Giorgo Squinzi na čele Európskej rady pre chemický priemysel
Galéria(2)

Giorgo Squinzi na čele Európskej rady pre chemický priemysel

Rím, 09. november 2010 – Giorgio Squinzi, riaditeľ nadnárodnej spoločnosti Mapei, bol zvolený za prezidenta Európskej rady pre chemický priemysel (European Chemical Industry Council – CEFIC). Squinzi povedie organizáciu s 29 000 členmi nasledujúce dva roky.

Giorgio Squinzi vystriedal vo funkcii Christiana Jourquina, riaditeľa spoločnosti Solvay, po jeho dvojročnom pôsobení na čele Rady. Squinzi, vyškolený chemik, má za sebou viac ako 40 ročné skúsenosti z odboru. Spoločnosť Mapei vedie od roku 1976. Z malej rodinnej firmy na výrobu omietok a fasádnych náterových hmôt so sídlom v Miláne vybudoval multinárodného výrobcu stavebnej chémie. Ročný obrat skupiny Mapei aktuálne dosiahol 1,7 miliardy eur. Mapei z tohto obratu ročne investuje 5 % do výskumu a vývoja. K dnešnému dňu prevádzkuje spoločnosť 57 výrobných závodov vo viac ako 26 krajinách.

„Verím, že chemické spoločnosti budú rozvíjať najmä tri dôležité piliere – inováciu, globalizáciu a koncentráciu na zákazníka,” hovorí Squinzi, ktorý je tiež prezidentom Federchimica (Obchodnej federácie talianskeho chemického priemyslu) a pôsobí ako viceprezident talianskej obchodnej spoločnosti Confindustria. „Európski výrobcovia môžu v rýchlo sa rozvíjajúcom globálnom trhu súťažiť efektívnejšie, iba ak investujú dostatok prostriedkov na podporu projektov výskumu a vývoja,” dodáva Squinzi.

Sektor čelí bezprecedentnému konkurenčnému tlaku
Squinzi sa postavil na čelo CEFIC v čase, keď európsky chemický priemysel rýchlo stráca svoj podiel na rastúcich globálnych trhoch. Na slabnúcu pozíciu sektoru upozornila aj posledná publikácia ekonomických faktov a údajov z tohto priemyslu. Podľa správy stráca Európa svoju špičkovú pozíciu v oblasti globálnych obchodov medzi geograficky rozdelenými regiónmi. Od roku 2009 sa Európa po prvýkrát dostáva na druhé miesto za Áziu. Čína je lídrom ázijského trhu, vzhľadom na to, že v krajina v súčasnosti produkuje 22 % globálneho trhu, ktorý má hodnotu 1,9 biliónov eur. Vedie pred Severnou Amerikou a rýchlo dobieha 24 %, ktoré má Európska únia s hodnotou 449 miliárd eur.

„Nastala situácia kedy výroba v Európe síce stále rastie, ale pomalšie ako na rozvojových trhoch. Zamestnanosť v tomto sektore v Európe ročne klesá približne o 2 %,” podotkol Squinzi. „Zo skúseností, ktoré mám v oblasti výskumu a vývoja v Mapei, som presvedčený, že Európa dnes potrebuje posilniť svoju pozíciu vo výskume a vývoji. Iba tak sa môže pohotovo posunúť k veľkým inováciám, ktoré dodajú tomuto high-tech odvetviu viac konkurencieschopný základ.”

Aj keď Európska únia čelí pádu konkurencieschopnosti, obchod s chémiou Európskej únie skončil ziskovo. V roku 2009 predstavoval 42,6 miliárd eur. Ide o relatívne silný výsledok vzhľadom na to, že toto odvetvie reprezentuje iba 1,2 % celkového hrubého domáceho produktu Európskej únie.

Vnímanie chemického priemyslu európskou verejnosťou

Pán Squinzi zastupuje sektor, ktorý sa môže pochváliť značným obchodným prebytkom a 42 % redukciou emisií skleníkových plynov od roku 1990. Podľa najnovšej európskej štúdie, ktorú uskutočnil CEFIC, sa toto odvetvie nachádza pod priemerom priaznivých ratingov. Ročná štúdia hodnotila ako chemický priemysel vníma verejnosť Európskej únie. Výsledkom bolo, že respondenti vnímajú chemický sektor v poradí na šiestom mieste z ôsmich porovnateľných priemyslov, bez merateľného zlepšenia celkového vnímania medzi rokom 2008 a týmto rokom. „Výsledky štúdie naznačujú potrebu osvety, najmä medzi mladými ľuďmi. Študenti budú mať možnosť dozvedieť sa viac počas Medzinárodného roka chémie v roku 2011. Vtedy budeme mať šancu prezentovať, aké riešenia ponúka náš priemysel pre rastúce potreby spoločnosti,“ uzatvára Squinzi.

O CEFIC
Európska rada pre chemický priemysel (CEFIC) je organizácia založená v Bruseli, ktorá zastupuje európsky chemický priemysel. Bola vytvorená v roku 1972. Reprezentuje 29 000 spoločností, ktoré vyrábajú približne štvrtinu svetových chemikálií a zamestnávajú približne 1,2 milión ľudí. Viac sa o CEFIC dozviete na stránke www.cefic.org.

O predstavenstve CEFIC
Medzi zasadnutiami valného zhromaždenia má predstavenstvo ústrednú zodpovednosť za vedenie práce CEFIC, schvaľovanie jej politiky, priorít a programov. Predstavenstvo sa stretáva trikrát ročne a volí sa každé dva roky počas valného zhromaždenia. V októbri si valné zhromaždenie zvolilo nové predstavenstvo, na čelo ktorého sa postavil pán Squinzi ako jeho prezident pre obdobie 2010 až 2012.

Životopis pána Squinziho
Životopis pána Squinziho v anglickom jazyku nájdete na
http://cefic.be/en/Giorgio-Squinzi.html