01Wolf 1Z2A5081 – kópia

Na streche budovy Nivy Tower je najvyššie položená kotolňa na Slovensku

Partneri sekcie:

Tento primát pripadol kotolni s plynovým kondenzačným kotlom.

Nové Nivy, štvrť, ktorá kedysi slúžila ako priemyselná oblasť, sa rýchlo a zásadne menia na moderné srdce hlavného mesta. Dominantou štvrte je budova, ktorá nedávno získala prestížny certifikát Gold Smart Building Certification. Nivy Tower je prvá budova v celej strednej a východnej Európe, ktorá sa môže pochváliť týmto významným ocenením.

Nivy Tower sa nachádza v srdci štvrte Nové Nivy v Bratislave. Jej vynikajúca dostupnosť verejnou dopravou a blízkosť k centru mesta sú veľkým benefitom. S výškou 125 metrov patrí Nivy Tower medzi najvyššie budovy v meste a ponúka úchvatný výhľad na okolie vrátane bratislavského centra. Výstavbu Nivy Tower, ktorá trvala tri roky, začal v máji 2017 developer HB Reavis ako prvú súčasť komplexu Stanica Nivy.

Táto obrovská polyfunkčná výstavba zásadne zmenila celý mestský blok v tejto štvrti. Okrem Nivy Tower sa v rámci projektu vybudovala aj nová autobusová stanica s moderným nákupným centrom. Kancelárske priestory sa nachádzajú práve v Nivy Tower. Architektonický návrh budovy bol zverený renomovanej britskej architektonickej kancelárii Benoy, ktorá sa špecializuje na retailové komplexy. Tá vypracovala základnú koncepciu projektu, ktorú následne rozvíjal slovenský partner Siebert + Talaš.

Plynový kondenzačný kotol pokrýva v rámci systémov úspory energie rozsah výkonu od 130 do 1 000 kW.
Plynový kondenzačný kotol pokrýva v rámci systémov úspory energie rozsah výkonu od 130 do 1 000 kW. | Zdroj: WOLF Slovenská republika

Budova Nivy Tower

Budova má 29 nadzemných podlaží, k čomu treba pripočítať ešte dve technické podlažia. Priemerná veľkosť každého podlažia je 1 200 štvorcových metrov, čo znamená celkovú plochu približne 32 000 štvorcových metrov kancelárskych priestorov.

Veža Nivy Tower je unikátna svojimi technológiami a vybavením, ktoré zahŕňa aj najrýchlejšie výťahy na Slovensku, recepciu v umeleckom štýle a zázemie pre cyklistov v podzemnej časti budovy, BREEAM & WELL Certification a Gold Smart Building Certification.

K najvýznamnejším a najzaujímavejším prvkom tejto budovy patrí jej vyhliadková reštaurácia umiestnená na najvyššom štandardnom podlaží, ktorá ponúka nádherný výhľad na bratislavské downtown.

Vykurovanie a ohrev vody

Ako každá budova, aj veža Nivy Tower potrebuje technické zázemie. Na to slúžia spomínané technické podlažia. Samotná kotolňa sa nachádza na streche budovy a momentálne je to najvyššie umiestnená kotolňa na Slovensku. Vykurovanie a ohrev vody pre celú budovu zabezpečujú dva kondenzačné kotly MGK-2 1000.

Plynový kondenzačný kotol Wolf konštrukčného radu MGK-2 pokrýva v rámci systémov úspory energie rozsah výkonu od 130 do 1 000 kW. Kombináciou výkonného tepelného výmenníka z hliníkovej zliatiny s energeticky úsporným predmiešavacím horákom sa dosahuje modulačná prevádzka od 17 do 100 % s optimálnym časom prevádzky horáka, čo je dôležitý znak šetrenia energie.

V kaskáde dosiahne plynový kondenzačný kotol MGK-2 dokonca vykurovací výkon až do 5 megawattov. Má veľmi kompaktné rozmery s minimálnou šírkou. Zariadenie je teda možné preniesť cez dvere široké 800 mm (MGK-2-390-630), alebo cez dvere široké 1 m (MGK-2-800/1000). Prepravuje sa jednoducho pomocou zasunutia paletového alebo zdvíhacieho vozíka. Má odnímateľný kryt, čo je nevyhnutné pre priamy prístup pri nastavovaní kotla a jeho údržbe.

Tepelný výmenník je z overenej hliníkovo-kremíkovej zliatiny a je kompletne tepelne zaizolovaný. Integrovaná regulácia teplotného spádu slúži na optimalizáciu využívania výhrevnosti kotla a minimalizáciu príkonu jeho obehového čerpadla.

Najvyššie položená kotolna na Nivy Tower.
Najvyššie položená kotolňa na Nivy Tower. | Zdroj: WOLF Slovenská republika

Zdroj tepla, administratívna budova

Inštalovaná technológia: 2 stacionárne kondenzačné kotly MGK-2 1000
Developer: HB Reavis
Realizácia: 2020

Článok bol publikovaný v časopise Správa budov 3/2023.