Žiar nad Hronom fotovoltika

Žiar nad Hronom chce šetriť energie vďaka fotovoltike na strategických verejných budovách

Partneri sekcie:

Mesto Žiar nad Hronom sa zapája do trendu používania elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, a to získavaním elektrickej energie zo slnka za pomoci fotovoltických článkov. Ako informovala radnica, budú nainštalované na strategické budovy mesta.

Ak pôjde všetko podľa plánu, tak by prvé fotovoltické články mali byť nainštalované začiatkom leta 2023. Po výmene 1 800 kusov zastaralého verejného osvetlenia za nové LED osvetlenie a rovnako po výmene osvetlenia v budovách pod správou mesta, pokračuje samospráva v myšlienke šetrenia energií.

„Samotné fotovoltické panely zabezpečia nášmu mestu lacnejšiu energiu. Nielenže samospráva ušetrí, ale mesto ostane bezpečnejšie. Obyvatelia sa nemusia báť večer chodiť po meste, pretože nebude nutné zhasínať lampy v rámci šetrenia energií,“ uvádza radnica. Veľkou výhodou celého projektu je 10-ročná záruka na panely.

Pri súčasných cenách elektrickej energie je návratnosť odhadovaná na štyri a pol roka, pričom návratnosť sa môže meniť v závislosti od cien elektrickej energie. Ak bude energia drahšia, návratnosť investície bude rýchlejšia.

„Keďže skladovanie veľkého množstva elektrickej energie je pre mesto finančne náročné, momentálne prebiehajú rokovania o skladovaní a distribúcii prebytočnej energie do iných objektov, či inom zužitkovaní zvyšnej elektrickej energie. V letných mesiacoch bude totiž spotreba elektrickej energie na základných školách minimálna,“ popisuje samospráva.

Nevyužitá zelená energia, ktorá bude školami vytváraná, by sa mohla prostredníctvom virtuálnej batérie presunúť na chod zimného štadióna. Jeho činnosť spotrebuje najviac energie najmä v letnom období. Keďže fotovoltika na streche štadióna by nebola dostačujúca na pokrytie jeho nákladov, fotovoltaická elektráreň v tomto prípade bude postavená na zelenej ploche. Táto elektráreň bude najväčšia zo všetkých v projekte.

Fotovoltika bude inštalovaná na tri základné školy, Mestské kultúrne centrum, Zariadenie pre seniorov Domov pri kaštieli a tri športoviská – okrem spomínaného zimného štadióna aj na mestskú krytú plaváreň a športovú halu.

Mesto ešte musí prediskutovať určité povolenia, väčšina objektov by však fotovoltiku mala mať nainštalovanú v priebehu leta tohto roka. Aktuálne prebieha aj rekonštrukcia plavárne, ktorá je tiež jednou z budov určených na výrobu zelenej energie zo slnka.

SITA, red