V Hlinnom uvedú do prevádzky fotovoltaickú elektráreň za 2,5 mil. eur

V Hlinnom uvedú do prevádzky fotovoltaickú elektráreň za 2,5 mil. eur

V priemyselnom areáli obce Hlinné (okres Vranov nad Topľou) sa v týchto dňoch uvedie do prevádzky fotovoltaická slnečná elektráreň. Za investíciou stojí žilinská spoločnosť, ktorá plánuje prostredníctvom technológie inštalovanej na ploche 2,5 hektára, vyrábať ročne asi 1 milión kilowatthodín elektrickej energie.

Podľa slov manažéra projektu Michala Kandalu je celkový výkon elektrárne stanovený na 999 kilowattov a výroba elektrickej energie sa bude realizovať prostredníctvom 4162 kusov monokryštalických fotovoltaických panelov. Dodal, že nejde o pohyblivé, ale o statické zariadenia. Elektrina vyrobená pomocou slnečného žiarenia bude následne smerovať do siete Východoslovenskej distribučnej spoločnosti (VDS).

Žilinská spoločnosť si prenajala od obce pozemky na výstavbu a prevádzku elektrárne zatiaľ na obdobie 15 rokov. Celková výška vstupnej investície predstavuje podľa Kandalových slov asi 2,5 milióna eur. 

„Na sklonku novembra získala stavba právoplatné kolaudačné rozhodnutie, prevádzka by mala byť spustená v najbližších dňoch po ukončení funkčných skúšok zdroja zo strany VDS,“ priblížil Kandala.

O údržbu a prevádzku elektrárne, ktorú vybudoval investor v priebehu dvoch mesiacov, sa budú starať podľa jeho slov dvaja zamestnanci.

Zdroj: TASR
Foto: Soleg s.r.o.