Partneri sekcie:

Vinylová podlaha: Ako ju svojpomocne položiť?

Pokladanie vinylovej podlahy
Zdroj: Hornbach

Vinylová podlaha má všetky vizuálne vlastnosti masívnej drevenej podlahy, avšak stojí zlomok ceny. Okrem vierohodnej napodobeniny dreva ponúka aj iné dekory, ako je betón či kamenná dlažba. Ušetriť okrem materiálu môžete aj na samotnom kladení. Odborník z Hornbachu radí, ako svojpomocne nainštalovať vinylové podlahy.

Koľko materiálu nakúpiť?

Pred montážou zmerajte veľkosť miestnosti, aby ste určili, koľko vinylových dosiek potrebujete. Snažte sa, aby vaše merania boli čo najpresnejšie.

Nakúpte približne o 10 až 20 percent viac podlahy, ako si myslíte, že budete potrebovať. Zabezpečíte si tak dostatok dosiek na podlahu v celej miestnosti, ako aj prídavné dosky na rezanie alebo budúce výmeny.

Aké nástroje a materiál potrebujete

Kladenie vinylovej podlahy si vyžaduje bežné náradie. „Na rezanie vinylových lamiel vám postačí nôž, na menšie kúsky sú vhodné kliešte, ktorými narezaný kus dobre odlomíte. Na vyrezanie otvorov do lamiel, napríklad pre rúry od kúrenia, vám postačí sada vykružovacích píl,“ hovorí Zlatko Slebodník, odborník z oddelenia náradia a železiarstva spoločnosti Hornbach.

Okrem náradia na úpravu vinylových lamiel budete ďalej potrebovať parotesnú fóliu, kročajovú izoláciu, zarážacie kolíky, ukončovacie lišty, lepidlo a silikón. Všetok materiál by mal byť pred inštaláciou pripravený v danej miestnosti.

„Materiál musí byť 48 hodín uskladnený v miestnosti, kde sa bude pokladať. Prispôsobí sa tak podmienkam miestnosti, v ktorej nesmie byť vlhkosť vzduchu nižšia ako 40% a vyššia ako 70%. Pred samotným kladením nezabudnite materiál skontrolovať,“ radí odborník.

Pracovný postup

Keď už máte všetok materiál a náradie pripravené, nastal čas na samotné kladenie podlahovej krytiny. Existuje niekoľko spôsobov kladenia vinylovej podlahy: suché lepenie, vlhké lepenie, plávajúce alebo voľné kladenie.

Plávajúce kladenie je najobľúbenejšie a robí sa pomocou klik systému. V nasledujúcich riadkoch nájdete jednoduchý návod plávajúcej montáže.

01 Príprava povrchu

Podklad je potrebné dokonale vyčistiť. Na vyrovnanie nerovností môžete použiť napríklad silnejšiu kročajovú izoláciu.

02 Použitie fólie

Na čistý a rovný podklad položte parotesnú fóliu tak, aby jednotlivé kusy cez seba presahovali o 20 cm. Pri stene materiál vytiahnite do výšky 2 cm. Kusy k sebe prilepte lepiacou páskou. Na parotesnú fóliu následne položte kročajovú izoláciu, ktorá slúži ako zvuková izolácia. Ak je kročajová izolácia súčasťou vinylových lamiel, tento krok vynechajte.

02 Použitie fólie
02 Použitie fólie | Zdroj: Hornbach

03 Pokladanie lamiel

Položte prvý rad lamiel. Medzi stenou a lamelami nechajte medzeru 10 mm, ktorú zafixujte zarážacími kolíkmi. Poslednú lamelu pri stene odmerajte a zrežte. Zostávajúci kus použijete na ukončenie nasledovného radu.

03 Pokladanie lamiel
03 Pokladanie lamiel | Zdroj: Hornbach

04 Druhý rad

Začnite klásť druhý rad lamiel tak, aby presah jednotlivých dielov podlahy nebol menší ako 20 cm.

04 Druhý rad
04 Druhý rad | Zdroj: Hornbach

05 Nasaďte lišty

Keď je dlažba položená, namerajte ukončovacie lišty a ich konce zrežte v uhle 45 stupňov. Naneste lepidlo a prilepte lišty na stenu.

05 Nasaďte lišty
05 Nasaďte lišty | Zdroj: Hornbach

06 Doľadenie detailov

Medzery pri dverách vyplňte silikónom a zahlaďte gumovou stierkou. Zlatko Slebodník má radu aj pre majstrov, ktorí pracujú s veľkou plochou.

„Na každých ôsmich metroch urobte dilatačnú škáru, kvôli možným zmenám spôsobeným teplotou alebo vonkajšími silami. Vyvarujte sa toho, aby ste podlahu pokladali v jednom „kuse“, napríklad cez dve miestnosti. Podlaha by mala podlaha končiť pri každých dverách a za nimi zase začínať.“

05 Nasaďte lišty
05 Nasaďte lišty | Zdroj: Hornbach

Výhody vinylovej podlahovej krytiny

Vinylová podlaha je známa svojou všestrannosťou a odolnosťou. Je príjemná na dotyk bosou nohou a jednoduchá na údržbu. Okrem toho, že je vinyl odolný voči vlhkosti, je tiež odolný voči škvrnám a dokáže tlmiť hluk, vďaka čomu je preferovanou podlahovou krytinou pre rodiny s deťmi a domácimi zvieratami.

Navyše, sa aj veľmi jednoducho kladie. Systém „klik“ zaručuje spoľahlivú a rýchlu inštaláciu. Krytina sa ukladá na pevný a rovný povrch z betónu.  Jednoducho sa inštalujú, napríklad aj priamo na už existujúci keramický obklad alebo pôvodnú vinylovú podlahu. Avšak vždy za predpokladu, že súčasný podklad je funkčný.

Hornbach, red