Príklad, ako ušetriť na streche vďaka odvetrávacím škridlám

Novinkou spoločnosti Mediterran Slovakia sú nové odvetrávacie škridly, ktoré splynú s rovinou strechy, aby sa strecha stala korunou vášho domu v každom ohľade. Pozrite si príklad, ako nové odvetrávacie škridly inštalované v dostatočnom počte zvýšia životnosť strešnej konštrukcie a komfort podkrovia, ako aj estetický vzhľad strechy, a to bez výrazných dodatočných nákladov.

Na čo slúžia odvetrávacie škridly?

Odvetrávacie škridly sa používajú na odvetrávanie vzduchu vo vetraných strešných konštrukciách. Umožňujú ľahký pohyb vzduchu pod strechou a neohrozujú nepohyblivosť škridiel na hraniciach strešnej konštrukcie. Musí byť zabezpečené vetranie každej medzikrokvovej časti strechy, preto môže byť potrebné umiestniť vetracie škridly aj pozdĺž nárožia.

Prečo je nový typ odvetrávacích škridiel lepší?

Okrem toho, že splynú so strešnou krytinou, a tým pádom je strecha estetickejšia a komplexne vypracovaná, nevedú vyššie požiadavky na materiál k výrazným dodatočným nákladom, pretože nové výrobky sú lacnejšie a znižuje sa počet základných škridiel potrebných na pokrytie strechy.

Môžete si tak kúpiť výrobok s lepším pomerom ceny a kvality, ktorý ponúka inovatívne riešenie, ktoré zabezpečí správne vetranie strechy a krajšiu, estetickejšiu strechu pre vašu rodinu.

Vďaka väčšiemu, celkovému prierezu vetrania je nové prevetranie strechy z hľadiska technického obsahu tiež lepšie a modernejšie ako iné riešenia bežne používané na trhu.

Praktický príklad, na čo si dávať pozor?

Napríklad na strechu s rozlohou 158 m² bolo potrebné nainštalovať 24 starých odvetrávacích škridiel, zatiaľ čo na strechu je potrebných 70 nových odvetrávacích škridiel! Tento príklad sa týka budovy s rozmermi 10 x 10 m, so sklonom strechy 40 stupňov a 50 cm presahom odkvapu, pokrytej škridlami Rundo.

Zenit EVO Carbon vetracia skridla
Zenit EVO Carbon vetracia škridla | Zdroj: Mediterran Slovakia
Danubia EVO Korall vetracia skridla
Danubia EVO Korall vetracia škridla | Zdroj: Mediterran Slovakia

Výrobcom odporúčané množstvo odvetrávacích škridiel

 • V prípade rodiny výrobkov Terran Synus:
  • 3 ks/10 m2 (pôvodné odvetrávacie škridly 1,5 ks/10 m2),
  • alebo minimálne 2 ks na bežný meter hrebeňa.
 • Pre rodiny výrobkov Terran Danubia, Vlčanka a Coppo 2018:
  • 4,5 ks/10 m2 (pôvodné odvetrávacie škridly 1,5 ks/10 m2),
  • alebo minimálne 3 ks na bežný meter hrebeňa.
 • Pre rodiny výrobkov Zenit a Rundo:
  • 4,5 ks/10 m2 (pôvodné odvetrávacie škridly 1,5 ks/10 m2),
  • alebo minimálne 3 ks na bežný meter hrebeňa.
Rundo Inova Tehlovo cervena vetracia skridla
Rundo Inova Tehlovo červená vetracia škridla | Zdroj: Mediterran Slovakia
Synus CS Cervena vetracia skridla
Synus CS Červena vetracia škridlaZdroj: Mediterran Slovakia

Aké sú výhody betónovej strešnej krytiny?

 • Nepresiakavosť

Jednou z najdôležitejších vlastností betónovej strešnej krytiny je jej nepresiakavosť, resp. nasiakavosť blízka nule. Povrch krytiny úplne odvádza zrážkovú vodu, ktorá sa tak nedostane do pórov v materiáli. Nepresiakavosť tak zabezpečí, že hmotnosť škridiel a tým aj celková hmotnosť strechy ostávajú rovnaké.

 • Vysoká mechanická odolnosť

Moderná technológia výroby a veľmi kvalitný materiál garantujú vysokú mechanickú odolnosť betónových škridiel. Strešná krytina preto nevykazuje lámavosť ani pod tlakom veľkého množstva snehu, ľadu a pohybu na streche.

 • Stálosť tvaru

Nemenej dôležitou vlastnosťou kvalitnej betónovej strešnej krytiny je stálosť tvaru. Moderná výrobná technológia umožňuje vyrábať škridly rovnakej veľkosti a tvaru, vďaka čomu je ich prekrytie absolútne presné.

 • Stálosť farieb

Betón svoju farbu získa nastriekaním vybraného typu farbiva. Tým vzniká strešná krytina s požadovanou farebnosťou, ktorá veľmi pekne ukáže aj na veľkých homogénnych plochách. Prirodzené povrchové opotrebenie farebnosti je v prípade kvalitných betónových škridiel prakticky neviditeľné.

 • Ochrana proti vonkajším prírodným vplyvom

Povrch kvalitnej betónovej škridly je navyše ošetrený ďalšou ochrannou vrstvou v rovnakom farebnom odtieni ako základná farba. Táto vrstva slúži ako ochrana proti vzniku machu a poškodeniu zapríčineného škodlivým vplyvom ovzdušia miest.

www.terran.sk

www.krytina.sk

Zdroj: PR článok Mediterran Slovakia s.r.o.