aj napriek obmedzeniam fotovolticke elektrarne na slovensku rastu
Galéria(2)

Aj napriek obmedzeniam fotovoltické elektrárne na Slovensku rastú

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) hodnotí napriek obavám z rôznych legislatívnych obmedzení rok 2011 ako úspešný. Do konca roku 2011 bolo podľa zdrojov ÚRSO (Úrad pre reguláciu sieťových odvetví) nainštalovaných 314 MW fotovoltických elektrární, v porovnaní s predchádzajúcim rokom je to nárast o 40 %. Zvýšil sa aj počet členov v SAPI z 20 na súčasných 40. Za stále najväčšiu prekážku pri rozvoji fotovoltického priemyslu na Slovensku považuje SAPI neustále sa meniacu legislatívu a narastajúcu administratívnu záťaž pre záujemcov o prevádzkovanie fotovoltických zariadení.

aj napriek obmedzeniam fotovolticke elektrarne na slovensku rastu 5631 big image
„Bol to úspešný rok, pribudlo nám veľa nových členov, do povedomia odbornej aj laickej verejnosti sme sa dostali organizáciou prvých Európskych solárnych dní v Bratislave, ale aj zorganizovaním odborného seminára s praktickými informáciami pre záujemcov o inštaláciu fotovoltických panelov hlavne pre rodinné domy a jednotlivcov“, hodnotí rok 2011 Mgr. Veronika Galeková, riaditeľka SAPI.

A pokračuje: „ Za kľúčový cieľ si už od začiatku svojho pôsobenia SAPI stanovila byť partnerom pri tvorbe legislatívy. V tejto oblasti sa nám podarilo nadviazať dialóg s tvorcami legislatívy  a presadiť viaceré dôležité požiadavky – napríklad v spolupráci s Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR pripraviť usmernenie pre stavebné úrady podľa ktorého pri výstavbe fotovoltických zariadení už netreba stavebné povolenie, ale postačí ohláška.

Postavenie Slovenska v rámci fotovoltického priemyslu zhodnotila európska fotovoltická asociácia EPIA (European Fotovoltaic Industry Association). Nasledujúca tabuľka zobrazuje 15 krajín s najväčším podielom FV celosvetovo, pričom uvádza inštalovanú kapacitu v roku 2011, ako aj doteraz všetku nainštalovanú kapacitu. Európske krajiny sú zvýraznené červenou. Slovensko za rok 2011 nainštalovalo cca 350 MW fotovoltických zdrojov, ktorých výroba elektriny dokáže za rok pokryť spotrebu   približne 100 000 priemerných slovenských domácností. Slovensko je z hľadiska EPIA považované za kľúčový trh, aj keď konštatuje, že po masívnom náraste v prvom polroku 2011, Slovensko v polovici júla zastavilo tak rozsiahlu podporu fotovoltiky.

„ Geograficky je na Slovensku veľa vhodných miest na využitie fotovoltiky. V súčasnosti je rastúci trend využívania energie z fotovoltických zariadení najmä v rodinných domoch, ktoré si elektrinu sami takto vyrábajú. Za najväčšiu prekážku pri rozvoji fotovoltického priemyslu na Slovensku považujeme neustále sa meniacu legislatívu, zavádzanie verejnosti polopravdivými údajmi, neodbornosť a neochotu politikov pripravujúcich legislatívu týkajúcu sa obnoviteľných zdrojov energie,“ vysvetľuje Mgr. Veronika Galeková.

V roku 2012 sa bude SAPI orientovať na zvyšovanie dôvery obyvateľstva k obnoviteľným zdrojom energie, obzvlášť k fotovoltike, a to najmä vysvetľovaním jej významu pre obyvateľstvo a pre životné prostredie, poukazovaním na príklady zo zahraničia. Veronika Galeková zdôrazňuje niekoľko faktov, ktoré jednoznačne hovoria za fotovoltiku: „ Najlepší čas na stavbu akejkoľvek slnečnej elektrárne je teraz – výkupné ceny energií už nikdy nebudú vyššie a v budúcnosti budú len klesať. Zatiaľ čo ceny energií majú neustále sa zvyšujúci charakter.  Podľa EPIA množstvo energie, ktorú spotrebuje fotovoltický panel pri svojom vzniku, neustále klesá. Znamená to, že panel v závislosti od technológie pracuje 1 až 2 roky na výrobe energie, ktorú sám spotreboval. Po zvyšok jeho existencie, životnosť fotovoltických panelov je v súčastnosti minimálne 30 rokov, produkuje len čistú energiu.“ 

Zdroj: Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu
Ilustračné foto: SMA Solar Technology AG