asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva
Partneri sekcie

Striekaná tepelnoizolačná pena

09.07.2010
Hľadanie opatrení a možností, ako spotrebovať čo najmenej energie, sa stalo doménou súčasnej doby. So spotrebou energie na výrobu tepla, jej cenou a výškou prevádzkových nákladov úzko súvisia tepelnoizolačné vlastnosti budov.

Penová tepelná izolácia


Tepelnoizolačné vlastnosti budov sú závislé od použitej tepelnej izolácie. Účinnou alternatívou na zateplenie je striekaná, tepelnoizolačná pena vyrobená na vodnej báze, ktorá sa viac ako 20 rokov úspešne používa v Kanade a USA. Pena bola použitá už vo viac ako 150 000 stavebných projektoch a nachádza svoje uplatnenie aj na Slovensku.

Obr. 1 Nástrek izolácie v styku zvislej a stropnej konštrukcie haly Obr. 2 Nástrek na zvislej konštrukcii rodinného domu

Penová, dvojzložková tepelná izolácia je vhodná na tepelné izolovanie rodinných domov (obr. 2) a priemyselných hál (obr. 1, 3). Jej hlavnou prednosťou je, že po nástreku vďaka jej expanzii dochádza k vyplneniu všetkých medzier nachádzajúcich sa v konštrukcii. Preto je vhodná na izolovanie komplikovaných detailov a ťažko prístupných miest, ktoré by pri nevhodne zvolenom type tepelnej izolácie mohli predstavovať miesta tepelných mostov.

Pena je charakteristická otvorenou bunkovou štruktúrou a vďaka tomu izolácia (pena) umožňuje prestup vodných pár – konštrukcia dýcha. Pokiaľ by konštrukcia nedýchala, dochádzalo by v nej k hromadeniu vlhkosti, čo by mohlo mať za následok tvorbu plesní a hnilobu nosnej konštrukcie strechy pri drevenej konštrukcii alebo koróziu kovovej konštrukcie pri priemyselných objektoch tvorených oceľovou konštrukciou. Nanáša sa pomocou strojného zariadenia, ktoré je umiestnené v nákladnom vozidle. Vlastná aplikácia pomocou striekacej pištole zabezpečuje prístup aj do veľmi úzkych stavebných priestupov. Aplikácia prebieha nanesením tenkej vrstvy peny na podkladovú plochu.

Pena expanduje na objeme v pomere 1 : 100 (obr. 4). Po aplikácii penou sa vytvára kompaktná, vzduchotesná a nenasiakavá tepelnoizolačná vrstva. Expanziou peny sa zabezpečí vyplnenie celého požadovaného objemu priestoru. Penu možno následne zrezávať na požadovanú hrúbku a zakryť pohľadovou konštrukciou (obr. 5). V prípade izolovania miest skladových hál a priestorov, ktoré nie sú viditeľné, zrezanie peny nie je nutné.

Obr. 4 Pena po nástreku zväčší svoj objem stonásobne Obr. 5 Prekrytie tepelnoizolačnej peny v interiérovej časti sadrokartónovými tabuľami s vinylovou fóliou

Jej výhodou je tesné priľnutie k podkladom a konštrukciám, medzi ktoré sa aplikuje izolačná pena. Tým sa zabezpečí optimálne izolovanie ťažko prístupných miest.

Technické parametre

1) Tepelnoizolačná pena Icynene® opláštená sadrokartónom 12,5 mm
2) Pri hrúbke 160 mm a započítaní nosnej drevenej konštrukcie
3) Stropné konštrukcie: SDK pohľad 15 mm (Knauf GKF) na CD profiloch, drevené nosníky 50 × 180 mm o rozpätí 930 mm, tepelnoizolačná pena Icynene® hrúbky 120 mm, doskový záklop, (smrekové drevo hrúbky 24 mm)
4)  Obvodová stena: nosný rám 50 × 100 mm (smrekové drevo) vyplnený tepelnoizolačnou penou Icynene® hrúbky 100 mm, OSB doska 15 mm exteriér, 12 mm interiér (obojstranný záklop), SDK doska zo strany interiéru 12,5 mm (Knauf GKF)


Vzduchová tesnosť budovy
Vďaka vzduchovej tesnosti, ktorá sa ­dosiahne použitím penovej izolácie, dochádza k eliminovaniu tepelných strát prenikaním vzduchu cez obvodový plášť (prievzdušnosť stavebnými konštrukciami je minimalizovaná), a tým k zníženiu spotreby energie na vykurovanie (v letnom období zníženie spotreby energie na chladenie). Vzhľadom na schopnosť vytvárať vzduchotesnú bariéru je vhodným izolačným materiálom aj pre stavby s jednotkami núteného vetrania.

Blower door test


Vzduchovú tesnosť (respektíve netesnosť) obvodového plášťa budovy možno zistiť blower door testom. Označuje sa aj ako metóda diferenčného tlaku a je podrobne opísaná v norme STN EN 13829: 2001. Výsledkom merania blower door testu je intenzita výmeny vzduchu n50 (1/h) pri tlakovej diferencii 50 Pa (sleduje sa množstvo vzduchu, ktoré treba stabilne pričerpávať pri zvýšení a udržaní tlaku v budove o 50 Pa nižšieho ako v exteriéri).

Blower door test sa uskutočnil aj na jednom z realizovaných halových objektov, a to pred jeho zateplením tepelnoizolačnou penou a po ňom.

Výmenou pôvodnej tepelnej izolácie s hrúbkou 250 mm striekanou tepelnoizolačnou penou s hrúbkou 180 mm sa merná spotreba tepla na vykurovanie budovy znížila o 36 %, pričom vo výpočte sa nezohľadnilo zníženie nákladov na klimatizáciu v letnom období.

Termografická kamera
Účinnosť penového tepelného izolantu bola na rovnakom halovom objekte overená aj ďalším spôsobom merania, a to použitím termografickej kamery. Priamo na snímkach sú viditeľné úniky tepla cez konštrukciu, takzvané tepelné mosty, a ich následné eliminovanie po aplikácii peny (obr. 6a, b).
a)

b)

Zamedzenie kondenzácii vlhkosti
Ďalšou výhodou tohto izolantu je zamedzenie kondenzácii vlhkosti v konštrukciách, čím sa zabezpečí požadovaná životnosť a stabilita nosných konštrukčných prvkov. Vďaka zamedzeniu kondenzácie vlhkosti zabraňuje izolačná pena vzniku plesní v konštrukciách a taktiež na ich povrchu.

Novostavby aj rekonštrukcie
Izolačná pena sa najčastejšie používa ako tepelnoizolačná vrstva v rôznych typoch sendvičových konštrukcií, ktorých nosnou konštrukciou je buď drevený, alebo oceľový rám.

Okrem sendvičových konštrukcií novostavieb možno izolačnú penu použiť aj pri rekonštrukciách. Predovšetkým pri dodatočnom zatepľovaní fasád, striech, stropov občianskych, priemyselných a administratívnych budov (formou prevetrávanej fasády, keď kontaktné zateplenie izolačnou penou spolu s fasádnym obkladom vytvára riešenie nielen s vysokým tepelnoizolačným štandardom, ale aj s dlhou životnosťou).

Tepelnoizolačné vlastnosti si izolačná pena zachováva počas celej životnosti stavby.

Ide o nenasiakavý, nedegradujúci materiál, zlučiteľný zo všetkými bežnými stavebnými materiálmi. Obsah živicovej zložky ­zabezpečuje dokonalé priľnutie k akémukoľvek povrchu. Vytvára sa tak ochranná vrstva nosných ako aj nenosných konštrukcií, čo prispieva k zvýšeniu životnosti celej stavby.

Vďaka veľmi nízkej objemovej hmotnosti (8 kg/m3), možno penu použiť na zateplenie starších halových objektov, kde ju možno aplikovať na stropnú konštrukciu bez akýchkoľvek dodatočných zásahov do existujúcej konštrukcie, a to priamo na strešný plášť z vnútornej strany.

Úspora
Použitím striekanej tepelnoizolačnej peny možno dosiahnuť pomerne vysokú úsporu finančných nákladov na vykurovanie (až 70 %), ako aj nákladov na realizáciu tepelnoizolačnej vrstvy, pretože za jeden deň možno aplikovať asi 200 m2 izolačnej peny. To výrazne prispieva ku skráteniu času potrebného na izolačné práce.

TEXT: Štefan Pčola
FOTO: LIKO – S

Štefan Pčola je obchodným manažérom firmy LIKO – S, spol. s r. o.

Recenzoval prof. Ing. Ivan Chmúrny, PhD., ktorý pracuje na Katedre konštrukcií pozemných stavieb Stavebnej fakulty STU v Bratislave.


Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Dobry den neviem odkial ste zobrali snimky z termokamery ale uz na prvy pohlad je vidno ze tu davate skreslene informacie preco by potom vzdy prva snimka ukazovala velky prestup tepla cez okna a druha skoro ziadny alebo o dost mensi? Toto len dokazuje ze prva snimka je robena ked sa v budove kuri a rozdiel teplôt je znacny a druha vtedy ked je budova vychladnuta takze ani ziadne prestupy tepla sa nedaju na termokamere nasnimat alebo mate pre to lepsie logickejsie vysvetlenie?
Odpovedať | 10.03.2018, 11:59
Hocko
Zaujima rozpocet na vonkajsie zateplenie novostaby Presove-Solivar cca 200m2,takzvanou mudrou penou,aby nahradilo zapeplenie 20cm polystyrenom.Zaroven chcem zateplit strechu medzi krokvami ,t.j 18cm hrubky,10x7m. Za skoru odpoed dakujem PH
Odpovedať | 03.03.2018, 08:56
Ľuboš
Dobrý deň. Poprosím vás o cenu na150m² hr.50mm nad SDK raster a 180mm medzi krov.Realizacia Prešov.Za odpoveď ďakujem.
Odpovedať | 08.05.2017, 19:00
Dušan Klempar
Poprosil by som vás o cenovou nabídku mam strop 100m2 na stříkat stu pěnu cca 20cm .Cenou nabídku díky
Odpovedať | 16.02.2017, 20:46
marian
Poprosim Vas o cenovu ponuku na vyplnenie dutiny plochej strechy o rozlohe priblizne 10x10m, vyska je cca 20-30cm v zavislosti od dutiny. dakujem.
Odpovedať | 20.11.2016, 19:19
ADRIAN BENKO
Dobry den chcel by som sa informovat na cenu zateplenia krovu penou cca 160m2 o hrubke 20cm na kysuciach a ci treba podkrovie neako pripravit nieje tam parozabrana vidno plech a tramy
Odpovedať | 28.07.2016, 15:00
Marián
Dobry den rad by som sa cenovo informoval ohladom izolacie na podkrovie o hrubke 20 cm a rozlohe 150m2.Aj s pracou. dakujem
Odpovedať | 09.05.2016, 10:18
Róbert
Dobrý deň,chcem Vás poprosiť o nezáväznú kalkuláciu!Zateplenie podlahy v podkroví (dvoj podlažný dom!) cca 80m2 výšku zateplenia 20cm.Za odpoveď Vám vopred ďakujem!
Odpovedať | 11.02.2016, 16:15
peter
Dobry den chcem sa spytat kolko by nas vyslo zateplenie rod.domu.Co sa tyka stropu je rovny cca 100m stvorcovich hrubka 16cm.,dakujem
Odpovedať | 07.12.2015, 22:25
Peter
Kvoli vašej prehladnosti Vám urobí cenovu ponuku aj naša spoločnost..info: pur.ekoizolacia@gmail.com Dakujeme..
Odpovedať | 01.01.2016, 18:35
Anna
Dobry den.Rozmyslame o kupe rekonstruovanej drevenice na Orave,na ktorej je z vonkajsej strany zateplene polystyrenom a z vnutornej strany je sadrokarton.Chceli by sme pod ten sadrokarton nastriekat penu.Dalo by sa to urobit tak,aby sa nemusel poodtrhat sadrokarton?Aka by bola priblizna cena?Vymera objektu je do 200m.Dakujem
Odpovedať | 16.04.2015, 08:21
Štefan Maďar
Dobry den,kolko by stalo zaizolovat Vasou penou strop novostavby..hrubka 20cm,plocha 150m2,
Odpovedať | 04.02.2015, 07:04
Jantolak
Dobrý deň,Chcel by som zaizolovať Vašou penou strechu za účelom výstavby podkroviaplocha je 200 m2hrúbka izolácie 20 cmZa akú cenu by ste to vedeli zaizolovať
Odpovedať | 25.01.2015, 19:47
Vladimira
dobry den, chcem sa informovat viac o samotnom produkte kolko stoji tento material pripadne kde ho zohnat a po kolko sa pohybuje meter stvorcovy striekanej peny. dalej by ma zaujimalo kde a na koho sa mozem obratit ak by som mala zaujem si dat zateplenie urobit. nazov firiem pripadne ak to robi niekto aj sukromne. samozrejme pozadujem aj cennik s DPh. dakujem za odpoved vladimira.
Odpovedať | 15.02.2014, 10:16
Dobrý deň. Poprosím O cenovú ponuku zateplenia stropu zo spodu. Jedná sa o novostavnu strop 120M2 a hrúbka zateplenia 20 cm,alebo 40cm,ešte niesom rozhodnutý. Za skorú odpoved vopred dakujem. Miesto dodania Nové Zámky
Odpovedať | 10.02.2014, 19:17
Miroslav
Aká je cena za 1m2 pri hrúbke izolácie 20 cm aj sprácou aj zo všetkým ?Za odpoveď vopred ďakujem.
Odpovedať | 12.01.2014, 14:32
Peter Kleštinec
Dobrý deň,chcel by som sa spýtať na cenu izolácie stropu bungalovu v hrúbke 15 až 20cm o ploche 170 m2klesto@trnavanet.sk0907600370
Odpovedať | 27.10.2013, 13:52
Rumanovska
Dobry den, ziadam o nezavaznu kalkulaciu strechy, plocha 330m2, v hrubke 20cm.barbora.basha@gmail.com
Odpovedať | 05.09.2013, 14:32
Maria Mikulova
Dobry den, prosim Vas o predbeznu nezavaznu cenovu ponuku na penovu izolaciu strechy rodinneho domu. Jedna sa o rovnu/plochu strechu cca 100 m2, Hrubka izolacie 15 - 20 cm. Dakujem. Mária Mikulovámajamikulova85@gmail.com0918649782
Odpovedať | 06.08.2013, 07:14
miro
dobry den, prosim Vas o predbeznu nezavaznu cenovu ponuku na penovu izolaciu do podkrovia rodinneho domu. Jedna sa o sedlovu strechu s jednym vykierom, a celkovo je potrebnych 148 m2 penovej izolacie o hrubke 18cm. Dakujem s pozdravom, Stavba je vo Velicnej okres Dolny Kubin.0908 959 165
Odpovedať | 06.02.2013, 15:31
Gabriel1982
Chcel by som zaizolovat stropi pivnice tehlivej bitovky v Roznave asi 10cm vrstvou pur peny. Rozloha 50m2. Je to mozne a za aku cenu by ste to boli ochotny urobit?Gabriel1982@azet.sk
Odpovedať | 15.02.2012, 20:48
Macuriak
Dobrý deň,Chcel by som zaizolovať Vašou penou strechu za účelom výstavby podkroviaplocha je 200 m2hrúbka izolácie 20 cmZa akú cenu by ste to vedeli zaizolovať?S pozdravomMacuriakE-mail: Marián a Júlia: juiamac@gmail.comIng. Marián Macuriak, tel.: 0904 193 045Ing. Júlia Macuriaková, tel.: 0903 046 218Tisovec Sládkovičova 288, PSČ: 980 61Skype v Tisovci: Macuriak
Odpovedať | 07.01.2012, 08:33
Marián Macuriak
Prosim Vás, dalo by sa to použiť aj na podkrovie, ako si to ja predstavujem?Ako urobiť podkrovie na starom RD v Tisovci s novou strechouMoja predstava je:1.Nové schody cez špajzu2.Vyriešenie podlahy podkrovia na 2/3 plochy3.1/3 plochy zatepliť nad spálňou4.Urobiť strop podkrovia a do akej výšky5.Ako urobiť elektriku a kedy6.Akú izoláciu použiť.7.Obložiť sádrokartonom, alebo drevom8.Stropnica dlhá 6m9.Pomúrnica dlhá 19m10.Chcem tam vykurovať s krbovou pieckou.11.Priestor by mal slúžiť len na spanie12.Predelenie priestoru podkrovia po tretinách13.Otvorený priestor od olatkovaného vikiera čo s ním?Asi existujú aj iné spôsoby a efektívnejšie riešenia. Prijmem Vaše rady. Neočakávam vysokú exkluzivitu, ale účelné, jednoduché a úsporné riešenie. Realizácia neprichádza v úvahu tohto roku. V prípade prijateľného cenového návrhu pre mňa, by prichádzala realizácia až v roku 2012V prílohe posielam fotografie S pozdravomMacuriak
Odpovedať | 29.10.2011, 21:56

Ďalšie z JAGA GROUP