Aj vydláždené plochy môžu byť zelené

Partneri sekcie:

Spoločnosť Premac prináša pre mestá a obce ekologicky zmysluplné a zároveň finančne výhodné riešenia.

Nielen jednotlivci, ale aj mestá a obce sa čoraz častejšie prikláňajú k zeleným riešeniam. Medzi ne patria napríklad nezapečatené plochy, ktoré sú vyložené špeciálnou dlažbou. Tá vďaka premysleným tvarom a otvorom umožňuje rýchle presakovanie dažďovej vody podložím späť do zeme.

Vydláždený povrch neutesňuje tak ako klasické dlažbové kocky, ale je dostatočne priepustná. Okrem vsakovania dažďovej vody dochádza na takto vydláždených plochách k odparovaniu vody, čo ma pozitívny účinok na mestskú klímu.

Tajomstvo spočíva v tvare

Špeciálne navrhnuté dlažby Premac so vsakovacími otvormi alebo dlažby s upravenými odvodnými škárami pokrývajú celé spektrum techniky presakovania vody a zároveň predstavujú zaujímavý dizajnový prvok.

V rámci portfólia ekologických dlažieb ponúka Premac niekoľko variantov vo viacerých farebných vyhotoveniach.

Moderná ekodlažba

Ekologický a pritom dizajnovo moderný variant predstavuje dlažba Erba (prelink na https://www.premac.sk/zamkova-dlazba/erba/). Kombinuje splynutie betónového povrchu s prírodnou zeleňou. Šesť priesakových otvorov možno vyplniť aj kamenivom s veľkosťou zrna 2/5 mm. So 16 % vsakovacej plochy je mimoriadne šetrná k životnému prostrediu.

V priemyselnom štýle

Dlažba Extrano je so svojím dômyselným dizajnom vhodná najmä do moderných priestorov v priemyselnom štýle. Jej systém šikmých čiar a otvorov vytvára jedinečný priestorový efekt, ktorý vizuálne zväčší aj tie najmenšie priestory. Disponuje 7 % vsakovacej plochy.

Ekologická dlažba Premac Extrano je svojim tvarom vhodná do moderných exteriérov.
Ekologická dlažba Premac Extrano je svojim tvarom vhodná do moderných exteriérov. | Zdroj: Premac

Variabilné vzory

Novinkou medzi ekologickými dlažbami je dlažba Hydro Lineo (prelink na https://www.premac.sk/zamkova-dlazba/hydro-lineo/), ktorou možno vytvárať najrozmanitejšie vzory. Dlažbové kocky sa vyrábajú v troch formátoch, pričom každý jeden má iné vsakovacie vlastnosti (0/22/40 %).

Tie sú zadefinované plnou plochou kocky a vsakovacou škárou, ktorú tvorí dištančný výstupok. Kombináciou týchto formátov možno navrhnúť plochu, ktorá bude spĺňať požadovanú vodopriepustnosť. Dlažba Hydro Lineo je vhodná najmä do zelených parkov či na budovanie parkovacích plôch, ktoré vďaka nej už nebudú len nudnou sivou plochou.

Ekologická dlažba Premac Hydro Lineo je charakteristická troma formátmi v dvoch farebných odtieňoch (na obr. grafitová).
Ekologická dlažba Premac Hydro Lineo je charakteristická troma formátmi v dvoch farebných odtieňoch (na obr. grafitová). | Zdroj: Premac
Každý tvar dlažby Premac Hydro Lineo má rôzne percento vsakovacej plochy (na obr. sivá).
Každý tvar dlažby Premac Hydro Lineo má rôzne percento vsakovacej plochy (na obr. sivá). | Zdroj: Premac

www.premac.sk

Zdroj: PR článok Premac, spol. s r.o.