Parkovacie domy ako súčasť lepšej budúcnosti miest

Preťažené cesty, kolóny, meškanie, nekonečné hľadanie parkovacieho miesta, hluk a nervózni vodiči. Parkovanie v meste je nočná mora každého šoféra. Preto by mali zastupitelia miest hľadať čo najlepšie spôsoby, ako v centrách regulovať dopravu a uľahčiť život obyvateľom. Jedným z logických riešení je výstavba parkovacích domov.

Za posledné roky zaznamenali asi všetky krajiny západného sveta enormný nárast počtu automobilov. Vzhľadom na rýchle tempo pribúdania áut a obmedzené priestorové možnosti miest, je táto téma každým rokom naliehavejšia. Riešenie nie je síce jednoduché, ale zásadné odľahčenie a zmenšenie dopravnej záťaže môžu priniesť parkovacie domy.

Zaparkovať a presadnúť

Parkovacie domy sú ideálne najmä pre krátkodobých návštevníkov miest, ale aj dochádzajúcich za prácou. Pokiaľ má parkovací dom dostatočnú kapacitu, výhodnú cenu za parkovanie a najmä bezprostrednú polohu pri zastávke mestskej hromadnej dopravy, o to účelnejšie je jeho využitie. Stačí tam odstaviť auto, pohodlne presadnúť na električku, autobus či vlak a počas chvíľky sa cestujúci dostane do centra mesta.

Dopravná záťaž sa tým pádom zníži, pretože do centra prichádza oveľa menej áut. Skrátia sa kolóny, zlepší sa plynulosť dopravy pre MHD a má to pozitívne dopady aj na bezpečnosť premávky. Menej áut rovná sa lepší vzduch v meste. V centre a v rezidenčných zónach tak klesá množstvo výfukových plynov a prachu. Vybudovanie kvalitných parkovacích domov je síce väčšia investícia a vyžaduje si veľa práce, ale výsledky môžu výrazne skvalitniť život v meste.

Vysoké nároky na vzhľad

Protiargumentom môže byť obava z nevzhľadnosti parkovacích domov. Predstavy o obrovských nudných krabiciach však nie sú namieste. Pri spolupráci s architektonickým ateliérom a spoľahlivým dodávateľom kvalitného opláštenia môže vzniknúť naozaj krásna a výrazná stavba, ktorá doplní mestský kolorit.

lmp 9084.tmb 1920v
Fasádu stavby tvoria perforované sínusové profily Design Cor-Ten S7 z dielne Ruukki. | Zdroj: Ruukki

Výhody parkovacích domov sú nesporné:

  • Sú priestorovo efektívne
  • Sú oveľa lacnejšie oproti podzemným garážam
  • Môžu tvoriť estetickú súčasť mestskej zástavby

Inšpirujme sa tam, kde to už funguje

Parkovací dom na letisku v Talline je dokonalým príkladom rozumného riešenia parkovacej problematiky. Letisko je vyťažené, takže budova má kapacitu až pre 1200 vozidiel. Stavba upúta vzhľadom, ale nijako nenarúša okolie a atmosféru mesta. Vďaka perforovaným fasádnym lamelám Cor-Ten od spoločnosti Ruukki pôsobí parkovací dom vzdušne, moderne a atraktívne.

Ruukki vyrába udržateľné oceľové produkty pre steny a strechy. Klientom ponúka aj projekčné služby a optimalizáciu produktov.
Ruukki vyrába udržateľné oceľové produkty pre steny a strechy. Klientom ponúka aj projekčné služby a optimalizáciu produktov. | Zdroj: Ruukki

Práve materiál Cor-Ten je to, čo dodáva celej stavbe punc exkluzivity a správnu dávku šmrncu. Ide o prírodnú oceľ s malým množstvom prímesí. Na svojom povrchu vytvára ochrannú patinu, ktorá mení odtiene od oranžovej cez červenú až po tmavohnedú. Pri správnom použití je to naozaj dlhotrvajúci materiál, ktorý nevyžaduje údržbu. A presne preto sa hodí aj do mestskej zástavby.

Dobrá rada nad zlato

Spoločnosť Ruukki patrí k najvýznamnejším odborníkom na fasády a fasádne systémy v Európe. Má škandinávsky pôvod a dlhoročné skúsenosti v oceliarskom a stavebnom priemysle. Ponúka nielen kvalitné a nadčasové produkty, ale aj odborné znalosti, inšpiráciu a podporu pre architektov a projektantov. Preto sa na ňu môžete obrátiť, ak potrebujete spoľahlivého partnera, s ktorým môžete hľadať nové riešenia.

Lamely boli nainštalované na konštrukcie ako zvislé lišty, aby sa vytvoril dojem vzdušnosti.
Lamely boli nainštalované na konštrukcie ako zvislé lišty, aby sa vytvoril dojem vzdušnosti. | Zdroj: Ruukki

Zdroj: PR článok Ruukki Slovakia, s.r.o.