image 66942 25 v1

Get Up, Green Up – Svetový týždeň zelených budov

Slovenská rada pre zelené budovy sa aj tento rok zapája do aktivít Svetového týždňa zelených budov, ktorý sa už tradične koná v závere septembra. Prvý ročník Svetového týždňa zelených budov odštartoval v roku 2009 s cieľom podporiť aktívnu úlohu stavebného sektora pri vytváraní udržateľnej budúcnosti. Vďaka tomu, že aktivity sú medzinárodné -  odohrávajú vo viac ako stovke krajín - je posolstvo rád pre zelené budovy hlasnejšie, demonštruje globálne rozmanitosti aktivít, firmy a jednotlivci sa cítia byť súčasťou rozširujúcej sa komunity.

V roku 2014 sa budú aktivity Svetového týždňa zelených budov odohrávať od 22. do 26. septembra.  Slovenská rada pre zelené budovy pripravuje viaceré vlastné podujatia a zapája sa aj do regionálnych aktivít s cieľom podporiť medzinárodný rozmer iniciatív. Témou Svetového týždňa zelených budov je vyzvať ľudí k aktivite prostredníctvom hesla: „Get Up, Green Up“ (Prebuď sa, mysli zeleno).

„V rámci Týždňa zelených budov intenzívnejšie komunikujeme potenciál a výhody zelených budov a diskutujeme o aktuálnom stave na trhu. I tento rok pripravuje SKGBC zaujímavý program nielen pre svojich členov, odborníkov, ale aj pre širšiu verejnosť a pre študentov stredných škôl. Počas celého týždňa sú pre záujemcov otvorené dvere SKGBC i vybraných členských spoločností,“ približuje iniciatívu Pavol Kukura, predseda predstavenstva SKGBC.

Get Up, Green Up – Svetový týždeň zelených budov

A na ktoré konkrétne podujatia sa môžu záujemcovia tešiť?
Úvod týždňa bude už tradične patriť spoločenskej akcii, ktorou je Zahájenie Svetového týždňa zelených budov. V pondelok privítajú zástupcovia SKGBC svojich hostí z radov členských firiem, štátnych inštitúcií a veľvyslanectiev v Bratislave a v utorok v Košiciach. Košická akcia bude spojená s predstavením administratívnej budovy EcoPoint ocenenej certifikátom LEED Gold.

Vo štvrtok sa záujemcovia stretnú na Odbornom seminári o udržateľných riešeniach v osvetľovaní.
Záver týždňa bude venovaný študentom stredných škôl v aktivite nazvanej „Green Day“ . „Mládež považujeme za dôležitých nositeľov myšlienky udržateľného rozvoja. To je dôvod, prečo sa naša pozornosť uberá aj týmto smerom,“ vysvetľuje Pavol Kukura.

Slovenská rada pre zelené budovy a jej zástupcovia sa zúčastňujú aj medzinárodnej konferencie Build2gether Green Retrofit, ktorá sa uskutoční 24. septembra v Budapesti a venuje sa téme zelených obnov budov. Do tejto iniciatívy sú zapojené okrem slovenskej rady aj kolegovia z Maďarska, Rakúska, Chorvátska, Čiech a Slovinska.

SKGBC

Aktivity Svetového týždňa zelených budov uskutočňuje SKGBC aj vďaka podporovateľom, ktorými sú: Bratislavská vodárenská spoločnosť, Philips, Bischoff et Compagnons, TAW, Schueco International KG, M.O.O.CON, Schneider Electric, OMS, Prvá stavebná sporiteľňa, Cofely a OZ EuroArch. Mediálne akcie podporili vydavateľstvá EUROSTAV a JAGA.

Program podujatí bude aktualizovaný a najnovšie informácie nájdete na www.skgbc.org