Unikátne filtre DELTRI+ od Systemair

Virucídne vzduchové filtre pre VZT jednotky s účinnosťou aj proti SARS-CoV-2

Systemair, ako vedúca spoločnosť v oblasti HVAC vďaka novej generácii špeciálnych virucídnych vzduchových filtrov DELTRI+ so schopnosťou neutralizovať vírusy (vrátane baktérií a plesní), ponúka jedinečné riešenie ochrany VZT systémov pre obdobia zvýšeného výskytu vírusových ochorení. Funkčnosť a spoľahlivosť tohto riešenia vedecky testoval a potvrdil Luxemburský inštitút vedy a technológie.

Účinná ochrana proti vírusom

Vo VZT jednotkách sa čoraz častejšie používa dvojstupňová filtrácia. Na saní vzduchu do VZT jednotky sa inštaluje hrubý filter na ochranu vnútorných komponentov VZT jednotky a ďalším stupňom je sekundárny filter na výtlaku z VZT jednotky tesne pred privedením vzduchu do budovy.

Filter DELTRI+ je ideálnou voľbou ako sekundárny filter, kde pôsobí ako dodatočná ochrana proti vírusom, ktoré sa netesnosťami jednotky teoreticky mohli dostať do privádzaného čerstvého vzduchu zo vzduchu odvádzaného z interiéru. Použitím filtrov DELTRI+ si prevádzkovatelia budov môžu byť istí, že s cieľom ochrany osôb v budove pred vírusmi urobili v rámci vetrania budovy maximum.

Filtre DELTRI+ inštalované vo VZT jednotkách sú obzvlášť prospešné v nemocniciach, opatrovateľských domoch, školách a na iných miestach, kde sa nachádzajú osoby z rizikových skupín náchylnejších na infekčné ochorenia. V kanceláriách a na iných pracoviskách dokážu zvýšiť ochranu zdravia zamestnancov a tým znížiť množstvo strateného pracovného času v dôsledku pracovnej neschopnosti.

Vírusy ničí plazmová technológia

Virucídny filter DELTRI+ vyvinutý a vyrobený spoločnosťou Deltrian je vreckový filter, ktorý má klasifikáciu ISO16890 ePM1 90% (pôvodné ozn. F9, tlak. strata však zodpovedá F7) a má hodnotenie energetickej triedy A+ s certifikátom Eurovent. Využíva plazmovú technológiu ošetrenia povrchu filtračného materiálu, ktorá je schopná neutralizovať alebo zničiť 99 % všetkých vírusov, vrátane SARS-CoV-2.

Špeciálne ošetrený povrch filtra sa aktivuje pri kontakte s kvapôčkami, ktoré prenášajú vírusy. Po uplynutí kontaktného času sú vírusy deaktivované a už viac nie sú infekčné.  Účinnosť filtrov je dokázaná v suchom aj mokrom prostredí, otvorených aj uzavretých vetracích okruhoch.

V súčasnosti už podobnú technológiu využívajú niektoré vysokokvalitné profesionálne ochranné rúška a respirátory. Filtre DELTRI+ prinášajú rovnaký koncept do sektora TZB, vhodný pre oveľa väčšie povrchy a dobu použitia.

Na neutralizáciu vírusu postačuje aj krátky kontakt

Rovnako ako všetky filtre ePM1 90%, aj filter DELTRI+ zachytí až 90% všetkých častíc s veľkosťou v rozsahu 0,3 – 1 mikrónov. Čo sa ale stane so zvyšnými 10% častíc, ktoré sa vo filtri nezachytia? Vírusové častice, ktoré cez filter prejdú a nie sú zachytené, sa dostanú do kontaktu s virucídnou vrstvou a sú deaktivované.

Virucíd doslova „prerazí dieru“ do povrchu vírusu, čím znemožní jeho reprodukciu. Bez tohto kroku by vírus zostal aktívny, mohol by vstúpiť do buniek ľudského tela a začať sa rozmnožovať.

Proces deaktivácie vírusu, ktorý prichádza do kontaktu s povrchom filtra
Proces deaktivácie vírusu, ktorý prichádza do kontaktu s povrchom filtra | Zdroj: Systemair

Ako dlho trvá virucídny efekt filtrov DELTRI+?

Testovanie preukázalo, že virucídna vrstva filtrov DELTRI+ má životnosť minimálne 12 mesiacov. Pri nepretržitom používaní teda virucídny účinok teda vydrží rovnako dlho ako je priemerná životnosť štandardného filtra.

Systemair dodáva filtre samostatne (nie sú inštalované vo VZT jednotke). Cieľom je zabezpečiť, aby počas prepravy a skladovania nedošlo k negatívnemu ovplyvneniu virucídnej úpravy, a aj preto sú všetky filtre starostlivo zabalené.

Recirkulácia vzduchu sa môže bezpečne používať

Väčšina VZT jednotiek v starších vetracích systémoch je určená aj pre režim recirkulácie vzduchu s cieľom znížiť energetickú náročnosť prevádzky systému napríklad v čase, keď budova nie je plne obsadená. V poslednom období sa na zamedzenie šírenia infekcií (COVID-19) odporúčalo režim recirkulácie nepoužívať a použiť režim s privádzaním 100% čerstvého vzduchu, čo však znamená rádovo vyššie náklady na energie.

Vďaka filtrom DELTRI+ teraz a prevádzkovatelia budov môžu svoje existujúce vetracie systémy veľmi jednoducho vylepšiť a získať tak lepšiu ochranu pred vírusmi a vyššiu kvalitu vzduchu v interiéri. S dodatočnou ochranou proti vírusom, ktorú poskytujú filtre DELTRI+, je možné opäť bezpečne používať recirkuláciu s následnou úsporou energie.

Zdroj: PR článok Systemair a.s.