Dobré izolovanie stien je najlacnejší spôsob šetrenia energiou
Galéria(2)

Dobré izolovanie stien je najlacnejší spôsob šetrenia energiou

V súčasnosti sa rodinné domy a  obytné budovy na Slovensku zatiaľ iba zatepľujú. Výstavba nízkoenergetických a pasívnych domov je ojedinelá, čo dokazuje fungovanie 12 pasívnych domov na Slovensku a 4150 v Rakúsku.

„Dobré izolovanie stien je najlacnejší spôsob šetrenia energiou,“ uviedol podpredseda Inštitútu pre energeticky pasívne domy Henrich Pifko na nedávnom odbornom podujatí, ktorý pripravila poradenská spoločnosť BASF pôsobiaca na Slovensku pre oblasť úspor energie.
     
„Moderné stavebné materiály a technológie umožňujú zníženie tepelných strát na polovicu až desatinu v porovnaní s bežnými budovami, všetko však závisí od rozsahu vykonaných úprav,“ doplnila vedúca oddelenia rozvoja trhu BASF Ľubica Hromá. Podľa nej čím je dom energeticky náročnejší, tým je jeho prevádzka drahšia, na čo by mali Slováci myslieť pri stavbe alebo rekonštrukcii domu. Kvalitné stavebné konštrukcie však nie sú lacná záležitosť. Energetická efektívnosť je medzi ľuďmi často spájaná iba s peniazmi, s čím Hromá nesúhlasí.

„Dobre premyslená rekonštrukcia okrem finančnej úspory prinesie užívateľovi domu lepšiu akustiku, vetranie, osvetlenie a termickú pohodu, čo zvyšuje jeho výkonnosť a koncentráciu. Takéto benefity sa prejavia aj pri rekonštrukcii verejných budov, napr. školy,“ podotkla.
     
Účastníci podujatia sa zhodli, že problémom je aj slabá podpora štátu pri koncepte nízkoenergetických stavieb v SR. Podľa BASF napr. v Česku sa dá v rámci dotačného programu Zelená úsporám získať 9600 eur na novostavbu rodinného domu v pasívnom energetickom štandarde so spotrebou do 20 kWh/m2/rok. V Hornom Rakúsku štát nastavil ešte výhodnejšie podmienky a prispieva na výstavbu napr. nízkoenergetického domu (50 kWh/m2/rok) sumou 47 000 eur a 57 000 eur pre pasívny dom (10 kWh/m2/rok).

Zdroj: TASR
Foto: Daniel Veselský