Viedenská radnica schválila nové energetické územné plány pre päť mestských častí vrátane historického centra. Novostavby tu už nebudú môcť využívať plyn na vykurovanie ani ohrev vody. Podobné pravidlá už platia v ôsmich ďalších obvodoch. Ide o ďalší krok v dlhodobej stratégii rakúskej metropoly s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.
Klimatický výbor viedenského zastupiteľstva na začiatku marca schválil nové energetické územné plány (Energieraumpläne) pre päť mestských obvodov. „Práve v tejto dobe sa ukazuje, aké je dôležité oslobodiť sa od závislosti od fosílnej energie zo zahraničia. Najudržateľnejším spôsobom obrany proti závislosti a proti vysokým nákladom na vykurovanie je prestup na obnoviteľné zdroje,“ uviedol viedenský mestský poslanec pre životné prostredie Jürgen Czernohorszky.
Nariadenie sa týka novostavieb v mestských častiach Favoriten (10.), Simmering (11.), Hietzing (13.), Liesing (23.) a tiež priamo v centre Viedne (1.). Nové budovy tu už nebudú môcť na vykurovanie alebo ohrievanie vody využívať fosílny plyn.
Pripoja sa tak k ôsmim viedenským obvodom (2., 3., 7., 8., 9., 16., 18. a 19.), pre ktoré boli energetické koncepcie schválené už skôr. Možnosť tvoriť energetické plány vychádza z novely viedenských stavebných predpisov z roku 2018.
Prvé európske mesto, ktoré obmedzuje plyn v novostavbách
„Energetické plány sú dôležitým inštrumentom pre rastúce mestá s vysokým počtom novostavieb. Viedeň je tiež prvé európske mesto, ktoré takéto plány zaviedlo,“ zdôraznil Czernohorszky. Podľa neho sú plány významným krokom na ceste k odklonu od plynu aj ďalších fosílnych palív a klimatickej neutralite, ktorú chce Viedeň dosiahnuť do roku 2040.
Ako zaznelo z magistrátu, takmer 90 percent emisií budov spôsobuje vykurovanie plynom. Vedenie mesta preto v dohľadnej dobe plánuje rozšírenie energetických plánov do šiestich ďalších obvodov a do konca roka spracováva dlhodobú stratégiu pre vykurovanie aj chladenie (Wiener Wärme und Kälte 2040).
„Energetické plány sú základom k tomu, aby vo Viedni stále stúpal počet budov, ktoré sú vyhrievané aj chladené s ohľadom na klímu,“ doplnil vedúci oddelenia magistrátu pre energetické plánovanie Bernd Vogl. Vyzdvihol tepelné čerpadlá aj diaľkové vykurovanie obytných a komerčných budov.
Unikátny program na ochranu klímy
Rakúske hlavné mesto je známe svojím aktívnym postojom pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality. V apríli spúšťa unikátny dotačný program na ochranu klímy. Magistrát spoločne s Hospodárskou agentúrou mesta Viedne vyčlenil tri milióny eur, o ktoré sa môžu uchádzať spoločnosti z celého sveta. Uchádzači budú vyvíjať riešenia na boj so zmenou klímy, a to so špeciálnym dôrazom na situáciu v mestách.
„Náš nový podporný program na ochranu klímy vyhlasujeme celosvetovo. Ku klíme pristupujeme aktívne a chceme pomôcť firmám, aby vo Viedni realizovali ukážkové projekty – nielen pre naše mesto, ale pre všetky mestá na svete,“ doplnil poslanec mesta Peter Hanke. Podľa radnice sa navyše jedná o svetovo prvý klimatický balíček v takejto podobe.
Okrem pripravovaného inovačného programu prichystalo mesto v spolupráci s hospodárskou agentúrou aj ďalšie dotačné programy. Mnohé z nich sa tiež dotýkajú otázok udržateľnosti, ktorú chce Viedeň prednostne podporovať. Rakúska metropola na ne vyčlenila 68 miliónov eur. Cieľom je dosiahnuť uhlíkovú neutralitu už v roku 2040.