Krištáľové krídlo 2013: Sny premenené na hodnoty
Už 17 rokov prináša galavečer Krištáľového krídla defilé najvýznamnejších osobností z rôznych oblastí – od vedy cez hospodárstvo a umenie až po šport či filantropiu. Z celkového počtu 33 nominovaných osobností a súborov vybrala nových laureátov Veľká porota Krištáľového krídla, ktorej predsedom je Gabriel Csollár.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Počas 17 rokov počet kategórií narástol na súčasných 10. Je to dostatočne dlhý čas na to, aby ocenenie dokázalo svoje opodstatnenie, aby sa priebehu celého podujatia vychytali všetky neduhy mladosti a aby sa tesne pred prahom pomyselnej dospelosti predviedlo v tom najlepšom svetle. Organizátorom sa to v nedeľu večer 19. januára 2014 podarilo. Galavečer bol mimoriadne vydarený a bez preháňania patrí medzi najprestížnejšie spoločenské udalosti na Slovensku.
Tím pod vedením Márie Vaškovičovej namiešal originálny kokteil humoru a noblesy s výborným scenárom, vyváženým výberom tradičných aj neobvyklých vystúpení účinkujúcich a to všetko v príjemnom tempe naservíroval hosťom v Sále baletu a opery SND i pri televíznych obrazovkách. Niet pochýb, že tento galavečer nastavil pre ďalšie ročníky aj iné podobné podujatia latku kvality veľmi vysoko.
Filip Tuma sa veľmi rýchlo zžil so svojou moderátorskou úlohou a bez problémov zvládol aj nečakanú improvizovanú scénku či uvoľnenú atmosféru pri ďakovných rečiach ocenených. Jeho zvedavé a často aj nečakané otázky nezaskočili ani tých, ktorí odovzdávali ceny v jednotlivých kategóriách, ani laureátov. Ich pohotové a vtipné odpovede prispeli k tomu, že večer plný grandióznych výkonov, medzi ktoré, samozrejme, patrili najmä tie nominované na Krištáľové krídlo, mal veľmi ľudský až civilný rozmer, čo mu však vôbec neubralo na dôstojnosti a noblese. Nakoniec, dôkazom boli samotní laureáti, ktorí svoje sny premenili na hodnoty poctivou, trpezlivou a každodennou prácou.
Laureáti Krištáľového krídla za rok 2013:
Kategória filantropia:
Ocenenie si prevzala Mariana Kováčová, ktorá je zakladateľkou a riaditeľkou neziskovej organizácie Centrum Slniečko. V roku 2013 pomohla realizovať pilotný ročník projektu spoločnosti Profitmedia, s. r. o., zameraný na prevenciu proti domácemu násiliu s názvom Slovensko potrebuje dobrých otcov.
Kategória publicistika a literatúra:
Moderátor a publicista Michal Tvarožek si odniesol cenu sa dlhoročnú publicistickú prácu a za prípravu relácie Vec verejná.
Kategória šport:
Ocenenie získal cyklista Peter Sagan. Na profesionálnych pretekoch v minulom roku dosiahol až 22 víťazstiev a v rebríčku Medzinárodnej cyklistickej únie UCI skončil na štvrtom mieste.
Kategória hospodárstvo:
Ocenený bol Pavol Konštiak, prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu, za svoj výrazný podiel pri podpísaní iniciatívy na podporu ekonomiky Slovenska prostredníctvom podpory predaja slovenských výrobkov.
Kategória hudba:
Ocenenie patrí členom súboru Quasars Ensemble za vydanie profilového CD s dielami Arnolda Schönberga, Alexandra Albrechta a Paula Hindemitha.
Kategória divadlo a audiovizuálne umenie:
Cenu získala Táňa Pauhofová za postavu Emmy Bovary v inscenácii dramatizácie Flaubertovho románu Madame Bovary a za postavu Grušenky v inscenácii Bratia Karamazovci. Inscenácie mali premiéru v roku 2013.
Kategória rock – pop – jazz:
V novovytvorenej kategórii získali cenu Richard Müller a skupina Fragile za projekt a album Hlasy. Braňo Kostka, šéf skupiny Fragile, prearanžoval známe hity Richarda Müllera do podoby ŕ capella.
Kategória medicína a veda:
Ocenený bol Marián Janák za významný objav v nórskej oblasti Tromsř za polárnym kruhom. V horninách vyzdvihnutých z hĺbky viac ako 100 kilometrov sa našli prírodné diamanty.
Kategória výtvarné umenie:
Cenu si prevzal Michal Staško, ktorý bol v roku 2013 mimoriadne úspešný na medzinárodnom poli dizajnu a ako prvý Slovák sa stal držiteľom Red Dot Award.
Kategória architektúra:
Ocenenie si prevzal Irakli Eristavi za rekonštrukciu bývalých kasární v Košiciach na Kulturpark. Viac o výnimočnom a mimoriadne vydarenom projekte a priebehu rekonštrukcie sme písali v časopise ASB 10/ 2012 a ASB 10/2013.
Veľká porota Krištáľového krídla rozhodla, že Mimoriadnu cenu za celoživotné dielo dostali dve osobnosti: Doc.Ing. Peter Mihók, CSc., predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, ktorá zastupuje záujmy podnikateľov na Slovensku a slovenský spevák a skladateľ Miroslav Žbirka.
Laureátovi cenu odovzdali Ing. arch. Mária Nováková, šéfredakorka časopisu ASB a Martin Sůra, generálny riaditeľ HP Slovensko.
Foto: Michal Šebeňa
Text: Mária Nováková
ZDROJ: PR článok Krištáľové krídlo s.r.o.