Partneri sekcie:

TVORÍME DVEROVÉ TRENDY V ČESKU I NA SLOVENSKU

image 76321 25 v2

Na trhu sa ešte nestihli ani poriadne ohriať a už majú za sebou premiéru v rámci českého pavilónu na svetovej výstave EXPO 2015 v talianskom Miláne. Skryté zárubne a dizajnové dvere přerovskej firmy J.A.P. Slovakia predstavujú špičku v segmente dverových kompletov v Česku i na Slovensku. O ich vývoji sme sa rozprávali s výkonným riaditeľom spoločnosti J.A.P. Slovakia, pánom Petrom Paksim, ktorý v ich potenciál veril od prvých nákresov.

Ako sa stane, že pomerne nový produkt na trhu dostane šancu na EXPO Miláno?

Všetko súvisí s konceptom českého pavilónu na Svetovej výstave EXPO 2015 v Miláne. Celá expozícia výstavného pavilónu poukazuje na jednoduchosť národného štýlu – na modernizmus. A to je aj dôvod, prečo sú súčasťou expozície naše produkty. Systém skrytých zárubní EMOTIVE doplnený o naše nové dizajnové dvere MASTER je podriadený minimalistickému trendu, ktorý je v súčasnosti veľmi žiadaný a moderný, preto ho aj architekti z ateliéru CHYBIK + KRISTOF AA zaradili do svojho projektu. Sme veľmi radi, že sme mali možnosť prezentovať na EXPO naše výrobky. Povedal by som, že aj v takej silnej svetovej konkurencii sme nijako nezaostali. Čo je samozrejme skvelá správa aj pre našich zákazníkov a obchodných partnerov, ktorí sa môžu pýšiť výrobkami zodpovedajúcej úrovne svetového dizajnu a špičkového technologického spracovania.

Výkonný riaditeľ J.A.P. Slovakia, pán Petr Paksi pri skrytých zárubniach a dverách MASTER.

Výkonný riaditeľ J.A.P. Slovakia, pán Petr Paksi pri skrytých zárubniach a dverách MASTER.

Čo vás vlastne viedlo k výrobe skrytých zárubní?

V našej brandži je nutné stále sledovať trendy alebo skôr náznaky z najväčších talianskych alebo nemeckých veľtrhov, ktoré dávajú tušiť, čo bude moderné v ďalšom období. Túto inšpiráciu si privážame do našej přerovskej výroby, kde sa začína technologický vývoj a návrh dizajnu výrobku. Minimalizmus, ktorý sa prelína všetkými odvetviami, nás donútil pozrieť sa na riešenie zárubní iným pohľadom. A pretože aj od našich zákazníkov sme mali dopyt po variabilných riešeniach nielen pri posuvných, ale aj pri otočných dverách, pustili sme sa do vývoja skrytých zárubní.

Dvere MASTER v skrytých zárubniach AKTIVE.

Dvere MASTER v skrytých zárubniach AKTIVE.

Čo si máme pod pojmom skryté zárubne predstaviť?

Asi každý si vie predstaviť, ako vyzerajú klasické zárubne. Sú v podstate neprehliadnuteľným prvkom, ktorý dvere rámuje, pričom vždy vystupujú o niekoľko milimetrov pred stenu. Náš systém zárubne ukrýva do steny, presnejšie pod omietku alebo tapetu. Dvere tak z pohľadovej strany tvoria so stenou jednu rovinu. Výsledkom nášho snaženia je tak ucelený rad dverových systémov EMOTIVE, kde zárubňu tvorí len tenký kovový rámček s hrúbkou 16 mm, a AKTIVE, ktoré sú absolútne bezobložkové. Skryté zárubne nepredstavujú iba moderné riešenie dverových priechodov. Ich sila je predovšetkým v tom, že sú kompatibilné so všetkými typmi dverí v otočnom i posuvnom variante. Maximálne zladenie a ucelenosť dverových systémov boli pre nás výzva, ktorú sa podarilo úspešne pokoriť.

Skryté zárubne umožňujú, aby dvere z pohľadovej strany lícovali so stenou.

Skryté zárubne umožňujú, aby dvere z pohľadovej strany lícovali so stenou.

Museli ste novému segmentu skrytých zárubní podriadiť výrobu?

Povedal by som, že čiastočne. Skôr bolo nutné investovať do nového strojového zázemia. Ako skryté zárubne, tak aj dvere MASTER majú vysoký podiel materiálov eloxovaného hliníka a skla. Divíziu opracovania interiérového skla máme kompletne zariadenú už niekoľko rokov. Centrum na prácu s hliníkom sme ale museli podstatne rozšíriť, doplniť o nové CNC obrábacie stroje. Investície do týchto technológií sa v minulom roku vyšplhali na 8,5 milióna českých korún. Ďalšou značnou investíciou bol čas – vývoj skrytých zárubní trval približne 2 roky a dvere MASTER vznikli v priebehu ďalšieho roka. Laikovi sa to môže zdať ako dlhý čas, ja však na základe praxe môžem povedať, že je to pomerne rekordný čas. Výraznou mierou sa na ňom podpísalo využitie špičkovej technológie 3D tlačiarne. Trojrozmerný model výrazne urýchlil vývoj a ušetril mnoho vstupných nákladov.

Dvere MASTER s vysokým podielom materiálu eloxovaný hliník.

Dvere MASTER s vysokým podielom materiálu eloxovaný hliník.

Ako vyzerá výrobný plán?

Začal by som číslom, ktoré pre nás predstavuje výrobný ideál. Cieľom je vyrobiť mesačne okolo 2000 kusov zárubní a 100 kusov hliníkových dverí. V súčasnosti sa celkový počet vyrobených dverových kompletov pohybuje okolo 30 kusov za mesiac a skrytých zárubní 200 kusov za mesiac. Veľmi intenzívne pracujeme na tom, aby sme sa týmto hodnotám čo najrýchlejšie priblížili. Keď si spomeniem na úplné začátky, tam sa pohybovala výroba na 5 kusoch za mesiac. Každým mesiacom sa dopyt dvíha. Radi by sme sa časom dostali v počte vyrobených zárubní na počet stavebných puzdier, ktorých mesačne vyrobíme 2 500 kusov.

Môžeme sa tešiť na nejaké ďalšie novinky?

Práca na vývoji nových produktov sa nikdy nekončí. Je to jeden z aspektov mojej práce, ktorý je pre mňa veľmi inšpiratívny. V podstate stále vyvíjame nové konštrukčné riešenia alebo vylepšujeme tie súčasné podľa spätných reakcií, ktoré máme od obchodných partnerov, zákazníkov a spolupracujúcich architektov. Som veľmi hrdý na to, že nové produkty sa radia medzi vysoko dizajnové a plne porovnateľné s európskou špičkovou produkciou. V súčasnosti sme pre potreby prezentácie vytvorili v rámci nášho výrobného závodu v Přerove nový showroom, ktorý je skôr ako pre zákazníkov určený architektom alebo predajcom. Predstavujeme tu nové výrobky, ale aj produkty, ktoré sú v štádiu konceptu – technologické študie, ktoré zatiaľ ešte testujeme a zvažujeme ich zavedenie na trh. Tento stánok dizajnu ukazuje napríklad nové dvere STRONG alebo skryté zárubne AKTIVE, do ktorých je možné vložiť najnovšie aj celosklenené dvere. A noviniek je samozrejme viac, veľa nápadov nosím zatiaľ len vo svojej hlave a premýšľam, akým spôsobom ich realizovať. Spoločnosť J.A.P. Slovakia sa za obdobie svojej existencie posunula z pozície výrobcu na métu tvorcu dizajnu nielen v segmente dverových systémov.

Dvere STRONG – sklenená výplň je vsadená do stredu profilovaného rámu z eloxu v komaxitovej úprave čierna.

Dvere STRONG – sklenená výplň je vsadená do stredu profilovaného rámu z eloxu v komaxitovej úprave čierna.

Ďakujeme za rozhovor  

Bližšie informácie na www.jap.sk.

ZDROJ: PR článok J.A.P. Slovakia, spol. s r.o.