Stavebné lasery dostávajú zelenú
Galéria(8)

Stavebné lasery dostávajú zelenú

Porekadlo dvakrát meraj a raz rež platilo dovtedy, kým sa na meranie používali skladacie metre, pásma, vodováhy a olovnice. Dnešným stavbárom, ktorí používajú laserové diaľkomery a samonivelačné bodové, líniové a rotačné lasery, stačí zvyčajne na omnoho presnejšie zameranie jediné stlačenie tlačidla.

S milimetrovou presnosťou
Jednoduché vreckové bodové alebo čiarové lasery sa dajú osadiť na stenu, statív alebo položiť na približne rovnú plochu, napríklad na parapet okna. Svojím ostrým tenkým červeným lúčom umožňujú zamerať a skontrolovať kolmosť stien, pravouhlosť rohov, dokonalú rovinu podláh, stropov a montovaných podhľadov, v práve realizovanom múre či priečke rysovať hrany okien a dverí, lúčom vyznačiť (a podľa neho zakresliť) sklon budúceho schodišťa. Sú neodmysliteľným pomocníkom pri presnom lepení obkladov, pri inštalácii nástenného nábytku alebo zariadenia. Sú určené prevažne do interiéru a optimálna pracovná vzdialenosť je 10 až 20 m.

Na univerzálne práce v interiéri aj exteriéri sú vhodnejšie rotačné nivelačné prístroje. Majú vyššiu presnosť ako jednoduché bodové lasery s dosahom až 500 m. Možno nimi vytyčovať vodorovnú, zvislú i sklonenú rovinu.

V minulosti vyrábali stavebné lasery iba firmy špecializované na presné meranie, napríklad Leica, dnes už sú to aj výrobcovia ako Bosch, Hilti, DeWalt, Makita, Mikrofyn, Agatec, Topcon a ďalší.
Laserovú meraciu techniku možno rozdeliť na laserové diaľkomery, nivelačné lasery (bodové, líniové a rotačné), laserové olovnice a sklonové (potrubné) lasery. Dôležitým parametrom sú hygienické normy: predpisová trieda a vlnová dĺžka. Pri bežne používanom výstupnom výkone pod 1 mW nie je kontakt s pokožkou či očami nebezpečný, ale platí zásada: nikdy sa nepozerať priamo do lúča, najmä ak používateľ nosí okuliare. Vlastnosti a presnosť sa musia skontrolovať jedenkrát za rok v kalibračnom laboratóriu v súlade s požiadavkami noriem ISO. Výsledky kalibrácie sú uvedené v kalibračnom liste.

Laserové diaľkomery
Princíp merania ručných laserových diaľkomerov je takýto: z času medzi impulzom vystrelenia laserového lúča a jeho opätovným prijatím od odrazovej plochy elektronika vypočíta vzdialenosť.

Diaľkomery sa rozdeľujú podľa dosahu (od 30 m až do 250 m), presnosti (od 1 mm po 2 mm), určenia (interiérové a exteriérové) a vybavenia. Dosah, ktorý deklaruje výrobca, závisí od odrazivých vlastností cieľa a podstatne klesá pri odraze od sivej až tmavej plochy. Výrobca v týchto prípadoch odporúča použiť pribalenú sivú terčovú platňu. Prístroje určené na meranie v exteriéri musia byť osadené hľadáčikom na vyhľadávanie laserového lúča. Hľadáčik môže byť optický (Bosch, Hilti), modernejšie prístroje majú digitálny hľadáčik so zoomom (Leica) (obr.1). Spotreba energie je minimálna – na jednu súpravu tužkových batérií možno vykonať tisíce meraní. Všetky diaľkomery majú LCD displej a môžu mať aj ďalšie vybavenie, napríklad libelu (Bosch, Hilti) alebo digitálny sklonomer (Leica), otočnú opierku či závit na fotostatív. Najmodernejšie diaľkomery majú aj technológiu bluetooth®, takže ich možno bezdrôtovo spájať s počítačom aj s mobilom a namerané hodnoty prenášať priamo do kancelárie. Diaľkomery môžu mať rôzne funkcie – napríklad ak meraný objekt nie je prístupný, možno využiť jeho nepriame zameranie dĺžky podľa Pytagorovej vety. Ďalšie funkcie môžu byť takéto: výpočet plochy a objemu, určenie sklonu, interná pamäť, oneskorené meranie (samospúšť), priebežné meranie (tracking) na určenie najkratšej vzdialenosti, meranie profilov. Pri výbere treba myslieť najmä na účel a priestor, v ktorom sa má prístroj použiť (napríklad s interiérovým typom je meranie v exteriéri problematické až nemožné). Prístroje sú chránené proti prachu a vode, typ Leica DXT má aj zvýšenú odolnosť proti otrasom a pádom.

Obr. 1 Ďiaľkomer Disto D5 s digitálnym hľadáčikom so zoomom
Obr. 2 Kombinovaný laser Lino L2P5 s možnosťou voľby bodov a čiar

Bodové a čiarové lasery, laserové olovnice
Najjednoduchšie a najlacnejšie lasery na meranie sú bodové lasery. Môžu byť dvoj- až päťbodové, pričom všetky body sú vzájomne kolmé a vytyčujú vodorovnú priamku alebo zvislicu (tzv. laserové olovnice, ktoré sa používajú na presný prenos referenčného bodu z podlahy na strop). Väčšina z nich je samonivelačná, čo umožňuje automatické vyrovnanie v priebehu sekundy, ak ich naklonenie nie je väčšie ako 4 stupne. Nedovolená odchýlka sa signalizuje opticky aj akusticky. Zvyčajne sa dodávajú s prídržným magnetom, univerzálnym držiakom, ministatívom alebo závitovou spojkou na drevo. Presnosť sa v závislosti od kvality pohybuje v rozpätí ±0,2 až 0,4 mm/m. Bodové lasery sa ovládajú jediným tlačidlom a stavbárom nahrádzajú olovnicu, uholník a vodováhu. Novinkou na trhu sú kombinované lasery s možnosťou voľby bodov a čiar, napríklad Leica L2P5 s dvoma čiarami a piatimi bodmi (obr. 2).

Na kontrolu zvislosti veľmi vysokých objektov, ako sú napríklad výťahové šachty vo výškových budovách, sa používajú špeciálne presné výkonné laserové olovnice s presnosťou 5 mm/100m a s dosahom až 500 m.
Líniové lasery sú vlastne bodové lasery, ktoré majú pred laserovou diódou osadený sklenený hranol s vybrúsenou čiarou, veľmi efektne meniacou laserový bod na laserovú čiaru. Kompaktné lasery so samoniveláciou umožňujú rýchle vytyčovanie línií dobre viditeľnými čiarami do vzdialenosti 20 až 30 m. Väčšina modelov má krížové lúče na vyhľadávanie vodorovnej roviny a zvislíc. Vyrába sa aj multičiarový laser na vizuálne rozvrhnutie priestoru vnútri stavby. Niektoré typy líniových laserov sa po dokúpení laserového prijímača dajú používať aj v exteriéri – očami neviditeľná laserová čiara sa detekuje vizuálne na LCD displeji a taktiež zvukovým signálom.

Rotačné lasery
Rotačný laser (obr. 3) je vhodný na rýchle vytýčenie horizontálnych, vertikálnych a naklonených rovín, na prenášanie výšky a vytyčovanie pravých uhlov a sklonov. Výrobcovia ich ponúkajú vo verzii vhodnej na vnútorné dokončovacie práce s pracovným rozsahom do 30 m alebo aj na vonkajšie práce so silnejším laserovým lúčom do 150 m, vybavené senzorom nárazu a dokonalejšou absorpciou vibrácií a robustným krytom proti prachu a odstrekujúcej vode. Porušenie nivelity signalizujú automaticky. Rozsah automatického samovyrovnávania sa pohybuje okolo ±5 stupňov. Lúč rotuje rýchlosťou 150-, 300- až 600-krát za minútu. Pri pomalej rotácii a v interiéri možno lúč vidieť voľným okom, v exteriéri sa používa rýchla rotácia v kombinácii s prijímačom, ktorým sa detekuje neviditeľná laserová rovina. V prípade rotačných laserov Hilti sa samonivelácia urýchľuje novým systémom Auto Alignment System. Typ Leica Roteo 35WM má zase motorizovaný posun laserovej hlavy v smere kolmom na rovinu rotácie v rozsahu až 110 mm, čo značne urýchľuje presné osadenie prístroja. Zdrojom energie sú alkalické batérie alebo NiMH akumulátory. Presnosť merania sa pohybuje od 1,5 mm/30 m.

Obr. 3 Rotačný laser Roteo 35WM
Obr. 4 Sklonový laser Rugby 260SG s digitálnym nastavením sklonu
Obr. 5 Sklonový laser Rugby vhodný na automatické ovládanie grejdrov a buldozérov Obr. 6 Potrubný laser Piper

Na trhu sú dostupné aj lasery určené na špeciálne úkony. Sklonové lasery, napríklad Leica RUGBY 260SG (obr. 4), majú digitálne nastavenie sklonov. Používajú sa na vytyčovanie sklonených rovín a takisto ako senzor na automatické ovládanie buldozérov, grejdrov a iných stavebných strojov (obr. 5). Potrubné lasery (obr. 6) slúžia na zjednodušené nastavenie sklonu odpadového a kanalizačného potrubia.

Novinky a príslušenstvo
Rýchly vývoj laserových technológií umožňuje postupné nasadzovanie laserov so zeleným lúčom s vlnovou dĺžkou 532 nm. Zelený lúč je totiž až štyrikrát jasnejší ako doteraz používané rubínovočervené lúče, čo významne zlepšuje viditeľnosť a predlžuje dosah merania. Nevýhodou je vyššia spotreba energie.

Viditeľnosť laserových bodov a línií pri silnejšom svetle zvyšuje použitie červených laserových okuliarov. V prípade, že na nájdenie laserového lúča nepostačujú laserové okuliare, treba k rotačnému alebo líniovému laseru dokúpiť laserový prijímač (detektor). Na rýchlu a presnú zmenu nivelety je najvhodnejší elevátorový statív s milimetrovou stupnicou. Okrem toho sú vhodnými pomôckami aj držiaky na stenu, rozporné tyče, ministatívy, magnetické držiaky, nivelačné laty a podobne. Vhodnou kombináciou prístroja a príslušenstva sa dosiahne optimálny výkon a produktivita.

TEXT: Ing. Jan Tůma
FOTO: GEOTECH

Ing. Jan Tůma je dlhoročným skúseným odborníkom v oblasti ručného náradia a autorom množstva odborných publikácií.

Recenzoval Marián Blaško, zodpovedný za predaj stavebných meracích prístrojov Leica vo firme GEOTECH.