vapennopieskove obvodove a vnutorne nosne murivo
Galéria(2)

Vápennopieskové obvodové a vnútorné nosné murivo

Partneri sekcie:

Vápennopieskové murovacie prvky patria medzi moderné stavebné materiály používané ako vnútorné a obvodové murivo, a na realizáciu nosných, deliacich a výplňových konštrukcií. Ich vysoká objemová hmotnosť zaručuje pevnosť tehál v tlaku a vynikajúce akumulačné a akustické vlastnosti už pri menších hrúbkach nosných stien. Voliteľná hrúbka zateplenia určuje tepelnotechnické vlastnosti obvodového muriva a teda aj celkový tepelný odpor steny. Hrubú stavbu zo systému KMB SENDWIX v podstate zvládne aj laik, treba však dodržať niekoľko základných pravidiel.

vapennopieskove obvodove a vnutorne nosne murivo 5786 big image

Príprava – vyrovnanie základov

Na vyzretej betónovej základovej doske sa už nachádza pripravená izolačná vrstva na báze asfaltovaných pásov. Pásy sú natiahnuté po obvode a vo vnútri stavby pod všetkými nosnými stenami, s presahom cez šírku muriva na budúce napojenie vodorovnej izolácie. Rozmerajte si budúce murivo.

Určite presné miesto vonkajších rohov hrubej stavby, a označte pre lepšiu orientáciu kriedou.

Pomocou šnúry a vodováhy si prenesením hodnôt z lavičiek vyznačte na izolácii vonkajšie rohy. Pásmom prekontrolujte rozmery stavby.

Nivelačným prístrojom zistite skutočné výšky v rohoch. Prvá zakladacia vrstva musí vyrovnať nerovnosti a výškové nepresnosti základovej konštrukcie.

Na výškové založenie prvého radu muriva možno použiť takzvanú zakladaciu súpravu, ktorá je dostupná na zakúpenie u výrobcu alebo si ju možno požičať. Východzím bodom je potom niveláciou zistené najvyššie miesto. Pomocou skrutiek, vodováhy a nivelačného prístroja nastavíte minimálnu výšku maltovej vrstvy a potrebnú rovinu.

Alternatívny a najpoužívanejší spôsob založenia je výškové založenie rohov, pri ktorom sa roh zakladá v najvyššom nameranom mieste na minimálnu vrstvu malty. Vrstvy malty v ďalších rohoch musia zabezpečiť potrebnú rovinu. Nasleduje murovanie medzi založenými rohmi pomocou šnúry a vodováhy.

Na zakladacej súprave nastavte šírku muriva (spravidla 24 alebo 17,5cm + asi 1 cm navyše).
Približne dva metre od prvej zakladacej súpravy umiestnite druhú – medzi súpravy položte hliníkovú sťahovaciu latu.

Pripravte si murovaciu maltu 920 SX.

Maltu rozprestrite do pripraveného priestoru medzi dve zakladacie súpravy a latou strhávajte maltu do krajov až vznikne rovná plocha.

Pokračujte tak, že prvú zakladaciu sadu premiestnite od vzdialenosti 2 m od druhej zakladacej sady. Maltu opäť pomocou laty a nivelačného prístroja vyrovnávajte do roviny. Takto postupujte po celom obvode stavby. Šírka vyrovnanej malty zodpovedá šírke pripravených vápennopieskových prvkov. Na obrázku je lôžko pripravené na šírku tehly 24 cm.

Postupujeme od rohov

Prvá vápennopiesková tehla sa ukladá priamo do malty. Začíname vždy od väzby rohov, v prípade muriva s hrúbkou 24 cm prvkom KMB SENDWIX 2 DF-LD (písmeno L v názve tehly označuje prvky určené na murovanie na lepidlo). Prvok uložte do čerstvej malty a zrovnajte pomocou vodováhy a napnutých šnúr.

Ďalším variantom je realizácia vyrovnávacieho maltového podkladu po celom obvode stavby, po jeho zatvrdnutí sa následne položí prvý zakladací rad už na lepidlo.

Pokiaľ ste sa rozhodli pre murovanie na lepidlo, pripravte si lepidlo KM BETA FLEX SX-L v takom množstve, aby ste ho stačili spracovať do predpísaného času spracovateľnosti uvedeného na obale.

Ďalším variantom je murovanie na maltu. Na túto alternatívu sú určené prvky s menšími rozmermi tak, aby sa dodržal výškový modul 250 mm.

Zubovou stierkou rozprestrite lepidlo po celej šírke na hornej časti prvku KMB SENDWIX 2 DF-LD a pokračujte v realizácii rohovej väzby tak, že na vápennopieskový prvok 2 DF-LD položíte na lepidlo ďalší prvok s rovnakým rozmerom. Rovinu kontrolujte pomocou vodováhy a gumového kladiva.

Zubovou stierkou a lepidlom vytvorte spoj na bočnej strane prvku 2 DF-LD a potom priložte ďalší vápennopieskový prvok – na obrázku sa nachádza KMB SENDWIX 8 DF-LD, alebo možno podobne pokračovať s ďalšími prvkami, napr. 16 DF, 12 DF, 6 DF.

Malta v ložnej škáre sa musí naniesť až k obidvom lícam steny, ale nesmie presiahnuť cez hrany tehiel, preto prebytočnú maltu vytekajúcu z ložných škár po uložení prvku stiahnite murovacou lyžicou.

Postupujte od rohov a ostení do strán po celom obvode stavby. Zvislé škáry v prípade prvkov so systémom pero-drážka sa namaltujú. Každý blok 8 DF-LD je opatrený kapsami na jednoduchú manipuláciu a ukladanie.

Pri postupe od rohov do strán môže ostať v murive medzera na dokončenie radu. Túto medzeru možno zaplniť presne dorezaným kusom zo základného prvku 8 DF-LD. Pri dodržaní pôdorysného modulu 125 mm už počas navrhovania stavby nie je prácne rezanie alebo sekanie tehál nutné. Rad možno zostaviť pomocou kombinácie existujúcich prvkov zo systému.

–>–>

Druhý rad začnite podobne väzbou pomocou dvoch prvkov 2 DF-LD nad sebou. Ich pôdorysná orientácia je ale v rohu kolmo na tieto dva prvky v predchádzajúcom rade. Spoje prvkov 2 DF-LD s ostatným murivom sa realizujú pomocou lepidla.

Spoj medzi prvým a druhým radom muriva tvorí lepidlo. Nanáša sa opäť pomocou zubovej stierky. Potom sa pokračuje od rohov a ostenia do strán, rovnako ako pri prvom rade.
Každý nasledovný rad sa realizuje podobne.