GENEO alebo SYNEGO - záleží hlavne na veľkostiach
Galéria(6)

HS portál SYNEGO alebo GENEO?

Partneri sekcie:

Každá doba je v architektúre charakterizovaná určitými trendmi a módnymi vplyvmi. V tej súčasnej je možné pre väčšinu stavieb rodinných domov nájsť niekoľko spoločných prvkov. Medzi nich patrí spojený priestor obývacej izby s kuchyňou, ktorý sa ďalej opticky rozširuje o vonkajšiu terasu. Terasu od izby oddeľuje často veľkoformátové zasklenie s dverným systémom.

SYNEGO posuvne-zdvižné dvere majú najväčšiu výhodu v cene
Profil HS portálu SYNEGO
RAUCERO pre posuvne-zdvižné dvere, respektíve "nulový prah"
GENEO alebo SYNEGO - záleží hlavne na veľkostiach
Rozmer posuvného krídla SYNEGO v bielom prevedení je 3000 x 2600 mm

Najžiadanejším dizajnom je tzv. HS portál, čiže zdvižne posuvné dvere, ktoré sa dajú v súčasnej dobe vyrobiť v nevídaných rozmeroch, a pritom nemusia byť iba z hliníka. HS portály poskytujú užívateľovi maximálny komfort a ľahké ovládanie, ktoré zvládne každý člen rodiny vrátane detí. Veľkou výhodou v porovnaní s inými systémami je možnosť aretovať dvere v každej polohe.

V najvyššej kvalitatívnej triede, ak máme na mysli systémy z plastu, sú HS portály GENEO vyrobené z kompozitného materiálu. Kto však musí brať ohľad na rozpočet, má možnosť výberu HS portálu v prevedení SYNEGO, ktorý je ponúkaný vo výrazne priaznivejšej cenovej hladine. Ako to býva, niečo je za niečo.

SYNEGO posuvne-zdvižné dvere majú najväčšiu výhodu v cene
SYNEGO posuvne-zdvižné dvere majú najväčšiu výhodu v cene | Zdroj: REHAU

SYNEGO HS portály je možné vyrábať v menších rozmeroch ako GENEO. Napríklad rozmer posuvného krídla SYNEGO v bielom prevedení je 3000 x 2600 mm (GENEO môže mat výšku až 2700 mm), vo farebnom 2500 x 2500 mm. Maximálna hmotnosť krídla je 400 kg.

Ak porovnávame parametre hlukového útlmu a triedu bezpečnosti (RC2), potom sú oba systémy dosť podobné. SYNEGO logicky troška stráca v tepelne-izolačných vlastnostiach, ale je otázne, na koľko môže tento fakt skutočne ovplyvniť celkové reálne náklady na vykurovanie.

Rozmer posuvného krídla SYNEGO v bielom prevedení je 3000 x 2600 mm
Rozmer posuvného krídla SYNEGO v bielom prevedení je 3000 x 2600 mm | Zdroj: REHAU

Pretože SYNEGO profily sú vyrobené z tradičného PVC, musí byť všetky armované, aby bola dodržaná tuhosť a tvarová stálosť HS portálu, najmä pri vyšších teplotách. Dobrou správou je, že konštrukcia systému pojazdu je identická ako u prevedenia GENEA, ktoré vykazuje maximálnu spoľahlivosť.

HS portály SYNEGO sa vyrábajú v mnohých farebných a dizajnových prevedeniach, vrátane drevodekorov. Stále populárne sú antracitové farby, ale užívateľ by si mal pri ich výbere dobre rozmyslieť, ak veľký systém skutočne potrebuje, pretože tmavé farby znamenajú pre celú konštrukciu vyššie termické namáhanie.

Menšie rozmery sú jednoducho tvarovo stabilnejšie. U skutočne veľkých rozmerov sa teda vyplatí „ísť na „vyššiu úroveň“ a siahnuť po systéme GENEO. Profily je možné v oboch variantoch osadiť hliníkovými obložkami.

RAUCERO pre posuvne-zdvižné dvere, respektíve "nulový prah"
RAUCERO pre posuvne-zdvižné dvere, respektíve „nulový prah“ | Zdroj: REHAU

SYNEGO HS portál má však jednu výhodu. Okrom klasického otvárania sa u SYNEGO HS portálov dajú otvárať obe krídla, čo u systému GENEO nie je možné. Má to samozrejme svoje praktické výhody. Ďalšou zaujímavou prednosťou SYNEGO sú dve alternatívne prevedenia krídlového profilu – štandardné a variant PANORAMA, ktorý má menšiu pohľadovú šírku na fixnom krídle.

Výhodou krídla PANORAMA je, že konštrukcia bude pôsobiť opticky subtílnejšie, a ponúkne väčšiu plochu zasklenia a teda aj viac svetla. V SYNEGO portáli sa môže používať zasklenie v šírke 51 mm pri stavebnej hĺbke krídla 80 mm (stavebná hĺbka zárubne je 190 mm).

Ďalšie informácie nájdete na www.rehau.sk.

ZDROJ: PR článek společnosti REHAU s.r.o.