Fotovoltika

Povinnú inštaláciu fotovoltiky zaviedli od januára dve nemecké spolkové krajiny

Partneri sekcie:

Nemecká vláda chce zvýšiť podiel elektriny z obnoviteľných zdrojov. Povinná inštalácia fotovoltiky sa tento rok stala realitou.

Nemecké spolkové krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko a Bádensko-Württembersko prijali začiatkom tohto roka povinnosť inštalovať na strechách budov a iných objektov fotovoltiku. Ako vôbec prvé dve nemecké oblasti pristúpili k povinnej inštalácii fotovoltických zariadení. Od januára 2023 by sa mala podobná povinnosť vzťahovať aj na strechy, ktoré prejdú zásadnou rekonštrukciou.

Týmto krokom chce vláda pokročiť v transformácii energetiky a zvýšiť podiel elektriny z obnoviteľných zdrojov. V Bádensku-Württembersku sa povinnosť vzťahuje na nebytové budovy a parkoviská s viac ako 35 miestami, ktoré požiadajú o stavebné povolenie od januára 2022.

Od mája by sa však mala týkať aj novostavieb rodinných domov. Dôvodom je, že táto oblasť sa chce stať klimaticky neutrálnou do roku 2040, teda ešte skôr, ako plánuje spolková vláda.

V polovici tohto roka sa k týmto dvom spolkovým krajinám hodlá pripojiť aj Bavorsko. Už minulý rok sa objavil návrh legislatívy, podľa ktorého by mali byť fotovoltické elektrárne povinne inštalované na priemyselných a komerčných budovách. Ako uviedol pre nemeckú tlač bavorský ministerský predseda Markus Söder: „Chceme byť jednou z popredných solárnych krajín.“

Podobná povinnosť by mala platiť od budúceho roka v mestách ako Berlín alebo Hamburg. O povinnej inštalácii fotovoltiky sa diskutuje aj v Sasku, Brémach, Dolnom Sasku a Šlezvicku-Holštajnsku. Predpisy jednotlivých nemeckých spolkových krajín sa však zatiaľ líšia.

pv-magazine.de, red