Recept na nadčasovosť? Určite drevená podlaha

Partneri sekcie:

Estetika, Ekológia, Funkčnosť, a fortieľ našich rúk

Vždy som sa pohyboval v oblasti tvorby interiéru. Trávime v ňom najviac času. V práci či doma. Nebolo mi jedno ako to vyzerá. Bežné, často využívané materiály, tzv. masovky, neboli originálne.

To ma posúvalo smerom, ktorý je viac individuálny ako by sa na prvý pohľad zdalo. A keď som sa po škole v 1994 pozeral na môj smer, ktorý bol pôvodne nábytkársky, nejaký čas dizajnérsky, tak medzi tým vynikalo niečo, čo som si s počiatku neuvedomoval. Hlavná časť plochy, ktorá je najviac viditeľná a najviac zaťažovaná – podlahy. Elegancia a životnosť bola enormná.

Zdroj: OP WOOD

Na jeseň roku 2000 som navštívil Bojnický Zámok s nádhernými zachovanými dubovými podlahami, a takisto aj pôvodnú budovu starej tkáčskej fabriky na Kysuciach s názvom Prvá uhorská súkenná továreň, ktorá bola postavená na začiatku 20.  storočia. Toto mi ostalo v pamäti. Vidieť drevenú podlahu na tak rôznych a neporovnateľných miestach s tak odlišnou mierou zaťažovania?

Na tom niečo bolo. Videl som estetiku v takmer dokonalom prevedení a zároveň hrubé zaobchádzanie v halách výrobnej textilnej fabriky.

Drevená podlaha, nech je v akejkoľvek forme, zaberá veľký priestor ktorý dovoľuje v dome ísť viacerými smermi. Moderný, funkčný, honosný, koloniálny, rustikálny a hlavne útulný.

Možnosti a kombinácie sú tak obrovské, že takmer žiadna podlaha nie je identická. Tým vzniká veľký priestor pre architektov a vycibrený cit náročných klientov. Nájde sa tu každý, kto chce vyjadriť seba samého. Individualita je prirodzená.

Zdroj: OP WOOD

Drevo je ekologické. Tento zdroj však nie je nevyčerpateľný. Práve hľadáme možnosti vrátenia tejto úžasnej hmoty späť prírode. Každý kto chce vlastniť podlahu by mal vedieť, že strom je možné zasadiť a tak opäť vrátiť späť.

Pripravujeme výsadbu stromov takým spôsobom, aby sa počty vyrovnali. Je to myslenie na našu budúcnosť, na to že zdroj kyslíka potrebujeme zachovať. Aj keď pravdou je, že naši dodávatelia-výrobcovia už tento program napĺňajú, no pri takejto klimatickej zmene je výsadba nových stromov ešte viac dôležitá.

To je ten moment, hneď ako sa niekto rozhodne mať doma drevenú podlahu,  priamo tým ovplyvnil  výsadbu niekoľkých nových stromov, ktoré budú najbližších 100 rokov produkovať kyslík, zadržiavať vlahu v lese, tvoriť tieň, rozmnožovať sa a potom budú opäť použité.  Jedine tým, že je drevená podlaha 100% drevená, tak to môže fungovať.

Inštalácia drevenej podlahy sa plánuje vopred. Zladenie s ďalšími profesiami je nevyhnutné hlavne kvôli detailom a správnemu časovaniu . Nie sme tu len na „montáž“, sme tu aby sme pomohli dotiahnuť detaily a spojili funkčnosť s estetikou.

Zdroj: OP WOOD

Rozumiem bežnej masovej potrebe položiť plávačku. Ale podlahy nie sú len toto. Za trošku viac snahy, je výsledok prekvapujúci zmysly ďaleko za horizontom bežných zvykov.

Ako keď dvaja kuchári s tými istými surovinami uvaria úplne iné jedlá. Poznáte to?

Skvostné podlahy herringbone, chevron s dotiahnutými detailmi ako sú bordúry , prechody, napojenia na kamennú či keramickú dlažbu bez toho aby sme použili ďalšie prvky ako napr. prechodové lišty, to je naším základným charakteristickým znakom.

Stále sa stretávame so zákazníkmi, ktorí nemajú informácie, čo všetko drevená podlaha zvláda ako skvele funguje na podlahovom vykurovaní. Často krát sú prekvapení, že to je možné. A potom ešte viac, keď zistia že je to pravda.

Medzi všedným či dokonalým je len tenká hranica a my ju zákazníkom pomáhame prekročiť.

Ondrej Prívara
Ondrej Prívara | Zdroj: OP WOOD

Autor: Ondrej Prívara

www.opwood.sk

Zdroj: PR článok OP WOOD s.r.o.