diaľnicu D2 do Bratislavy. Podľa riaditeľa Panattoni pre Slovensko Erika Ivaničku zvýši zásobovacie kapacity a podporí príchod firiem do regiónu, ktorý stagnoval pre nedostatok logistických kapacít.

Vyše 100 pracovných miest

Logický projekt v Plaveckom Štvrtku poskytne v dvoch halách cca do 120 pracovných miest, čím podporí zamestnanosť v obci a regióne. V prípade záujmu klienta dokáže Panattoni zvýšiť administratívne a sociálne zázemie v logistickom centre.

„Sme súčasťou priemyselnej zóny, ktorá sa tiahne od Veľkých Levár po Plavecký Štvrtok a postupne sa obsadzuje. Proces hľadania vhodného investora tu trval od roku 2006. Vtedy boli vydané stavebné povolenia. Investora aj spoločnosť, ktorá by stavala, sa podarilo nájsť teraz,“ konštatoval starosta Radoslav Benkovič s tým, že ide o prvú (menšiu) časť zóny. V budúcich mesiacoch sa zóna rozšíri.

Hala v Panattoni Park Bratislava North pri Plaveckom Štvrtku
Hala v Panattoni Park Bratislava North pri Plaveckom Štvrtku | Zdroj: ASB – Monika Voleková

Košický trh je silný

Riaditeľ Panattoni pre Slovensko Ivaničko pre časopis ASB povedal, že pozemky, na ktorých stavajú, kúpili od developera HB Reavis. Ďalšou aktívnou lokalitou sú sklady v Panattoni Parku Košice Airport v lokalite Košice-Barca.

„V Košiciach máme silný trh a dopyt, je to príležitosť pre firmy, ktoré podnikajú v brownfieldoch. Sú úspešné a nemajú dostatok priestoru v áčkových výrobných alebo logistických nehnuteľnostiach,“ konkretizoval Ivaničko.

Minister hospodárstva Richard Sulík nedávno spomenul, že na východ Slovenska by mal prísť veľký investor. Ivaničko si vie predstaviť, že by sklady boli zaujímavé pre dodávateľov investora v prvom a druhom stupni. V rámci Slovenska majú rozpracovaných ešte niekoľko investícií.

Prvým nájomcom v Panattoni Parku Bratislava North je spoločnosť IKEA Components, ktorá nakupuje, skladuje, balí a distribuuje nábytkové komponenty a vybavenie do obchodných domov IKEA. V rámci prvej fázy výstavby obsadí väčšiu z dvoch hál. Hala bude dokončená koncom leta a začiatkom septembra tohto roka ju spoločnosť sprevádzkuje.

Zmeny v logistike výroby

Konateľ realitných spoločností BHS RealEstate SICAV Pavel Borovička uviedol, že v Európe je priestor na rast, čo je spojené s vývojom ekonomiky, boomom e-commerce a so spôsobom distribúcie tovaru vo svete. Potom, čo sa za posledné mesiace stalo v gepolitike, a po pandémii koronavírusu mnoho firiem začína premýšľať inak o logistike skladovania.

„Môže sa stať, že sa niektoré výroby a sklady presťahujú  do Európy a výrobcovia budú o niečo menej používať systém just in time. Zásoby nebudú na hodiny a dni, ale na dlhšie obdobie,“ načrtol možný vývoj.

Časová kapsula v novom Panattoni Park Bratislava North pri Plaveckom Štvrtku
Časová kapsula v novom Panattoni Park Bratislava North pri Plaveckom Štvrtku | Zdroj: Neopublic

Zástupcovia Panattoni, BHS RealEstate a starosta Plaveckého Štvrtka zakopali vo štvrtok (2. júna) časovú kapsulu s odkazmi pre budúce generácie. Napríklad terajšie normy udržateľných budov podľa najvyšších kritérií certifikácie BREEAM New Construction,

ktoré sa možno o pár rokov budú zdať zastarané, pridali aj pamätnú mincu od BHS, imbusový kľúč od značky IKEA (prvého nájomcu parku) a vydanie regionálnych novín Štvrtčan.

Logistický areál Panattoni Park Bratislava North

Lokalita: kataster obce Plavecký Štvrtok
Developer: Panattoni
Rozloha: 330 000 m2
Haly: 12 000 a 6 000 m2
Investícia: 59 miliónov €
Plánovaný ekologický certifikát: BREEAM New Construction na úrovni excellent