Košické Inžinierske stavby budujú diaľničný obchvat Budapešti

Prestížnu exportnú zákazku na výstavbu diaľnice v Maďarsku získala druhá najsilnejšia stavebná spoločnosť na Slovensku Inžinierske stavby (IS), a. s., Košice. V týchto dňoch majú košickí stavbári za sebou približne polovicu prác na stavbe osemkilometrového úseku štvorprúdovej diaľnice, ktorý je časťou budúceho diaľničného obchvatu maďarskej metropoly Budapešť.

Kvalitu cementobetónovej zmesi a celý technologický postup nepretržite sleduje vlastná akreditovaná skúšobňa. Každý krok je niekoľkonásobne kontrolovaný, pretože prípadná oprava nie je jednoduchá. Diaľničná vozovka tak bude po dokončení spĺňať prísne kritériá kvality, informovali o tom TASR predstavitelia spoločnosti IS. Diaľničná vozovka tak bude po dokončení spĺňať prísne kritériá kvality.

Podľa IS technológia tohto typu vozoviek nie je zatiaľ na Slovensku ani v Maďarsku rozšírená. Inžinierske stavby ju prinášajú na trh od tohto roka, po dlhšej prestávke.

Vozovka pri Budapešti je vystužená oceľovými prvkami – tŕňmi a kotvami s celkovou hmotnosťou 300 ton. Naraz je možné klásť cementobetónovú vrstvu až do šírky 13 metrov. Umožnili to aj investície do strojového parku. Vozovka tohto typu sa nachádza aj v podjazde Lučivná na diaľničnom úseku D1 Važec – Mengusovce, ktorý bude v najbližších dňoch sprejazdnený.

Inžinierske stavby, člen medzinárodnej stavebnej skupiny COLAS, pracujú na zákazke v spolupráci s maďarskými firmami Egut a Debmut, ktoré sú tiež súčasťou COLAS.

Zdroj: TASR