Partner sekcie:
  • Stavmat

Rok prevádzky novej kancelárskej budovy Fenix Trading v štandarde nZEB avizuje dosiahnutie stanovených cieľov

image 94442 25 v1

Nové administratívne centrum spoločnosti Fenix Trading v Jeseníku, realizované v štandarde budov s takmer nulovou spotrebou energie a vybavené elektrickými vykurovacími systémami, fotovoltaickou elektrárňou a batériovým úložiskom, je v prevádzke už viac ako rok. Dostupné údaje potvrdzujú reálnosť cieľov, ktoré od pilotného projektu firma Fenix očakávala.

Skutočná spotreba energie (25.126 kWh) bola o 7% nižšia ako sa predpokladalo. Spotreba elektrickej energie na vykurovanie bola naopak vyššia, hlavne kvôli studenej a dlhej zime. Podiel spotreby energie na vykurovanie a ohrev pitnej vody (12 402 kWh) na celkovej spotrebe novej kancelárskej budovy bol 49%. Celkovo systém vykurovania reagoval na zmeny teploty a na obsadenie jednotlivých ohrievaných zón veľmi flexibilne.

Inštalovaná fotovoltaická elektráreň (FVE) v sledovanom období vyrobila 6 050 kWh. Dôvodom nižšej produkcie (ročné maximum je 7 200 kWh) bolo jej pôvodné nastavenie – v žiadnom prípade sa nemala vyrobená energia dostávať do rozvodnej siete, a to aj za cenu zníženia výkonu FV. Batériové úložisko sa ukázalo byť veľmi flexibilným nástrojom pre optimalizáciu spotreby budovy, ukázala sa tiež jeho schopnosť uspokojiť prevádzkovú potrebu aj pri obmedzenom príkone.

Ďalšie informácie o fungovaní administratívnej budovy spoločnosti Fenix Trading nájdete na www.fenix.sk.

Komentáre