• OSMA
  • SKSI

Strechu museli kompletne vymeniť

image 101312 25 v1

Úspešné spoločnosti by sa mali sústrediť na svoj biznis a rozhodne nie na zatekajúcu strechu. Podceniť návrh a realizáciu strechy sa nevypláca. Inak hrozí, že ju celú bude nevyhnutné kompletne vymeniť. Presvedčila sa o tom aj firma z Oravy.

Spoločnosť MTS, s.r.o., z Krivej, je spoľahlivým dodávateľom strojov a zariadení pre výrobné závody. Pri pohľade na modernú výrobnú prevádzku a administratívny komplex v centre obce je ťažké predstaviť si, že majitelia rozbiehali svoj biznis v garáži. Firme sa však darilo, postupne sa rozrastala a vyžiadala si viac priestoru.

Väčšina z 250 zamestnancov pracuje vo výrobnej hale na okraji obce Krivá. V administratívnom komplexe v centre Krivej sídli riaditeľstvo firmy spolu s administratívnou zložkou. Postupne, ako sa firma rozrastala, pribúdali aj ďalšie budovy. Vďaka tomu sa v nich nachádzajú nielen kancelárie, ale aj školiace miestnosti, či posilňovňa pre zamestnancov. V obytnom podkroví sa vytvorili služobné byty.

Hrubá stavba administratívnych objektov je postavená z tehál Porotherm s hrúbkou 44 cm so zateplením polystyrénom s hrúbkou 10 cm. Tehlová stavba ponúka svojim užívateľom všetok komfort v podobe príjemného vnútorného prostredia. Zatiaľ čo obálka domu doteraz plní všetky očakávania, pomerne skoro sa začali objavovať problémy so strechou. Keď sa v nej usídlili kuny, rozhodli sa konať.

Kompletná výmena strechy

Konateľ firmy požiadal o radu skúseného pokrývača Michala Surovčíka, s ktorým mal dobré skúsenosti z vlastnej stavby domu. Po obhliadke poškodenej strechy a zistení jej nedostatkov odporučil kompletnú výmenu strechy a krovu. „Predtým sme mali na streche krytinu, ktorá nevyhovovala poveternostným podmienkam v tomto regióne. Okrem toho, pôvodný krov nemal dostatočnú statickú únosnosť, čiže kompletná výmena strechy bola veľmi žiaduca,“ hovorí konateľ firmy MTS, Juraj Habovštiak.

Nesprávny návrh a neodborná realizácia viedli ku kompletnej výmene strechy, čo významne predražilo celkovú investíciu. Druhýkrát sa preto majitelia rozhodli zveriť rekonštrukciu skúseným profesionálom, ktorí dbajú na detaily.

Z pôvodnej strechy napokon nepoužili nič. Michal Surovčík vysvetľuje: „Výhodou skladanej krytiny je možnosť zložiť ju zo strechy a použiť znova. Avšak z hľadiska poveternostných podmienok a žiadaného vzhľadu sme v tomto prípade uprednostnili pálenú strešnú krytinu Tondach.“

So správnym návrhom nového strešného plášťa pomohol architekt Martin Bišťan z Ružomberka. „Poučili sme sa a použili sme aj kvalitnejšie izolačné fólie a kvalitné materiály na streche,“ hovorí majiteľ firmy. Zásadný vplyv na návrh strešného plášťa mala skutočnosť, že podkrovie je obytné. Ochranu pred prehrievaním tam zabezpečuje dostatočne hrubá izolácia z minerálnej vlny.

Škridla s moderným akcentom

Plochá keramická škridla Figaro zaujme svojím hladkým povrchom. V povrchovej úprave čierna engoba a v kombinácii so svetlou omietkou pôsobí mimoriadne moderne. Zároveň však prirodzene zapadá do okolitého prostredia, kde nadväzuje na tradičnú architektúru šindľových striech. „S keramickou škridlou sme veľmi spokojní. Trvalo si udržiava farbu bez toho, aby na nej boli viditeľné akékoľvek znečistenia. Čierna farebnosť sa nijako neprejavuje na prehrievaní podkrovia,“ dopĺňa Juraj Habovštiak.

www.tondach.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti Wienerberger slovenské tehelne, spol. s r.o.