Partneri sekcie:

Pracovný postup: Pružná hydroizolácia pod keramické obklady a dlažby

Na zabránenie hromadenia vlhkosti v stavebných konštrukciách pod keramickými obkladmi a dlažbami, obmedzenie kondenzácie vodných pár v dôsledku rozdielnych teplôt a zamedzenie vzniku plesní je vhodné podklad ošetriť tekutou plošnou hydroizoláciou v kombinácii s izolačnými pásmi, ktoré sa aplikujú do kútov, rohov a pod dilatácie.

Info o materiáli

» Vodotesná pružná náterová hydroizolácia na báze bezrozpúšťadlovej disperzie syntetickej živice pod keramické obklady a dlažby vo vlhkých a mokrých priestoroch; vyrovnáva napätie, objemové zmeny podkladu, kolísanie teplôt a otrasy; preklenuje trhliny

Čo budete potrebovať

 • Penetračný náter: PCI Gisogrund®. Spotreba: 100 až 200 ml/m2, plastová nádoba 1, 5 a 10 kg, 5 kg 55,80 € alebo PCI Gisogrund® PGM, spotreba: 0,1 až 0,25 kg/m2 (v závislosti od nasiakavosti podkladu), plastová nádoba 1, 5, 10 a 20 kg, 5 kg 24,60 € alebo
 • Rýchloschnúci penetračný náter: PCI Gisogrund® Rapid. Spotreba: 0,06 až 0,2 ml/m2 (v závislosti od nasiakavosti podkladu), plastový kanister 5 l, vrecúško 1 l, 5 l 72 €.
 • Vodotesná pružná náterová hydroizolácia: PCI Lastogum®. Spotreba: 1,1 až 1,2 kg/m2 (hrúbka vrstvy 0,5 mm), plastová nádoba 4, 8 a 25 kg, 4 kg 28,80 €
 • Izolačný pás: Páska PCI Pecitape® Objektkotúč, 50 m 138 € alebo
 • Butylová izolačná páska: PCI Pecitape® Butyl. Hrúbka: 0,8 mm, šírka: 100 mm, kotúč, 20 m 84 €.
 • Izolačná manžeta: PCI Pecitape® 10 × 10, Rozmer: 100 × 100 mm, balenie, 1 ks 6,60 €.
 • Flexibilné lepidlo: napr. Lepidlo PCI Pericol® FlexPlus. Spotreba: 2 až 5 kg/m2 (v závislosti od veľkosti ozubenia hladidla), papierové vrece 25 kg, 25 kg 16,75 €.
 • Škárovacia malta: PCI Nanofug® Premium. Spotreba: 0,4 až 1,5 kg/m2 (v závislosti od veľkosti dlažby a šírky škáry), plastové vedro, 5 kg 22,80 € alebo PCI Pericolor® Flex, spotreba: 0,5 až 1,2 kg/m2 (v závislosti od veľkosti dlažby a šírky škáry), plastové vedro, 3 kg 7,12 €.
 • Silikónový tmel: PCI Silcofug® E/N. Spotreba: približne 100 ml/bm (škára 10 × 10 mm), približne 25 mm/bm (škára 5 × 5 mm), kartuša, 310 ml 7,44 €.
 • Polyetylénový profil: PCI DIN-Polyband 089 a 100 m, 9 m 9,72 €.
 • Náradie a pomôcky: maliarsky štetec, plochý štetec, maliarsky valček, murárska lyžica, stierka, valček z jahňacej srsti, oceľové zubové hladidlo, molitanové hladidlo, gumené hladidlo, aplikačná pištoľ, plastové vedro.

Na vyrovnaný, suchý, pevný a čistý podklad sa nanesie penetračný náter. Po zaschnutí penetračného náteru sa zaizolujú rohy, dilatačné škáry a styky rôznych stavebných konštrukcií (stena – stena, stena – podlaha). Izolačná páska sa vlepí do dostatočnej vrstvy vodotesnej pružnej náterovej hydroizolácie a dôkladne sa pritlačí.

Pri ukončení tesniaceho pásu je potrebné urobiť presah približne 100 až 150 mm, ktorý sa vloží do hydroizolácie a zapracuje sa stierkou. Ako alternatívu možno použiť samolepiacu butylovú izolačnú pásku, ktorá sa prilepí priamo na podklad. Prechody odtokov, odpadových rúr a iných inštalačných vedení cez stavebnú konštrukciu sa zaizolujú izolačnou manžetou, ktorá sa vlepí do vrstvy hydroizolácie.

Pred navlečením na odpadovú rúru je potrebné zistiť, či je otvor na manžete dostatočne veľký. Na takto pripravenú plochu sa nanesie celoplošne valčekom alebo štetcom prvá vrstva neriedenej vodotesnej pružnej náterovej hydroizolácie.

Po dostatočnom vyschnutí prvej vrstvy (približne 1 hod.) sa nanesie druhá vrstva, ktorá musí dostatočne prekryť prvý náter vrátane izolačných pásov a manžiet. Po vyschnutí druhého náteru (približne 1 až 2 hod.) sa môže začať lepiť obklad alebo dlažba. Odporúčaná minimálna hrúbka obidvoch vrstiev je v suchom stave 0,5 mm.

Krok 1: penetračný náter

Na vyrovnaný, suchý, pevný a čistý podklad sa nanesie penetračný náter. Penetračný náter sa dôkladne premieša a nanesie sa na podklad neriedený alebo riedený vodou v max. pomere 1 : 1 v rovnomernej vrstve štetkou alebo valčekom. Nechá sa dostatočne zaschnúť (3 až 6 hod.).

01 penetračný náter
01 penetračný náter 

Krok 2: Izolácia rohov

Po zaschnutí penetračného náteru sa zaizolujú rohy, dilatačné škáry a styky stena – stena, stena – podlaha. Izolačná páska sa vlepí do dostatočnej vrstvy hydroizolácie a dôkladne sa pritlačí. Pri ukončení tesniaceho pásu je potrebné urobiť presah približne 100 až 150 mm, ktorý sa vloží do hydroizolácie a zapracuje sa stierkou.

02 Izolácia rohov
02 Izolácia rohov 
KategórieDlažbaZnačky