Tri dni „advokátov klímy“ v Hornom Rakúsku
Galéria(6)

Tri dni „advokátov klímy“ v Hornom Rakúsku

Partneri sekcie:

Počas troch novembrových dní roku 2008 sa na exkurzii v Hornom Rakúsku stretli mladí ľudia so záujmom o ekológiu, tzv. advokáti klímy, ktorí v skupinách pracujú na projektoch s cieľom znížiť produkciu emisií CO2. Účasť zabezpečovalo šesť európskych krajín: Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Poľsko, Maďarsko a Ukrajina.


Akcia sa uskutočnila v rámci projektu Challenge Europe zameraného na ochranu klímy, ktorý vyhlásila organizácia British Council. Podľa toho sa vybrali aj miesta prehliadok exkurzie, ktoré sa rozvrhli do trojdňového programu od 21. do 23. novembra 2008. Prvý deň patril návšteve poradenského strediska O. Ö. Energiesparverband (Hornorakúsky zväz pre úspory energií) v Linzi a kotolne na biomasu v Kremsmünsteri.

V sobotu 22. novembra 2008 sa exkurzia presunula do obce Windhaag pri Freistadte, v ktorej sa vo veľkej miere využíva energia z obnoviteľných zdrojov, ďalej pokračovala prehliadkou bioplynovej stanice a pasívneho obytného domu vo Freistadte. Posledný deň exkurzie sa mohli mladí „advokáti klímy“ zoznámiť s mestom Traun, ktoré je známe svojou podporou cyklistov.

Poradenské stredisko O. Ö. Energiesparverband

Prvou zastávkou sa v piatok 21. novembra 2008 stalo poradenské stredisko O. Ö. Energiesparverband (ESV) v Linzi, kde Mgr. Christine Öhlingerová hovorila o energetickej situácii v Hornom Rakúsku. V rámci nej predstavila energetický akčný plán Horného Rakúska, ktorý si kladie za cieľ zdvojnásobiť podiel biomasy a solárnej energie alebo usporiť ročne 1 % spotreby energie v Hornom Rakúsku do roku 2010.

Ďalší záväzok sa vzťahuje na rok 2030, keď by sa malo 100 % elektriny a tepla na vykurovanie vyrobiť z ekologickej energie. Mgr. Christine Öhlingerová predstavila aj viaceré európske projekty (EL-EFF Region, Kampaň –10 % alebo projekt Regbie+), na ktorých ESV spolupracuje s Energy Centre České Budějovice (ECČB, jeden z partnerov projektu Challenge Europe v ČR). Na program sa dostali aj témy dotácií alebo financovania treťou stranou, priestor dostalo tiež združenie Ökoenergiecluster, ktoré spája hornorakúske a juhočeské firmy a organizácie činné v odvetví ekologickej energie. Záver pobytu v stredisku ESV patril prehliadke fotovoltických panelov inštalovaných na streche jeho sídla.

Kotolňa na biomasu v Kremsmünsteri
Popoludnie prvého dňa pokračovalo exkurziou do kotolne na biomasu v Kremsmünsteri, ktorá sa spustila do prevádzky práve pred tromi rokmi, v novembri 2005. Kotolňa sa nachádza na pozemku kláštora Kremsmünster, ktorý zároveň zaisťuje dodávku paliva, v tomto prípade štiepky, ktorej ročná spotreba je 4 700 kubických metrov. Kláštor disponuje na tieto účely lesom s rozlohou 5 500 ha.

Realizácia projektu sa financovala metódou tzv. Energy Contractingu, pri ktorej zmluvu uzatvorili tri strany: kláštor Kremsmünster ako dodávateľ paliva a zároveň odberateľ tepla, firma Ing. Aigner Wasser-Wärme-Umwelt GmbH (tzv. „kontraktor“), zaisťujúca­ projekt, stavbu, financovanie projektu a starajúca sa o prevádzku a údržbu kotolne a o dodávku tepla, a firma WBG Wärmebetriebe GmbH ako prevádzkovateľ siete tepla. Kotolňa s menovitým výkonom 1 MW a produkciou 3 milióny kWh tepla ročne je zapustená v zemi, čo umožňuje jednoduché nasypanie štiepky a neškodí celkovému rázu krajiny.

Windhaag pri Freistadte a jeho obnoviteľné zdroje

V obci Windhaag sa účastníkom exkurzie venoval bývalý starosta Alfred Klepatsch, ktorý ich previedol výstavou s názvom „Naša cesta k pozajtrajšku – k nezávislosti od energie“. Výstava veľmi názornou formou približovala energetickú otázku vo všeobecnej rovine – ukazovala napríklad, ako si možno predstaviť 1 kWh – ako približne 0,25 kg suchého dreva, 1 až 2 km jazdy autom, autobatériu alebo 100-wattovú žiarovku svietiacu 10 hodín, alebo oboznamovala záujemcov s potenciálnou úsporou energie na výrobu tepla, dopravu (aj leteckú) a elektrinu. Výstava zároveň ukázala energetickú otázku aj v priamom vzťahu k obci Windhaag, ktorá má takmer 1 700 obyvateľov. Celková spotreba energie v tejto obci v roku 2005 bola 45 GWh, z toho sa 59 % spotrebovalo na teplo, 9 % na elektrinu a 33 % na dopravu. Z celkovej spotreby sa 37 % vyrobilo z obnoviteľných zdrojov, zvyšok sa doviezol. Realizáciou navrhovaných úsporných opatrení by sa potreba energie v obci mohla znížiť až o tretinu (s možnou úsporou 18,21 GWh).

Ďalšie využívanie potenciálu energetických zdrojov (predovšetkým dreva, veternej energie, bioplynu) by mohlo v budúcnosti pokryť potrebu energie vo výške až 32,79 GWh, čo znamená, že perspektívne by obec Windhaag mohla byť celkom energeticky sebestačná. Čas realizácie príslušných opatrení bude závisieť predovšetkým od ceny energie (čím bude vyššia, tým bude čas realizácie opatrení kratší) a od angažovanosti občanov. Potvrdením záujmu o využívanie obnoviteľných zdrojov v tejto lokalite bola aj prehliadka dvoch veterných elektrární, ktoré vyprodukujú za rok 1,5 miliónov kWh elektrickej energie.

Výstava „Naša cesta k pozajtrajšku – k nezávislosti od energie” v obci Windhaag Názorná ukážka spotreby energie v obci Windhaag

Bioplynová stanica a pasívny bytový dom vo Freistadte
Ďalšou zastávkou bola bioplynová stanica vo Freistadte s výkonom 250 kW, ktorú prevádzkujú Gerald Ziegler a Herbert Köppl. Bio­plynová stanica bola uvedená do prevádzky ešte v roku 2006 a súvisiace investičné náklady boli vo výške 1,1 milióna eur. Na výrobu bioplynu sa tu používa napr. kukurica, tráva, zvyšky z obilia alebo kravská mrva. Zmes týchto surovín sa potom bez prítomnosti kyslíka rozkladá pôsobením baktérií, kvasiniek a húb na bioplyn.

Spaľovaním bioplynu vzniká elektrina a teplo, vedľajším produktom je kvalitné hnojivo. Každý deň sa na výrobu bioplynu spotrebuje 20 m3 siláže, z čoho vyplýva ročná spotreba siláže 6 000 až 7 000 m3. Približne polovicu z toho pokryjú prevádzkovatelia z vlastných zdrojov, druhú polovicu zaisťujú iní poľnohospodári. V bioplynovej stanici sa vyrobí 6 000 kWh elektriny za deň, ktorú vykupuje Rakúska energetická sieť (APG), pričom výkupná cena je garantovaná na 13 rokov. Vyrobené teplo sa spotrebováva na vykurovanie priľahlého statku a zvyškové teplo sa používa na vysušovanie dreva.

Do sobotného programu exkurzie vo Freistadte sa vošla ešte návšteva rozostavaného bytového domu, ktorý sa realizuje pasívnym spôsobom (v lokalite Wohnpark in der Au). S výstavbou domu sa začalo v roku 2007, dokončenie sa predpokladá na jar 2009, pričom sa plánuje aj výstavba ďalších domov tohto typu. Prehliadky sa ujal architekt Ing. Christian Hackl, ktorý poukázal na jednotlivé stavebné detaily typické pre pasívny dom – tepelnú izoláciu, rekuperáciu, systém rozvodu tepla, solárne panely, trojsklá pri oknách a pod. Prezentovaný dom mal priemerný energetický ukazovateľ vo výške 10 kWh/m2/rok, potrebu energie na vykurovanie vo výške 11 kWh/m2/rok a energetický ukazovateľ na ostatnú spotrebu energie (osvetlenie, vetranie, rekuperácia a pod.) vo výške 9 kWh/m2/rok.

V bioplynovej stanici vo Freistadte sa vyrobí 6 000 kWh elektriny za deň. V sobotnom programe exkurzie bola návšteva pasívneho bytového domu vo Freistadte (zatiaľ vo výstavbe).

Záverečný Traun
Nedeľa – posledný deň exkurzie – patrila návšteve Traunu, mesta priateľského k cyklistom, v ktorom sa odštartoval projekt kladúci si za cieľ do roku 2009 znížiť podiel jázd autom o 4 % a, naopak, zvýšiť podiel cestovania verejnou dopravou o 1 %, na bicykli o 2 % a pešo o 1 %.

Doplňujúce informácie:
Viac informácií o projekte Challenge Europe možno nájsť na internetových stránkach www.britishcouncil.cz alebo http://challengeeurope.britishcouncil.org. Jedným z partnerov projektu v ČR je aj Energy Centre České Budějovice, ktoré pre účastníkov exkurzie zaistilo prehliadky jednotlivých miest a poskytlo energetického poradcu, ktorý bol počas exkurzie „advokátom klímy“ k dispozícii a poskytol im odborný výklad k jednotlivým témam. Bližšie informácie sú k dispozícii na stránke www.eccb.cz.

Viac informácií o Ökoenergieclusteri, ktorý združuje hornorakúske a juhočeské firmy a organizácie činné v odvetví ekologickej energie, možno nájsť na internetovej stránke www.oec.at.

(sf)
Spracované z podkladov Energy Centre České Budějovice
Foto: Energy Centre České Budějovice

Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.