Efektívne vykurovanie v priestoroch určených na podnikanie

Nájsť vhodné riešenie pre vykurovanie kancelárskych a administratívnych priestorov, či výrobných hál je, na prvý pohľad, náročný proces. Nestačí sledovať len obstarávacie náklady, treba myslieť aj na prevádzkové náklady a tiež dostupnosť náhradných dielov, či autorizovaných technikov v prípade poruchy. Ak vyberiete správe riešenie, investícia sa vráti relatívne rýchlo.

Vysoko efektívne riešenie pre haly, administratívne priestory, garáže, či dokonca kostoly je systém tepelného čerpadla vzduch-vzduch MR. SLIM. Tento systém je ideálny práve do priestorov, ktoré netreba vykurovať nepretržite, avšak po zapnutí vykurovania potrebujete teplo okamžite. Tepelné čerpadlo je ekonomickejšia a efektívnejšia alternatíva k elektrickému vykurovaniu, ktoré sa čoraz viac podpisuje na rastúcich prevádzkových nákladoch.

Kým elektrické vykurovanie dokáže vyrobiť z 1 kW elektrickej energie 1 kW tepla, tepelné čerpadlá vedia z 1 kW elektrickej energie vyrobiť 2 – 5 kW tepla.  Dnes sa však na rastúcich účtoch nepodpisuje už len vysoká spotreba a nízka energetická efektivita elektrického kúrenia, ale aj samotná cena elektrickej energie. Navyše ani prognózy na najbližšie obdobia s výraznejším znižovaním trhovej ceny elektrickej energie nepočítajú.

Zdroj: CS-MTRADE

Nie je čerpadlo ako čerpadlo

Ako sa líšia typy tepelných čerpadiel, líšia sa aj ich vlastnosti a tým aj spôsob použitia. Pre trvalo vykurované priestory sa vo všeobecnosti odporúčajú tepelné čerpadlá vzduch- voda, ktoré dokážu dodávať do vykurovacieho systému konštantne teplo a zabezpečovať trvalú tepelnú pohodu pri nízkych nákladoch. Do priemyselných, či kancelárskych priestorov však už príliš vhodné nie sú, keďže ich spustenie trvá pomerne dlho a takéto priestory potrebujú spravidla teplo prakticky hneď po spustení vykurovania.

Zdroj: CS-MTRADE

Tento problém riešia tepelné čerpadlá vzduch-vzduch, ktoré mnohí poznajú pod pojmom klimatizácia. Princíp tepelného čerpadla však pri klimatizáciách môže fungovať aj reverzne, čo umožňuje jednotkám efektívne vykurovať interiéry.

Rýchly nástup klimatizačnej jednotky tak pri prechodných obdobiach môžete využívať aj doma, kým sa naštartuje vykurovací systém, no veľmi výhodné riešenie tento systém predstavuje práve pre administratívne a priemyselné priestory, športové haly, prípadne dokonca aj chaty, či akékoľvek priestory, kde sa, v prípade potreby, vyžaduje ich rýchle vykúrenie. Medzi ďalšie výhody riešenia patrí relatívne rýchla a jednoduchá inštalácia a dobrá návratnosť investície.

Zdroj: CS-MTRADE

Vysoká variabilita systému

„Pri plánovaní vykurovacieho systému do priestorov pre komerčné využitie je potrebné zohľadniť veľkosť a členitosť priestoru. Na základe dispozícií viete potom zvoliť vhodné vnútorné jednotky, ktoré môžu byť podstropné, nástenné, kazetové, kanálové, či stojanové. Jednotky by mali mať nízku spotrebu elektrickej energie, čo pomôže znížiť dĺžku návratnosti. Vo všeobecnosti platí, že má investor na výber širokú škálu možností a to od rôznych technológií pri vonkajších jednotkách, až po rôzne typy vnútorných jednotiek s rôznymi výkonmi a vlastnosťami,“ vysvetľuje Martin Hanic, odborník na tepelné čerpadlá značky Mitsubishi Electric.

Zdroj: CS-MTRADE

Nástenné jednotky sú známe hlavne z domácností, mávajú spravidla nižší výkon, ktorý je však úplne postačujúci pre menšie priestory, ako napríklad uzavreté kancelárie. Okrem výkonu sa sleduje ešte dizajn a rozmery. Podstropné, kanálové, kazetové a stojanové jednotky môžu mať vyšší výkon a nástenné, a preto sa bežné používajú v otvorených priestoroch, či menších autoservisoch.

Zaujímavým riešením je to 4-smerná kazetová jednotka s komfortnou distribúciou vzduchu tesne pod stropom, bez ofukovania pobytovej zóny. Jednotku viete nastaviť do 4,3 alebo 2 smerov vyfukovania vzduchu a rovnako viete nastaviť aj horizontálne smerovanie vzduchu. Výsledkom je tak väčšia tepelná pohoda a to tak pri chladení, ako aj pri kúrení. Kanálové jednotky sú zas najlepšie riešenie pre klimatizáciu v prostredí, v ktorom sú kladené vysoké nároky na diskrétnosť technológií. Viditeľná časť klimatizácie pozostáva iba z mriežky pre nasávanie a výfuk vzduchu.

Pri veľkých priestoroch ponúka skvelé riešenie kanálová vysokotlaková jednotka. Medzi jej hlavné prednosti totiž patrí vysoko-efektívne vykurovanie. Upravený vzduch distribuuje do konkrétnych miestností pomocou flexibilného potrubia. Do haly je možné umiestniť viacero jednotiek s maximálnym výkonom 25 kW. Vysoký výkon a tlak až 150Pa túto jednotku predurčuje na riešenie vykurovania a chladenia pomocou jednej centrálnej jednotky.

Na variabilite systému sa podieľajú aj vonkajšie jednotky. Ponúkajú rôzne výkony a kombinovateľnosti. V závislosti od použitých technológií (napr. Zubadan) môžu niektoré modely plnohodnotne vykurovať a chladiť aj pri extrémnych teplotách.

Samozrejmosťou by mala byť možnosť multisplitového použitia, pri ktorom je možné pripojiť až 4 vnútorné jednotky na jednu vonkajšiu jednotku (samozrejme závisí od výkonu a typu jednotiek). Práve takto sa dajú optimálne vykurovať a klimatizovať veľké miestnosti alebo obchody. Výhodou je, že sa dá klimatizovať len jedna zóna, pričom jeden ovládač ovláda súčasne všetky jednotky.

www.vykuruj.sk

Zdroj: PR článok CS-MTRADE Slovensko, s.r.o.