Živicové podlahy: Príklady, ako vytvoriť zaujímavé vzory na podlahe s vysokým zaťažením

Bezškárové živicové podlahy sú riešením, ktoré sa vďaka svojim spracovateľským vlastnostiam a technickým parametrom veľmi dobre osvedčuje v rôznych podmienkach použitia. V administratívnych budovách alebo v obchodných centrách je ich atraktívny vzhľad rovnako dôležitý ako trvanlivosť a mechanická odolnosť proti intenzívnemu zaťaženiu chôdzou alebo častému strojovému čisteniu.

Vďaka moderným technológiám môžu architekti a dizajnéri realizovať veľmi kreatívne podlahové vzory vrátane vytvárania originálnych grafických obrazcov a farebných kombinácií.

Príklad 1 – vzory zo živicového náteru

Povrchovú vrstvu podlahy zo syntetickej živice v PU systéme Deckshield je možné vyhotoviť v ľubovoľnej farbe podľa vzorkovnice RAL alebo NCS. Tento veľmi jednoduchý a obľúbený spôsob je jedným z riešení, ako vizuálne odlíšiť parkovacie miesta, príjazdové cesty a chodníky pre peších v garážach alebo na otvorených parkovacích plochách. Rovnaký postup značenia sa používa taktiež na kompaktnej epoxidovej podlahe s farebným kremičitým pieskom Peran STB Compact alebo Flowcoat SF41.

Vodorovné značenie, nápisy a piktogramy zhotovené zo živice sú veľmi trvanlivé a odolné proti oderu, chemickým látkam alebo UV žiareniu.

Tieto vlastnosti sú veľmi žiadané tak pre parkoviská, kde jazdia automobily, ako aj pre ďalšie dopravné stavby ako sú letiská alebo vlakové nástupištia a vestibuly, kde sú podlahy vystavené intenzívnej pešej prevádzke, pojazdu ťažkých vozíkov a osobných kufrov na kolieskach.

Deckshield
Deckshield | Zdroj: Tremco CPG

Príklad 2 – polia v rôznych farbách bez deliacich prvkov

Túto techniku je možné  využiť pri podlahách, ktoré sú vytvorené na báze čírej živice a jednotlivé farby sú vytvorené vhodnou prímesou. Tou môže byť zmes farebného kremičitého piesku (systém Peran STB Compact) alebo zmes akrylátových vločiek (systém Peran PGF Floor Flakes). Jednotlivé vzory je možné tvoriť už vo fáze konštrukcie podlahového systému.

Vybrané polia alebo tvary sú ohraničené pomocou lepiacej pásky alebo šablóny a tvar je vyplnený farebným zásypom. Na záver sa ešte nanesie krycia vrstva z bezfarebnej živice, ktorá dodá podlahe jednotný povrch, popr. ochranný PU lak v matnom, polomatnom alebo lesklom vyhotovení.

Podlahy so zásypom nevyžadujú špeciálne deliace prvky, ako sú napr. kovové lišty, ktoré by oddeľovali jednotlivé rôznofarebné polia.

Deckshield
Deckshield | Zdroj: Tremco CPG

Príklad 3 – polia rôznych farieb oddelené kovovými lamelami

Podlahy zo syntetického teraca (systém Mondéco Classic alebo Mondéco TZ) alebo povlaky typu kamenný koberec (systém Rustik Glamourstone) sú vyrobené jasne definovanými technológiami. Ich kombinácia poskytuje po zhotovení veľmi zaujímavé vizuálne efekty.

Systém Mondéco je vytvorený brúsením zmesi z farebnej epoxidovej živice a mramorového alebo prírodného kameniva. Má hladký povrch pripomínajúci kameň. Podlaha Rustik tiež obsahuje mramorové okruhliaky, ale priestor medzi nimi nie je vyplnený, sú len obklopené a zlepené bezfarebnou živicou, čo jej dodáva poréznu, protišmykovú štruktúru pripomínajúcu koberec.

Obidva tieto systémy používajú na oddelenie polí rôznych farieb kovové pásy, buď mosadzné alebo hliníkové. Pásy je možné použiť na vytvorenie ľubovoľného vzoru a na podlahe sú viditeľné ako tenké čiary so šírkou 1-2 mm.

Flowcrete
Flowcrete | Zdroj: Tremco CPG

Podlahy zo živice sú v súčasnej dobe jedným z hlavných trendov v interiérovom dizajne. Moderné technológie umožňujú realizáciu mnohých neštandardných dizajnových nápadov, vrátane vytvárania neuveriteľných vzorov a kombinácií.

Zdroj: Tremco CPG s.r.o