Systém vodoodolného lepenia vinylových dielcov v kúpeľni (pracovný postup)

Partneri sekcie:

Pri zhotovení obkladu a povrchovej úpravy podlahy v kúpeľni použitím vinylových dielcov je potrebné zabezpečiť vodoodolné nalepenie a ich povrch impregnovať vhodným uzatváracím náterom.

Pred realizáciou je potrebné podklad vhodne pripraviť a utesniť. Na tento účel sa odporúča tesniaci systém na cementovej báze, pružná hydroizolačná cementová stierka v kombinácii so samolepiacou butylovou tesniacou páskou z netkaných vlákien odolnou proti alkáliám.

Pred uložením pásky sa do rohov nanesie penetračný náter, ktorý sa nechý dôkladne zaschnúť. Páska sa odlamovacím nožom odreže na potrebný rozmer a nalepí sa v mieste styku steny so stenou a steny s podlahou. Aby sa vytvorilo dôkladné spojenie s podkladom, páska sa pritlačí gumeným valčekom. Podklad sa celoplošne navlhčí a hladkou stranou hladidla sa nanesie nultá vrstva pružnej hydroizolačnej cementovej stierky.

Následne sa aplikuje zubovou stranou hladidla druhá vrstva hydroizolačnej stierky, do ktorej sa vloží sklovláknitá sieťovina. Zatlačí sa hladidlom do hydroizolačnej stierky a po jej vyzretí sa nanesie hladkou stranou hladidla druhá vrstva hydroizolačnej stierky. Nechá sa dôkladne vyschnúť. Výsledná hrúbka dvoch vrstiev hydroizolačnej stierky by mala byť min. 2 a max. 4 mm. Hydroizolačná stierka by mala úplne prekryť vrstvu sklovláknitej sieťoviny.

Jednozložkové lepidlo je najlepšie

Rovnaký postup sa opakuje aj na podlahe. Po dôkladnom zaschnutí sa nerovnosti na povrchu hydroizolačnej stierky prebrúsia elektrickou brúskou a povrch sa dôkladne povysáva. Na takto pripravený podklad možno aplikovať vinylové dielce. Na lepenie vinylových dielcov do veľmi zaťažených priestorov a priestorov s výskytom vody sa odporúča použiť jednozložkové lepidlo na báze MS polymérov vhodné na lepenie vinylovej krytiny (LVT – Luxury Vinyl Tiles), ktoré je pripravené na priame použitie.

Po prvom otvorení balenia je potrebné odstrániť z povrchu ochrannú fóliu. Lepidlo sa aplikuje na povrch v rovnomernej vrstve pomocou vhodnej stierky. Odporúča sa naniesť len také množstvo lepidla, ktoré možno prekryť krytinou počas tzv. otvorenej doby (približne 20 až 30 min.). Krytinu je potrebné dôkladne vtlačiť do lepidla tak, aby sa zamedzilo vzniku vzduchových bublín a zabezpečil sa dokonalý prenos lepidla na zadnú stranu vinylového dielca.

Škáry musia byť úplne vyplnené

Rovnaký postup sa opakuje aj pri kladení podlahových dielcov. Podlahové dielce sa kladú do vrstvy lepidla vystuženého vláknami určeného na lepenie LVT podlahových krytín. Po dostatočnom vytvrdnutí lepidla možno vinylové dielce vyškárovať. Na škárovanie sa odporúča systémová dvojzložková epoxidová škárovacia malta vhodná na vinylové dielce. Škáry musia byť čisté.

Škárovacia malta sa nanáša gumenou stierkou tak, aby boli škáry úplne vyplnené. Povrch dielcov sa očistí, kým je škárovacia malta ešte čerstvá. Na zvýšenie odolnosti proti vode a mechanickému poškodeniu sa povrch dielcov uzavrie dvojzložkovým alifatickým, protišmykovým polyuretánovým uzatváracím náterom vo vodnej disperzii pre LVT krytiny. Nanáša sa v dvoch vrstvách. Po zaschnutí uzatváracieho náteru sa vyplnia dilatačné škáry medzi vinylovými dielcami v mieste styku stena/podlaha a stena/stena silikónovým tesniacim tmelom.

INFO O MATERIÁLOCH:
» Jednozložkové lepidlo na báze MS polymérov špeciálne vyvinuté na lepenie LVT krytiny; vhodné ako univerzálne lepidlo pre všetky druhy textilných, pružných krytín a pre všetky druhy vinylových krytín na steny, použitie v interiéri.
» Lepidlo vo vodnej disperzii, ktoré po vytvrdnutí vytvára pevný, kohézny film s vysokou odolnosťou proti šmyku, špeciálne vyvinuté na lepenie podlahových krytín z LVT; vďaka obsahu vlákien vhodné do staticky aj dynamicky zaťažovaných priestorov.

Čo budete potrebovať:

 • Penetračný náter na nasiakavé podklady
  Mapei Primer G
  spotreba: približne 0,1 až 0,2 kg/m², fľaša 1 kg, plastová nádoba 5, 10 a 25 kg, 5 kg = 33,94
 • Samolepiaca butylová tesniaca páska
  Mapeband SA
  šírka: 100 mm, hrúbka: 2 mm, dĺžka: 25 m, kotúč 20 m = 84,14 €
 • Hydroizolačná cementová stierka
  Mapelastic
  spotreba: 1,7 kg/m² (hrúbka vrstvy 1 mm), súprava, 32 kg = 116,19 €
 • Sieťovina zo sklenených vlákien
  Mapenet 150
  šírka: 1 000 m, rozmer oka: 4 × 4,5 mm, plošná hmotnosť: 157 g/m², kotúč, 50 m = 101,34 €
 • Lepidlo na báze MS polymérov na lepenie LVT krytiny na steny
  Ultrabond Eco MS 4 LVT Wall
  spotreba: 0,25 až 0,45 kg/m² (v závislosti od materiálu na rubovej strane krytiny), plastová nádoba, 7 kg = 147,32 €
 • Vláknami vystužené lepidlo na lepenie LVT dielcov na podlahu
  Ultrabond Eco MS 4 LVT
  spotreba: 0,2 až 0,3 kg/m² (v závislosti od materiálu na rubovej strane krytiny), plastová nádoba, 5 a 16 kg, 5 kg = 39,68 €
 • Epoxidová škárovacia malta
  Kerapoxy 4 LVT
  spotreba: 0,02 až 0,32 kg/m² (v závislosti od šírky škáry, rozmeru a hrúbky dielca), balenie, 2 kg = 32,14 €
 • Čistiaci nadstavec
  Scotch-Brite®
 • Protišmykový a uzatvárací náter
  Mapecoat 4 LVT
  spotreba: 0,08 až 0,1 kg/m² (prvá vrstva), balenie, 1,2 kg = 63,41 €
 • Čistiaci prostriedok
  Kerapoxy Cleaner
  rozprašovač 0,5 l alebo 5 kg nádoba, 0,5 l = 6,37 €
 • Silikónový tesniaci tmel
  Mapesil AC
  spotreba: približne 0,1 kg/m² (v závislosti od šírky škáry), kartuša, 310 ml = 9,83 €
 • Náradie a pomôcky
  plastová nádoba
  maliarsky valček
  nádobka na aplikáciu náteru
  odlamovací nôž
  meter, ceruzka, gumený valček
  rozprašovač na vodu
  elektrické nízkootáčkové miešadlo
  oceľové hladidlo
  elektrická brúska
  priemyselný vysávač
  stierka
  plastové krížiky na obkladanie
  gumené hladidlo
  gumená stierka Mapei
  celulózová špongia
  valček s krátkym vlasom, napr. Ultracoat Roller T3 alebo T5
  handrička, aplikačná pištoľ

01 | Riedenie penetračného náteru

Penetračný náter sa zriedi vodou v pomere 1 : 1 až 1 : 3 v závislosti od nasiakavosti podkladu.

Riedenie penetračného náteru
Riedenie penetračného náteru | Zdroj: Mapei

02 | Aplikácia penetračného náteru

Penetračný náter zmiešaný s vodou sa nanesie na očistený suchý podklad v mieste styku steny s podlahou a steny so stenou pomocou krátkeho maliarskeho valčeka v rovnomernej vrstve. Po zaschnutí penetrácie sa aplikuje tesniaca páska.

Aplikácia penetračného náteru
Aplikácia penetračného náteru | Zdroj: Mapei

03 | Nalepenie tesniacej pásky

Samolepiaca tesniaca páska sa priloží na začiatok prechodu medzi stenou a podlahou alebo stenou a stenou a čiastočne sa odstráni jedna z dvoch strán ochrannej fólie. Pritlačí sa smerom od stredu k okrajom, aby sa zabezpečila dobrá pri navosť a zabránilo sa vzniku záhybov.

Nalepenie tesniacej pásky
Nalepenie tesniacej pásky | Zdroj: Mapei

04 | Gumený valček

Odstráni sa zvyšok ochrannej fólie. Pásy sa lepia s presahom min. 50 mm. Celý povrch pásky sa prejde gumeným valčekom, čím sa zabezpečí dobrá pri navosť k podkladu.

Gumený valček
Gumený valček | Zdroj: Mapei

05 | Navlhčenie podkladu

Podklad, na ktorý sa bude aplikovať pružná hydroizolačná cementová stierka, sa navlhčí vodou pomocou rozprašovača.

Navlhčenie podkladu
Navlhčenie podkladu | Zdroj: Mapei