Asfalt okolo Pamätníka obetiam extrémizmu nahradila zeleň

Okolie pamatnika po revitalizacii Foto Marek Velcek 05
Zdroj: Marek Velček

Nábrežie Dunaja na petržalskej strane sa postupne mení na zelenší verejný priestor. Hlavné mesto najnovšie obnovilo a slávnostne otvorilo okolie Pamätníka obetiam extrémizmu, kde pred 16 rokmi zavraždili študenta Daniela Tupého.

Na mieste, kde donedávna parkovali autá, vznikol zelený priestor s výhľadom na Dunaj a historické centrum Bratislavy. Pamätník Zlomené krídlo od autorov Pavla Brnu a Pavla Dubinu tak vďaka týmto úpravám získal dôstojný charakter, ktorý mu chýbal. Pred revitalizáciou stál Pamätník obetiam extrémizmu uprostred neupravenej asfaltovej plochy a parkovali okolo neho autá.

V prvej fáze sa z okolia pamätníka presunuli neregulovane parkujúce autá na vedľajšie parkoviská, v druhej fáze sa zlepšila pobytovosť celého priestoru. Spevnené betónové a asfaltové plochy sa zmenili na zelený park s omnoho väčším prínosom pre okolie. Vznikol trávnik s rozlohou takmer 15 000m2, upravili sa chodníky pre peších, vysadilo sa 9 nových stromov, pribudlo chýbajúce osvetlenie aj bratislavské lavičky.

Prajem si, aby napriek času, ktorý od vykonania vraždy uplynul, sa urobilo spravodlivosti zadosť. Aby bol tento skutok vyšetrený a páchatelia potrestaní. Aby sme boli naozaj bezpečnou a spravodlivou spoločnosťou, ktorá chráni svojich občanov. Aby sme boli spoločnosťou, ktorá sa opiera o svoje zákony, ale aj o obyčajnú nevyhnutnú ľudskosť a slušnosť. Prajem si tiež, aby toto miesto, ktoré nám už navždy bude pripomínať smutnú tragédiu Daniela Tupého, aby bolo aj miestom spomienky a uvedomenia si vzácnosti života a všetkých tých dôležitých hodnôt, ktorými by sme mali naše životy napĺňať,“ uviedla prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ktorá sa otvorenia zúčastnila.

Zlava Daniel Tupy starsi Zuzana Caputova Matus Vallo.
Zľava Daniel Tupý starší Zuzana Čaputová, Matúš Vallo. | Zdroj: Marek Velček

Zámerom architektonického návrhu z ateliéru Kataríny Monček bolo ponúknuť jednoduché riešenie, ktoré nekonkuruje samotnému pamätníku, ale naopak podporuje a dopĺňa jeho prítomnosť na nábreží Dunaja v centre mesta.

„Pamätník na Tyršovom nábreží pripomína tragédiu, nezmyselne násilný útok, pri ktorom zomrel mladý študent Daniel. A pripomína aj ďalšie obete násilných prejavov, ktoré vychádzajú z ideológie nenávisti. Z ideológie, ktorá už v našom meste ani v našej krajine nesmie nájsť miesto. Som rád, že sme okolie pamätníka upravili a má dôstojný charakter, aký si zaslúži,“ povedal Matúš Vallo, primátor hlavného mesta.

„Pomocou zvlnenia terénu od centrálneho priestoru pamätníka sa zvýraznila dôležitosť tohto miesta. Takto upravená trávnatá plocha poskytuje lepšie možnosti na oddych pod korunami stromov a ponúka nový zážitok na nábreží Dunaja s výhľadom na Bratislavský hrad,“ vysvetlil Marcel Dzurilla, riaditeľ Sekcie tvorby mestských priestorov z MIB.

Terénne modelácie je možné aj interpretovať – ako priblížila autorka Katarína Monček– majú metaforicky znázorňovať vplyv násilného činu na hladinu spoločnosti, ktorý vyvoláva reakciu, podobne ako dopad jedinej kvapky na vodnú hladinu. Križovanie hlavných komunikácií zas vyjadruje stret rôznych názorov.

Okolie pamatnika po revitalizacii Foto Marek Velcek 03
Okolie pamätníka po revitalizácii. | Zdroj: Marek Velček

Pamätník navrhol architekt Pavol Brna a vytvoril ho sochár Pavol Dubina. Na Tyršovo nábrežie ho osadili v roku 2006, rok po vražde študenta Daniela Tupého. Dielo symbolizuje letiaceho vtáka, ktorému v rozlete zlomia krídlo. „Malo to mať alegóriu s osudom študenta Daniela Tupého, ale je to všeobecný úkaz, ak sa niekomu ublíži v živote,“ doplnil Brna.

MIB