Moderné kotly na biomasu vám ruky nezašpinia

Ponúkajú automatickú údržbu aj ovládanie na diaľku

Chuť zastabilizovať ceny tepla a ušetriť na faktúrach privádza čím ďalej tým viac firiem ku kotlom na biomasu. Je to vďaka ich vysokej účinnosti, výhodnejšej cene paliva a neutrálnej uhlíkovej stope. Mnohí však stále narážajú na nerozhodnosť – napriek výhodám kotlov na biomasu ľudí totiž odrádza vidina intenzívnej obsluhy, ktorú si kotly vyžadujú. Je to však naozaj pravda?

Ak ste si aj vy predstavili staromódne piecky, do ktorých sa dennodenne prikladajú kláty dreva, dovoľte nám vyviesť vás z omylu. Obsluha a údržba moderných kotlov na biomasu je dnes už úplne minimálna.

Automatizácia kotlov na biomasu šetrí čas aj peniaze

Zdroj: HERZ

Poprední výrobcovia, ako napríklad aj na Slovensku pôsobiaca spoločnosť HERZ, neustále vyvíjajú a testujú moderné technológie, aby zjednodušili prevádzku kotlov na biomasu a tým šetrili čas aj peniaze ich užívateľom. V dnešnej dobe sa už aj kotly na biomasu približujú komfortu obsluhy ich plynovej konkurencii.

Výsledkom snaženia z laboratórií je najmä plejáda plnoautomatických funkcií, ktoré ponuka biokotlov už bežne poskytuje – napríklad automatické čistenie výmenníka tepla a spaľovacej komory. Tieto funkcie odporúčame každému, pretože okrem toho, že znižujú potrebu manuálneho čistenia na jediný úkon za celú sezónu, priebežne predchádzajú aj korózii a tvorbe usadenín v kotli. Tým zvyšujú jeho životnosť a udržujú účinnosť kotla na konštantne vysokej úrovni.

Navyše je čistenie naprogramované a prebieha bez toho, aby bol obmedzený váš komfort či prevádzka vykurovania. Čistenie sa navyše uskutočňuje bez zásahu do prebiehajúcej prevádzky. Toto nás privádza k ďalšej veľkej výhode moderných kotlov na biomasu – diaľkovému monitoringu.

Keď už ste si povedali, že na všetko existuje “appka”, objavilo sa aj vzdialené ovládanie kotla MyHerz. Intuitívna aplikácia z dielne výrobcov HERZ, ktorá posunula jednoduchosť ovládania svojich kotlov na biomasu o level vyššie.

Zdroj: HERZ

Aplikácia funguje v akomkoľvek smart zariadení a vďaka živému prenosu
s vizualizáciou si ľahko zobrazíte súčasné hodnoty vášho kotla na biomasu, ktoré v prípade potreby môžete aj meniť. Z akéhokoľvek miesta, aj ked si na to spomeniete až na dovolenke, si môžete nastaviť časový program, ktorý zohľadní potreby vašej firmy. Kotol si automaticky riadi všetky základné funkcie – od prísunu paliva, cez zapálenie, čistenia rôznych častí kotla, až po výhrab popola.

Čo presne znamená minimálna údržba?

Zdroj: HERZ

Poďme teda do praxe. Odpoveď je však vždy veľmi individuálna, pretože závisí od viacerých premenných – napríklad od toho, pre aký typ paliva ste sa rozhodli.

Náš tip: V prípade, že vaším cieľom je čo najviac zminimalizovať prevádzku kotla a disponujete dostatočne veľkým skladovým priestorom, zvoľte pelety. Tento druh paliva stačí raz za rok objednať – ideálne na jar pre najvýhodnejšiu cenu – a dopravný systém si už so samotným prikladaním poradí aj sám.

Z hľadiska prevádzky sú pelety najmenej náročné. Pokiaľ si teda vyberiete toto palivo, vaše povinnosti v súvislosti s údržbou kotla na biomasu sa obmedzia na tri veci:

Vynášanie popola približne každých 10 dní. Interval vynášania popola sa mení podľa sezóny a podľa záťaže kotla.

  • Jedno manuálne čistenie za sezónu. Nie je to však nič zložité – spoločnosť HERZ zabezpečí zaškolenie, ktorým si po kúpe kotla prejde každý nový majiteľ.
  • Jedna servisná prehliadka za rok. Tá výrazne zvyšuje životnosť biokotla, ktorá sa odhaduje na približne 20 rokov.

Pokojný spánok vďaka stabilnému riešeniu

Zdroj: HERZ

Biomasa na Slovensku predstavuje obnoviteľnú formu energie z lokálnych zdrojov. Na jednej strane je toto palivo z hľadiska produkcie oxidu uhličitého úplne neutrálne a na strane druhej predstavuje na našom území zásoby, ktoré sa stále obnovujú.

Pri rozumnom hospodárení má biomasa potenciál byť dlhodobo stabilným zdrojom paliva. Jej cena sa síce tiež vyvíja a prispôsobuje ponuke a dopytu, ale aj tak je predpoklad, že bude aj z dlhodobého hľadiska cenovo výhodnejším zdrojom ako akékoľvek fosílne palivá, či elektrická energia.

Ste v období, kedy si vyberáte kotol a neviete sa rozhodnúť? Prečítajte si náš blogový článok. Pokiaľ stále neviete, či je kotol na biomasu tým správnym riešením aj pre vás,  dajte nám o sebe vedieť prostredníctvom vyplnenia tohto niekoľko sekundového kvízu.

Zdroj: PR článok HERZ, spol. s r.o.