Akú podlahu zvoliť do kuchyne?

favi 1

Poslednou dobou dochádza ku kuchárskemu obrodeniu a z varenia doma sa stala zábava. Takéto poňatie kuchyne si žiada väčšiu starostlivosť pri výbere podlahy.

Žiaduce vlastnosti podlahy v kuchyni:
• ľahké čistenie
• mechanická aj chemická odolnosť
• nenasiakavosť

Vhodné druhy podláh:

Keramická dlažba – Je chemicky stála, mechanicky odolná, ľahko čistiteľná. Tradičné a spoľahlivé riešenie. Jedinou drobnou nevýhodou je problematické čistenie škár.

Liata podlaha – liata epoxidová podlaha je v kuchyni výhodná svojou veľkou chemickou aj mechanickou odolnosťou, jednoduchou údržbou a absenciou škár. Oplatí sa nepodceniť aplikáciu, prípadné defekty sa totiž veľmi zle odstraňujú.

Korok – Do kuchyne by som odporučila korok s lakovanou povrchovou úpravou, ktorá je odolnejšia a ľahko sa udržiava. Môžete mať tradičné, ale aj veľmi moderné až expresívne poňatú korkovú podlahu.

Podrobnejšie informácie viď. článok výhody a nevýhody korku.

Marmoleum – Kvalitná, odolná a ľahko čistiteľná podlaha so širokou ponukou farieb a vzorov. Marmoleum je krásne, trvanlivé, ekologické, nadčasové. Milovníci originálnych a úsporných riešení si môžu poskladať podlahu z rôznofarebných odrezkov.

Laminátová podlaha – Od lacnejšieho laminátu odporúčame ustúpiť. Kvalitný laminát by však v bežne používanej kuchyni nemal robiť žiadne problémy. Podlaha sa ľahko udržuje, nemá však takú odolnosť ako keramická dlažba, liata podlaha, vinyl alebo marmoleum.

Vinyl – Veľmi odolná umelá podlaha, svojimi vlastnosťami aj cenou predčí bežnú PVC podlahu. Výhodou je množstvo farieb a vzorov.

favi3

PVC – Pomerne odolná podlaha, ľahko sa udržiava. Výhodou je nižšia cena.

Podrobnejšie informácie viď. článok PVC a jej životnosť.

A drevo?
Do kuchyne s nenáročnou prevádzkou nie je problém použiť drevenú podlahu, najmä ak je kuchynský kút súčasťou väčšej obytnej miestnosti. Do každodennej prevádzky radšej zvoliť drevenú podlahu, z tvrdších a odolnejších druhov drevín a počítať s rýchlejším opotrebovaním. Ak si stále nie ste istý akú podlahu zvoliť, pozrite sa na FAVI.sk, kde si môžete vyfiltrovať typy podláh podľa materiálu, dekoru, umiestnenia i ceny.

Časté otázky

Ako na prechod medzi jednotlivými typmi podláh?
Na styky rôznych podláh sa používajú prechodové lišty a profily. Môžu byť z eloxovaného hliníka, mosadze alebo nerezovej ocele. Podľa spôsobu montáže sa delia na lepiace, skrutkované, do frekventovanejších priestorov potom záťažové a nájazdové.
A čo do kuchyne v byte 1 + kk?
V malých bytoch vyzerá najlepšie jednotná podlahová krytina. Priestor sa prepojí v jeden celok a pocitovo je vnímaný ako väčší.
Možno kuchynskú linku postaviť priamo na liatu podlahu?
Áno a v podstate to nejde urobiť inak. Anhydrid sa používa ako podklad pre podlahovú krytinu. Kuchynská linka sa stavia na vyrovnaný podklad.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Favi online s.r.o

KategórieAktuálne