TZ ilustracni foto

Planétu je možné šetriť aj pomocou kvalitnej a ekologickej izolácie

Partneri sekcie:

Výber stavebných materiálov pri stavbách a rekonštrukciách môže prispieť k trvalo udržateľnému rozvoju. Jedným z podstatných stavebných prvkov je aj minerálna tepelná izolácia, ktorá sa dnes už vyrába z recyklovaných zdrojov. Stáva sa trendom v stavebníctve, pretože je nielen ekologická, ale aj bezpečná pre každé bývanie. Zároveň pomáha životnému prostrediu riešiť otázku týkajúcu sa úniku tepla.

S čím pomôže šetrná minerálna izolácia?

Dlhodobým svetovým trendom je už niekoľko rokov znižovanie závislosti na energiách. Každý, kto sa chystá stavať alebo rekonštruovať dom či byt, rieši, aby bola jeho spotreba čo najnižšia.

Veľkú úlohu v riešení udržateľnej domácnosti hrá práve výber kvalitnej izolácie. Mali by sme od nej vyžadovať, aby dokázala zadržať teplo i chlad a zároveň bola šetrná k prírode a životnému prostrediu. Takéto riešenie ponúka na trh spoločnosť URSA, ktorá minerálne izolácie vyrába.

„V našej spoločnosti sa už niekoľko rokov zaoberáme problematikou ekologických materiálov, ktoré pomôžu skvalitniť nielen životné prostredie, ale zaistia aj zdravý a kvalitný život v budovách,“ hovorí o filozofii minerálnych izolácií Tereza Vojancová, architektka zo spoločnosti URSA, a dodáva: „Správne zvolené izolačné materiály vykonávajú na svete tichú, avšak zásadnú prácu – chránia životné prostredie tým, že znižujú spotrebu energie a emisie CO2, poskytujú tepelnú a akustickú pohodu, rodinám a štátnym organizáciám pomáhajú šetriť peniaze.“

Suroviny pochádzajú z recyklovaného materiálu

Spoločnosť URSA vyrába minerálne sklené izolácie, ktoré sú svojím ekologickým zložením šetrné k prírode. Viac ako 90 % surovín na výrobu týchto izolácií pochádza z obnoviteľných zdrojov. Základ minerálnej izolácie tvoria zo 70 % sklenené črepy, ktoré pochádzajú z recyklovaného skla. Viac ako 20 % tvorí piesok.

„Aj pri výrobe dbáme na ekologický proces a snažíme sa minimalizovať vzniknutý odpad. Taktiež dbáme na zvýšenie efektivity vo využití obalových materiálov,“ približuje proces výroby architektka. Pri výrobe minerálnej izolácie sa suroviny (sklo a piesok) roztavia a na konci procesu sa premenia na skvelo izolujúce vlákna.

Bezpečná izolácia, bezpečný dom

Pri výbere izolácie je nutné brať ohľad aj na jej bezpečnosť. „Myslíme na to, aby naše produkty spĺňali všetky normy, ktoré treba v stavebníctve dodržiavať – nehorľavosť materiálu, akustiku, priedušnosť, ochranu zdravia a ďalšie.“

Ďalším bezpečnostným aspektom môže byť horľavosť izolácie. „Vďaka použitým surovinám vznikajú pri výrobe minerálnej sklenej izolácie absolútne nehorľavé vlákna. Je to jeden z najdôležitejších atribútov bezpečnej izolácie,“ dodáva Tereza Vojancová.

Dobrá izolácia ušetrí viac než polovicu energetickej spotreby

Budovy predstavujú v súčasnosti najväčší potenciál na úsporu energie. Odhaduje sa, že vykurovanie a chladenie budov tvorí až 64 % ich energetickej spotreby.

„Správne zateplenie typického radového prízemného domu môže z pôvodne neúspornej budovy spraviť extrémne úspornú. Kvalitným zateplením sklenou vlnou je možné v takom dome dosiahnuť úsporu až 80 % nákladov za vykurovanie,“ uvádza k možnostiam úspor architektka Tereza Vojancová.

URSA vníma, aký vplyv má ľudská činnosť na klimatické zmeny. Aj preto sa svojím udržateľným prístupom snaží minimalizovať podiel na týchto zmenách.

„Globálne požiadavky na spotrebu energie rastú, čo vedie k ešte väčšej snahe využívať obnoviteľné zdroje. URSA sa týmto smerom už vybrala. Pri výrobe našich materiálov dokážeme kombinovať využívanie obnoviteľných zdrojov a zároveň zvyšujeme ich kvalitu,“ uzatvára Tereza Vojancová.

Ekologické a zdravé riešenie do vašich domovov

Jedným z produktov portfólia spoločnosti URSA je minerálna izolácia URSA GLASSWOL. Tú z viac ako 90 % tvoria suroviny pochádzajúce z obnoviteľných zdrojov, ako sú recyklovateľné sklo a piesok. Výnimočná je aj tým, že je nehorľavá, ľahká, pružná a tvarovo stála.

„Minerálna izolácia URSA GLASSWOL je skvelou voľbou na výplň šikmých striech, drevostavieb i sadrokartónových priečok,“ vysvetľuje Tereza Vojancová a dodáva: „URSA GLASSWOL je ekologickým a zdravým riešením do vašich domovov.“

URSA GLASSWOOL
URSA GLASSWOOL | Zdroj: URSA

www.ursa.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti URSA CZ s.r.o. GRUPO URALITA