image 100487 25 v1
Galéria(9)

Komu straší vo veži?

Slovensko ani Česko už takmer storočie neuznávajú šľachtické tituly a väčšina bývalých majetkov šľachty už má iných majiteľov či dokonca chátra. Dávna túžba ľudu vyrovnať sa aristokracii však pretrvala, a tak je náš vidiek plný novostavieb historizujúcich kaštielikov, ale i rozsiahlych pseudohradov s vežičkami. Poďte sa s nami pozrieť na výber toho najlepšieho, či skôr najhoršieho, z bizarnej architektúry napodobňovania šľachtických sídiel.

cerveny ujezd hradok 2
Detva Latky
Gbelce palac
Kralovianky kuria 2
Raztocno Navaho
Reca Talapkova vila
Dolne Trhoviste zamok
Reviste Marcus

Múzeum českého vidieka: Červený Hrádek (okres Praha-západ)
Tvrdza (či citadela) Červený Újezd v rovnomennej obci neďaleko českého mesta Unhošť na predmestí Prahy je novostavba hradu štylizovaná do rytierskej pevnosti. V rokoch 2001 – 2002 ju dal postaviť miestny podnikateľ Pavel Orna, vraj natruc, keď mu nepovolili podobnú stavbu v chránenej oblasti Křivoklátsko. Majiteľ do stavby namiešal okrem gotiky a renesancie aj množstvo nehistorických štýlov a prvkov. Objekt je prístupný verejnosti a nachádza sa v ňom napríklad Múzeum českého vidieka, v ktorom by ste našli vyše 4 000 historických exponátov z Česka a Slovenska, ale aj skanzen, botanickú záhradu a farmu hospodárskych zvierat.

Zámoček na kopaniciach: Látky (okres Detva)
K ďalším milým počinom hradnej architektúry patrí budova, ktorá vystupuje pod oficiálnym názvom Zámoček Krajhora. Pôvodný majiteľ objekt poňal ako pseudostredoveké sídlo, a tak vybavil aj interiér. Dnes je dom, ktorý v minulosti slúžil aj ako penzión, na predaj.

Vašardický dom duchov: Dolné Trhovište (okres Hlohovec)
Podivuhodná stavba sa nachádza v obci Trhovište, kedysi známej ako Vašardice, na úpätí Považského Inovca. Neprehliadnuteľná stavba hneď na začiatku obce je podobne ako iné stavby v tejto kategórii dlhoročne na predaj.

Jazdecký klub Navaho: Ráztočno (okres Prievidza)
Stredoveko pôsobiaca vežička, v ktorej sa ukrýva jazdecký klub s indiánskym názvom, asi nepotrebuje ďalší komentár. Neuveriteľnú stavbu určite neminiete na ceste z Prievidze do Handlovej.

Olašský zámok?: Gbelce (okres Nové Zámky)
Nedostavaná rezidencia, ktorá sa nachádza pri ceste do obce Gbelce a pri hlavnej železničnej trati do Štúrova a Budapešti pripomína nevkusné vily olašských Rómov v Rumunsku. Stavbu na návrší začal stavať miestny podnikateľ a dnes patrí jeho synom.

Takmer kráľovská kúria v Kraľoviankach: Šamorín (okres Dunajská Streda)
Zvláštny vežičkovitý dom objavíte aj neďaleko Bratislavy v miestnej časti Šamorína. Ako uvádza oficiálna stránka budovy, dom s údajne renesančným murivom do dnešnej podoby prestaval istý významný slovenský sochár a dnes ho už vlastní košická firma. V susedstve medzičasom vznikol súbor ďalších historizujúcich stavieb v podobnom štýle.

Hrad Marcus: Repište (okres Žiar nad Hronom)
Veľkolepá stavba v Štiavnických vrchoch mala byť pôvodne súkromným darom bratislavského podnikateľa synovi, po ktorom aj dostala meno. Po medializácii sa však začalo hovoriť aj o jej sprístupnení pre verejnosť. Rezidencia, ktorá vraj nemá zavedenú elektrinu a je vykurovaná len s kozubmi, má byť nie veľmi vydarenou replikou kaštieľa Betliar a jej súčasťou je aj hradná kaplnka svätej Barbory.

Talapkova vila: Reca (okres Senec)
Obrovská kauza okolo vily podnikateľa Cyrila Talapku z roku 2010 už takmer prehrmela. Za pripomenutie stojí, že mnohovežatá exkluzívna hacienda so súkromným jazerom vznikla bez stavebného povolenia, sčasti na štátnych pozemkoch patriacich Železniciam Slovenskej republiky.

TEXT: Ivor Švihran
FOTO: Facebook.com/Obludárium

Článok bol publikovaný v časopise ASB 4/2018.