Sendvičové panely v chladiarenskom a potravinárskom priemysle

Keď sa povie fasáda, mnohí si vybavia rodinné domy, komerčné priestory alebo napríklad logistické centrá. Existuje však jeden sektor, ktorý si vyžaduje profesionálne skúsenosti, a pritom sa naň zabúda – chladiarenské prevádzky. Ako spolu súvisia sendvičové panely a chladiarenstvo? Aké má toto odvetvie špecifiká? A aké sú najväčšie výzvy?

Chladiarenské prevádzky sú extrémne náročné v požiadavkách na tesnosť opláštenia a celkovú energetickú efektivitu budovy. Svoje o tom vie spoločnosť Ruukki, ktorá sa výrobou takýchto panelov pre vnútorné aj vonkajšie steny zaoberá a aj jej obchodný partner, spoločnosť Fritech. Tá patrí medzi popredných dodávateľov komplexného riešenia vrátane sendvičových panelov pre chladiarenstvo na Slovensku. Projekty realizuje aj v Česku, Poľsku, Nemecku alebo Srbsku.

Každý detail sa počíta

Ruukki panely majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré umožňujú znížiť ich hrúbku. Vďaka tomu klesajú výdavky na dopravu, montáž a dochádza k výraznému šetreniu nákladov na životný cyklus budovy. To zásadne podporuje dôležitú udržateľnosť v stavebníctve. Kvalita panelov navyše zaručuje veľmi dobré vlastnosti z hľadiska požiarnej odolnosti.

„Naše riešenie prešlo vývojom, zdokonalili sme výrobné postupy a technológie. Výsledkom je najpokročilejší produkt s osvedčeným systémom, ktorý sme už otestovali na stovkách projektov,“ približuje Dariusz Borowski, manažér pre chladiarenské prevádzky a potravinársky priemysel v Ruukki Poľsko.

Jedným z takýchto projektov je napríklad chladená prevádzka spoločnosti Eurobeef. Ruukki dodalo 14 000 metrov štvorcových panelov, pričom stenové panely do mraziarne s dĺžkou zhruba 16 metrov sú v jednom kuse.

Pre svoje projekty využíva spoluprácu s Ruukki aj spomínaná firma Fritech. „Obaja zakladatelia spoločnosti pochádzame z chladiarenského prostredia a myslím, že vďaka tomu viac rozumieme aj technickej problematike. Často sa v praxi stretávame s nekvalitným zhotovením alebo podcenenými detailmi,“ hovorí Ing. Martin Packa, obchodný riaditeľ spoločnosti. Práve na paneloch od Ruukki oceňuje perfektné zámky a štandardne aplikované tesnenie, ktoré zvyšuje kvalitu tesnosti spoja.

Zdroj: Ruukki Slovakia

Devízou spoločnosti Fritech sú nielen hlboké znalosti odboru, ale aj široký záber činností – pre klienta dokáže realizovať nosné oceľové konštrukcie, fasádne a strešné opláštenia a aj vnútorné hygienické priestory.

Zdroj: Ruukki Slovakia

Funkčnosť spojená s dizajnom

Okrem PIR panelov a minerálnych panelov inštaluje Fritech aj prevetrávané fasády. „Okrem kvalitných panelov pre chladiarenstvo realizujeme aj odvetrávané fasády, čím dokážeme čisto funkčnú stavbu povýšiť aj na architektonický projekt,“ hovorí Ing. Martin Packa. Spolu s Ruukki aktuálne Fritech pracuje na zákazke so systémom Ruukki Forma s fasádnymi kazetami Liberta.

„Našou ambíciou bolo viac pracovať pre stavebníctvo, a tak u nás vznikli dve hlavné divízie, a to práve stavebníctvo a chladiarenstvo,“ dopĺňa Ing. Martin Packa.

Ako ďalší zaujímavý projekt opisuje CTPark Trnava, kde sa staval veľmi rozmerný mraziarenský sklad. „Baví nás každá realizácia, vždy je niečím zaujímavá. Niekedy sú to technické výzvy, inokedy architektonické. Vďaka tomu, že rozumieme problematike tepelných mostov, kondenzácii, tepelným stratám a ďalším kľúčovým detailom, dokážeme zaručiť kvalitu. A Ruukki nám pomáha ju za rozumnú cenu dodržiavať. Ceníme si ich technickú podporu, ktorá je pre nás dôležitá, hoci máme vlastné technické oddelenie,“ dodáva Ing. Martin Packa.

Zdroj: Ruukki Slovakia

Nepodceňujte výber dodávateľa

Udržateľnosť v stavebníctve je čoraz dôležitejší pojem. A v chladiarenstve je táto téma ešte významnejšia. Je potrebné nepozerať sa len na produkt, ale aj celkový prístup vybranej firmy. Aj to vám totiž všeličo napovie o kvalite produktu. Odbornosť spoločnosti Fritech je preverená stovkami projektov v rôznych krajinách.

Ruukki sa zase vo svojich prevádzkach zaviazala znížiť do roku 2026 emisie oxidu uhličitého o 25 %. Ak teda chcete pre svoj projekt kvalitných dodávateľov, profesionáli z Fritech a Ruukki sú vám k dispozícii.

Zdroj: PR článok Ruukki Slovakia, s.r.o.