Inteligencia je aj v spôsobe riadenia
Galéria(9)

Inteligencia je aj v spôsobe riadenia

Partneri sekcie:

Vývoj technických zariadení budov napreduje veľmi rýchlo. Sledovať všetky novinky a vedieť, ako ich optimálne využiť tak, aby ideálne spolupracovali so všetkými ostatnými sústavami, je čoraz zložitejšie. Každá profesia síce dobre ovláda svoju problematiku, ale zosúladenie a optimalizácia jednotlivých sústav TZB najmä pri zložitejších budovách by sa mali zveriť do rúk špecialistom. Ako vnímajú túto problematiku a aké riešenia pokladajú za najvhodnejšie odborníci zo spoločností zaoberajúcich sa inteligentným riadením budov?


V bežnej stavebnej praxi nie je celkom samozrejmé zosúladiť činnosť jednotlivých technických zariadení budovy už v návrhu a v podstate ich projektujú profesisti viac-menej oddelene, čo pri realizácii a počas užívania budovy vedie k vzniku problémov v ich súčinnosti. Aké riešenie by ste videli ako ideálne, aby sa dalo takýmto problémom predísť?

Ing. Pavel Jančovič: Ideálne by bolo, keby všetky profesie riešil jeden odborník, čo však pri súčasnom objeme nových informácií nie je možné. Preto považujeme za optimálne, keď viacerých špecialistov na jednotlivé oblasti koordinuje „systémový integrátor“. Ten by mal poznať možnosti jednotlivých technológií a zladiť ich vzájomné prepojenie podľa parametrov danej budovy a potrieb jej užívateľov. Naša doterajšia skúsenosť ukázala, že ak sa na projekte zúčastňuje systémový integrátor od jeho návrhu až po realizáciu, prinesie to želaný efekt.

Bohuslav Kremský: Riešením je čo najväčšia integrácia TZB, včasné plánovanie, a pokiaľ možno, čo najmenší počet dodávateľov jednotlivých profesií. Pri starostlivom výbere kvalitných dodávateľov možno všetky TZB pokryť maximálne tromi dodávateľmi a zabezpečiť realizačné projekty ešte pred začatím stavby. Ideálne je spolupracovať s fundovaným projektantom (prípadne projektantom, ktorého vyberie budúci dodávateľ) už pri tvorbe projektov stavebnej časti. Základom je pozrieť sa na proces stavby očami užívateľa a „predstaviť si“ hotovú budovu a spôsob jej užívania. Z toho vyplynú detailné požiadavky na TZB.

Ing. Mário Lelovský: Pri projektovaní a realizácii objektu stále musíme mať na pamäti hlavný cieľ – zrealizovať funkčný celok, a nie zoskupenie jeho častí. To by logicky malo viesť k povinnej úzko koordinovanej práci jeho tvorcov – projektantov. Napriek tomu je individuálny prístup k návrhu jednotlivých častí diela alebo objektu profesistom vlastný, pretože keď dostanú základný projekt architektúry a statiky sa vlastne stanú vykonávateľmi konkrétnych zadaní vo svojej oblasti.

Kto a ako by mal profesie koordinovať? Pri projekcii a výstavbe má každá technológia svoje tabuľky a normy, tradičné riešenia a postupy, ale bez centrálneho riadiaceho článku bude vykurovanie kúriť s plným nasadením za aktívnej asistencie chladenia a ešte za prispenia vzduchotechniky a tepla zo slnka vďaka nezatiahnutým žalúziám. Ak chýba veliaci článok – riadiaci nadradený systém, ktorý sleduje, vyhodnocuje teplotné a iné pomery a vydáva povely všetkým zainteresovaným technológiám, nemožno dosiahnuť ich efektívne využitie. Pri samotnom objekte je to systém merania a regulácie s integrovaným riadením. Kto by to mal byť pri projektovaní? Projektant integrovaného riadiaceho systému.

R. Mihálik: Nemyslím si, že projektovanie jednotlivých profesií prebieha oddelene. Pri projektovaní moderných budov sú jednotlivé technológie vzájomne previazané a každá profesia má technické požiadavky minimálne na jednu profesiu, čiže projektanti sú nútení svoje projekty zosúladiť a vzájomne spolupracovať. Skôr vidím problém v uvedomení si dôsledkov niekedy aj drobných zmien v jednej profesii na súvisiace projekčné profesie, pri ktorých môže aj takáto drobná zmena vyvolať väčšie zmeny v technickom riešení. Často bývajú takéto nedorozumenia dôsledkom neposkytnutia dostatočného času na jednotlivé fázy projektovania.

Ing. Dušan Musil: Vo vašej otázke zaznel veľmi správny postreh, ktorý sa často potvrdí už pri samotnej realizácii, ale čo je oveľa dôležitejšie a závažnejšie, hlavne pri následnom užívaní, resp. spravovaní budovy. Podľa môjho názoru riešenie by mohlo spočívať v dôslednej koordinácii jednotlivých projektantov – profesistov už pri samotnom začatí procesu projektovania. To znamená, že predstava užívateľa, resp. návrh architekta by sa mal odkonzultovať a vzájomne odsúhlasiť jednotlivými profesiami. Rovnako dôležitá je, samozrejme, aj koncová kontrola tejto koordinácie.

Pavol Pavlovič: V praxi som sa s týmto problémom stretol, a práve preto naša spoločnosť organizuje rôzne road show a školenia v spolupráci so spoločnosťami, ktoré vyrábajú alebo dodávajú na trh zariadenia, ktoré sa dajú kombinovať s naším hardvérom.

V čom spočíva pri návrhu budov a ich technického vybavenia spolupráca riešiteľa či dodávateľa inteligentných riadiacich technológií v budove s architektom a ostatnými profesiami?

Ing. Pavel Jančovič: Dobre sa nám spolupracuje s takými autorizovanými architektmi, ktorí dokážu jasne definovať svoje požiadavky na systém a poznajú základné možnosti a hlavné výhody inteligentných riadiacich technológií. S potešením môžeme konštatovať, že slovenskí architekti a projektanti majú záujem o nové progresívne technológie, o čom svedčí aj ich hojná účasť na prezentáciách našej firmy.

Architekti a projektanti vítajú, keď im poskytneme hotové riešenie a vzorové projekty. Naši systémoví partneri vedia podľa požiadaviek klienta spolupracovať s architektom a s ďalšími profesistami od štádia návrhu cez projektovú prípravu až po realizáciu.

Bohuslav Kremský: Súčinnosť musí byť veľmi intenzívna už pri tvorbe projektu stavby. Po predbežnom vypracovaní funkčných schém používania budovy a umiestnenia interiérového zariadenia treba podľa požiadaviek investora zhotoviť projekty TZB a podrobne konzultovať spôsob ich využitia. Vzhľadom na komplexnosť takejto úlohy a rozsah potrebnej súčinnosti s ostatnými subdodávateľmi stavby považujem za kľúčovú kvalitu služieb navrhovateľa TZB, ktorý musí mať okrem vynikajúcej znalosti svojich profesií aj prehľad o vplyve jednotlivých krokov na ostatné profesie, keďže je naivné domnievať sa, že tieto vedomosti získa architekt stavebnej časti na základe preštudovania dostupnej literatúry. Technológie TZB sa totiž príliš rýchlo menia a vyvíjajú.

Ing. Mário Lelovský: Úlohou projektanta integrovaného riadiaceho systému je:

  • detailne poznať celý projekt a zámery budúceho užívateľa,
  • definovať požiadavky na úroveň inteligencie jednotlivých techológií (ako ich možno merať a zadávať im povely),
  • koordinovať jednotlivých projektantov a so všetkými aktívne komunikovať,
  • poznať jednotlivé technológie a ich funkčnosť, ako aj vstupy a výstupy,
  • dokázať pospájať jednotlivé technológie do funkčného celku a „uregulovať ho“ pri prevádzke,
  • dozrieť pri realizácii na dodržanie dohôd z času projektovania, t. j. všetko stále kontrolovať,
  • naprogramovať a odladiť riadiaci systém v reálnych podmienkach objektu,
  • upraviť režim podľa potrieb užívateľa pri zabezpečení ekonomiky prevádzky.
V podstate má rozumieť všetkému, byť všade a stále, organizovať, komunikovať a ešte dodržať predstavy architekta a investora. Bez ich aktívnej podpory, tlaku na všetkých zúčastnených projektantov a spolupráce nie je schopný svoje náročné úlohy splniť.

Špecialistami na uvedené úlohy sú absolventi katedier a ústavov riadenia s veľkými praktickými skúsenosťami z reálneho stavebného života. Bez ich aktívneho zapojenia do celého procesu od projekcie po odovzdanie diela sa inteligentných a komfortných budov s nízkymi prevádzkovými nákladmi nedočkáme.

R. Mihálik: Dodávatelia riadiacich systémov sú najlepšie informovaní o svojich najmodernejších technológiách. Poznajú riešenia moderných budov zo zahraničia, ktoré realizovali ich zahraniční kolegovia. Na druhej strane majú praktické skúsenosti z vlastných realizovaných projektov a tieto informácie sú výrazným prínosom pre celý projekčný tím.

Ing. Dušan Musil: V tejto oblasti je veľmi dôležitá spolupráca v aktívnej komunikácii a prezentácii nových technických možností a riešení v oblasti inteligentných riadiacich technológií.

Pri konkrétnom projektovom riešení budovy je vhodné, aby sa vytvorila architektúra inteligentného riadenia budovy a aby obsahovala všetky vstupy od jednotlivých technológií.

Pavol Pavlovič: Spolupráca zainteresovaných strán v projekte spočíva najmä v dobrej a presnej informovanosti a vo vzájomnej koordinácii zúčastnených. Pri dobrej informovanosti a koordinácii zúčastnených strán sa predchádza zbytočným nezhodám a problémom pri realizácii celého projektu.

Najviac informácií by mal dostávať architekt, ktorý potrebuje mať prehľad o produktoch na trhu k danému projektu, čo väčšinou nie je problém, pretože participuje na návrhu a riešení inteligentnej budovy najviac. Dodávateľ musí mať jasnú koncepciu užívateľského komfortu takejto stavby a najmä aby bolo možné všetky požiadavky uskutočniť technicky vhodným a pre koncového užívateľa nekomplikovaným spôsobom – aby aplikácie inteligentných technológií neboli pre koncového užívateľa viac príťažou ako prínosom.


Aké výhody by mohol investorovi inteligentnej budovy priniesť koordinovaný až automatizovaný prístup k projektovaniu a realizácii dodávok zo strany profesií?

Ing. Pavel Jančovič: Stručne povedané, takýto prístup prinesie investorovi inteligentnej budovy úsporu času, peňazí a nervov. Systémový partner, ktorý dôkladne pozná požiadavky investora, dokáže efektívne komunikovať a koordinovať jednotlivé činnosti, čím sa zrýchľuje celý proces, ale aj dosahujú finančné úspory. Investor komunikuje len s jedným partnerom, čo podstatne zjednodušuje komunikáciu a minimalizuje možnosť vzniku nedorozumení.

Bohuslav Kremský: Týmto spôsobom investor môže predísť opakovaným úkonom (projektovanie, búranie a pod.), a vyhnúť sa tak nemalým finančným stratám.

Ing. Mário Lelovský: Investor, ktorý dokáže zabezpečiť projektantovi riadiaceho systému potrebné kompetencie a priestor, získa to, čo pôvodne požaduje každý investor – funkčný celok s ekonomickou prevádzkou, kde pravá ruka vie, čo robí ľavá, vetrá sa, keď je to potrebné, a chladenie sa spúšťa až potom, keď sa správne nastavila protislnečná ochrana. Koordinovaný prístup a centrálne riadenie technológií od projekcie až po finalizáciu musí vyústiť do ich integrácie do jedného funkčného celku. Je zrejmé, že to nebude jednoduché a ani zadarmo, ale ekonomický výsledok (v návratnosti pri rastúcej cene energií), ako aj komfort používania stojí za to. Moderné riadiace systémy sú schopné túto mieru úrovne riadenia zabezpečiť s vysokou spoľahlivosťou a na trhu sa už objavujú špecializované firmy s komunikačnou a riadiacou kapacitou.

R. Mihálik: Koordinácia jednotlivých profesií v projekčnej fáze je nesmierne dôležitá, a to v každom stupni projekčnej činnosti. Jasne definované požiadavky na jednotlivé profesie zo strany investora a potom dobre skoordinované projekčné činnosti vytvárajú dobrý základ pre bezproblémovú realizáciu, pri ktorej dodávatelia vedia, čo majú realizovať a súčasne čo investor od ich profesie očakáva. Riešiť zásadné koncepčné technické problémy v priebehu realizácie na stavbe z dôvodov zlé skoordinovaných projektov je časovo veľmi náročné a výsledok nemusí úplne zodpovedať konečným očakávaniam. Samozrejme, drobné technické doladenia riešení medzi jednotlivými dodávateľmi na stavbe sa nedajú vylúčiť. Takáto spolupráca je však pre konečné doladenie a nastavenie systémov prínosom.

Ing. Dušan Musil: Výhodami sú najmä profesionálne riešenie zúčastnených profesií projektantov a potom, samozrejme, aj minimalizovanie možných nejasností a problémov pri realizácii.

Pre investora to znamená, že za vynaložené prostriedky získa dokonale funkčný technologický celok zariadení, ktorý bude spĺňať nároky na komfortné, hospodárne a efektívne riadenie danej budovy.

Pavol Pavlovič: Najväčšou výhodou koordinovaného prístupu pri projektovaní inteligentných budov by bolo, že od začiatku (to znamená od návrhu) cez projekt až po samotnú realizáciu by bolo presne dané a jasné, čo sa od koho očakáva, a informovanosť zainteresovaných strán by bola na veľmi vysokej profesionálnej úrovni.
Dá sa povedať, že by to bola akási profesionálna symbióza zúčastnených strán, ktorá by sa určite premietla do vysokej profesionálnej úrovne vykonanej práce, ako aj do výrazného skrátenia času potrebného na realizáciu takého náročného projektu, akým inteligentné budovy bezpochyby sú.

Martina Jakušová
Ilustračné foto: Europolis, Gemo Olomouc