Partner sekcie:
  • SCHELL

Nové prístroje na meranie elektrických veličín

image 86279 25 v1

Vytrvalý výskum a vývoj, na ktorom pracovala spoločnosť Testo, priniesol výsledky – prvé prístroje na meranie elektrických veličín putujú do sériovej výroby. Hoci s nimi spoločnosť vstupuje do dosiaľ neznámeho teritória, zároveň prináša do tejto oblasti novú éru, keďže inteligentné prístroje na meranie elektrických veličín od Testa umožňujú svojim užívateľom vykonávať každodenné merania jednoduchšie, bezpečnejšie a efektívnejšie než kedykoľvek predtým. Oproti mnohým iným výrobkom na trhu prinášajú meracie prístroje od spoločnosti Testo veľa rozličných výhod a výborný pomer ceny a výkonu.

Cieľom je uľahčiť dodávateľom prácu

Súčasný trh s prístrojmi na meranie elektrických veličín ponúka už teraz veľa riešení na meranie množstva rozličných parametrov. To je aj dôvodom, prečo spoločnosť Testo nechcela iba pridať ďalší obyčajný merací prístroj do už obrovského výberu v tejto oblasti, ale chcela danej cieľovej skupine poskytnúť skutočnú pridanú hodnotu. Testo chce poskytnúť predovšetkým inovatívne technológie dodávateľom v oblasti vykurovania, ventilácie, klimatizácie a chladenia, aby boli schopní pracovať ešte efektívnejšie než so súčasnými meracími riešeniami. Nové meracie prístroje sú mimoriadne užívateľsky prívetivé – ľahko a intuitívne sa používajú, ušetria veľa pracovných úkonov, poskytujú najvyšší stupeň bezpečnosti a sú vhodné pri mnohých rozličných aplikáciách.

Päť produktových radov na všetky dôležité merania

Testo predstavuje spolu päť produktových radov na všetky dôležité merania na elektrických spotrebičoch a systémoch. Obsahujú digitálny multimeter v troch vyhotoveniach, ktorý automaticky rozozná meranú veličinu podľa použitých svoriek a ktorý sa omnoho bezpečnejšie obsluhuje vďaka použitiu funkčných tlačidiel namiesto klasického otočného prepínača. Kliešťový multimeter, takisto v troch vyhotoveniach, má jedinečný záchytný mechanizmus na meranie tesne priliehajúcich káblov, ktorý umožňuje ich presné uchopenie. Skúšačka napätia/prúdu v dvoch vyhotoveniach spĺňa najnovšie normy pre skúšačky napätia/prúdu. Sama automaticky vyberie správnu meranú veličinu, aby nedošlo omylom k nesprávnemu nastaveniu merania. V neposlednom rade je tu aj skúšačka napätia dostupná v troch variantoch, ktorá je vybavená prehľadným trojstranným LED displejom, čitateľným z akéhokoľvek uhla, a bezkontaktná skúšačka napätia s filtrom používaná v prípade vysokofrekvenčných interferenčných signálov.

testo 760 – prvý automatický multimeter

Produktový rad digitálnych multimetrov testo 760 pozostáva z troch modelov určených na všetky dôležité merania elektrických veličín. Funkčné tlačidlá nahrádzajú klasický otočný prepínač, čím sa zaručuje jednoduchšie ovládanie a väčšia spoľahlivosť. Nesprávne nastavenia prístroja sú už minulosťou, keďže meraná veličina sa automaticky vyhodnocuje podľa použitých svoriek prístroja. Naďalej sú zároveň svetelne zvýraznené len funkčné tlačidlá spojené s meraním danej veličiny. Model testo 760-1 je štandardnou verziou na prakticky všetky každodenné meracie úlohy. Model testo 760-2 sa odlišuje navýšeným rozsahom na meranie prúdu, meraním skutočnej efektívnej hodnoty TRMS a zabudovaným nízkopásmovým filtrom. Model testo 760-3 predstavuje variant s najvyššou špecifikáciou, v porovnaní s funkciami oboch svojich predchodcov disponuje rozsahom na meranie napätí až do 1 000 V a tiež rozšírenými rozsahmi na meranie kmitočtu a kapacity.

Digitálny multimeter testo 760 automaticky rozozná meranú veličinu podľa použitých svoriek.

testo 770 – ako uchopiť káble bez dotyku

Tri modely prístroja v produktovom rade kliešťových multimetrov testo 770 sa ideálne hodia na bezkontaktné meranie prúdu v rozvodných skriniach. Jedno zo zachytávacích ramien možno plne zasunúť dovnútra prístroja, tento unikátny mechanizmus tak zabezpečuje jednoduché uchopenie káblov v rozvodných skriniach. Automatická detekcia meranej veličiny takisto zaisťuje spoľahlivý chod prístroja: všetky tri modely umožňujú detegovať jednosmerné a striedavé napätie a prúd a automaticky vybrať ďalšie parametre, napríklad odpor, vodivosť alebo kapacitu. Model testo 770-1 je štandardnou verziou na každodenné meracie úlohy vrátane meraní štartovacieho prúdu. Model testo 770-2 má navyše rozšírený rozsah na meranie mikroampérov a integrovaný teplotný adaptér na termočlánky typu K. Model testo 770-3 obsahuje oproti svojim predchodcom navyše funkciu merania výkonu a možnosť komunikácie cez Bluetooth.

Kliešťový multimeter testo 770 sa ideálne hodí na bezkontaktné meranie prúdu v rozvodných skriniach.

testo 755 – prvá skúšačka napätia, ktorá meria aj prúd

Oba modely v produktovom rade skúšačiek napätia/prúdu testo 755 predstavujú prvé produkty svojho druhu – ide o skúšačky napätia, ktoré spĺňajú najnovšie normy a sú zároveň schopné merať aj prúd. To znamená, že sú vhodné prakticky na všetky každodenné úlohy meraní elektrických veličín. Pri každom použití sa automaticky zvolí vhodné nastavenie, čím sa predchádza nebezpečnému nesprávnemu nastaveniu. Oba modely majú všetky dôležité funkcie na určenie napätia/odpojenia od zdroja, meranie prúdu a odporu a aj na skúšku vodivosti. Integrované osvetlenie meraného miesta zvyšuje viditeľnosť v tme. Meracie hroty možno jednoducho vymeniť, takže v prípade poškodenia nie je nevyhnutné vymieňať celý prístroj. Model testo 755-2 sa odlišuje väčším meracím rozsahom napätí až do 1 000 V a špeciálnymi funkciami, ako sú napríklad indikácia napätia dotykom jednej sondy alebo skúška sledu fáz.

Testo 755 – prvá skúšačka napätia, ktorá meria aj prúd.

testo 750 – skúšačka napätia s trojstranným LED displejom

Všetky tri modely z produktového radu skúšačiek napätia testo 750 predstavujú prvé meracie prístroje s trojstranným LED displejom. Displej, ktorý možno čítať z akéhokoľvek uhla, zabezpečuje ideálnu indikáciu napätia vďaka unikátnej svetlovodnej optike. Všetky tri modely spĺňajú najnovšiu normu EN 61243-3:2010 pre skúšačky napätia a majú špecifikáciu bezpečnosti CAT IV. Obsahujú najdôležitejšie funkcie na testovanie napätia, skúšku vodivosti a skúšku sledu fáz.

Model testo 750-2 je vhodný aj na testovanie indikácie napätia dotykom jednej sondy a obsahuje osvetlenie meraného miesta spolu s testom vybavenia prúdového chrániča. Tlačidlá odolné proti vibráciám zabezpečujú, aby sa spúšťací test nevykonal neúmyselne. Model testo 750-3 je navyše vybavený LCD displejom na jednoduché odčítanie nameranej hodnoty.

Skúšačka napätia testo 750 predstavujú prvý merací prístroj s trojstranným LED displejom.

testo 745 – bezkontaktný indikátor napätia s vysokofrekvenčným filtrom

Bezkontaktný indikátor napätia testo 745 s rozsahom napätia až do 1 000 V je vhodný predovšetkým na rýchlu kontrolu všetkých podozrivých zdrojov porúch. Ak sa zaznamená prítomnosť elektrického napätia, testo 745 jasne upozorní na poplach prostredníctvom optickej a akustickej signalizácie. Na účely zvýšenia spoľahlivosti je bezkontaktný indikátor testo 745 vybavený filtrom, ktorý blokuje vysokofrekvenčné interferenčné signály. Prístroj je zároveň odolný proti vode a prachotesný v zodpovedajúcej triede krytia IP67.

Testo 745 – bezkontaktný indikátor napätia s vysokofrekvenčným filtrom.

Vďaka doplneniu prístrojov na meranie elektrických veličín teraz Testo ponúka prenosné aj stacionárne meracie riešenia pre takmer všetky oblasti použitia od jedného výrobcu. Prístroje sú dostupné prostredníctvom predajcov elektroniky a HVAC/R. Viac informácií na www.testo.cz.

Text vznikol v spolupráci so spoločnosťou Testo.
Foto: Testo

Článok bol uverejnený v časopise TZB Haustechnik 04/2016.