Reproduktory pre technológiu Master Client vrátane nového Install Sub 10 (hore)
Galéria(6)

Nová technológia Master/Client: Revolúcia v audiotechnológiách

Hudba a zvuk sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života. V komerčných budovách, ako sú hotely, reštaurácie, obchody a kancelárie, má správne ozvučenie kľúčový vplyv na atmosféru a tým aj na zisky.

Význam audia v moderných budovách je obrovský. Kvalitne prevedený audio systém vytvára príjemné a pohodlné prostredie, motivuje a zvyšuje produktivitu a podporuje pozitívne vnímanie priestoru, čím zvyšuje predaje.

Doteraz bola realizácia sofistikovaného ozvučenia veľmi komplikovaná a nákladná. Samotná prevádzka potom zložitá a energeticky náročná. Audio bez kompromisov si mohli dovoliť iba luxusné podniky. Nová technológia Master/Client toto ale kompletne mení.

Príklad využitia technológie Master Client s pripojením cez Bluetooth
Príklad využitia technológie Master Client s pripojením cez BluetoothZdroj: Loxone Slovakia

Technológie v audiu: Ako sa to robilo doteraz?

V komerčných budovách sa využívajú rôzne technológie. Tradičné pasívne reproduktorové systémy sú cenovo dostupné, ale trpia elektromagnetickým rušením a stratami signálu.

Stovoltové audio systémy umožňujú dlhú kabeláž bez významných strát, preto sú častou voľbou do kancelárskych budov, škôl, nákupných centier, hotelov aj tovární. Avšak kvalita zvuku utrpí. Ide teda o akýsi kompromis medzi dĺžkou kabeláže a kvalitou zvuku, kvôli kompresii a vysokej impedancii dochádza k strate detailov a dynamiky.

Sieťové audio prenosy naopak sľubujú vysokú kvalitu zvuku, zároveň pre optimálny výkon vyžadujú komplikovanú a spoľahlivú sieťovú infraštruktúru. To znamená aj zložitú správu, odborné znalosti a nákladný hardvér s finančne náročnou implementáciou. Samozrejmosťou je aj veľký rack s aktívnym chladením a teda vysokou spotrebou. Sieťové prenosy tiež často trpia aj nesynchrónnym zvukom naprieč viacerými reproduktormi.

Aqua Terme Spa Vista (autor vizualizácie Cubedesign s.r.o
Aqua Terme Spa Vista (autor vizualizácie Cubedesign s.r.o | Zdroj: Loxone Slovakia

Master/Client: Komerčné ozvučenie bez kompromisov

Technológia Master/Client predstavuje revolúciu v inštalácii audio systémov. Ponúka kvalitu zvuku a pokročilé možnosti sieťových zosilňovačov a reproduktorov, zároveň eliminuje ich nevýhody. Stojí zlomok ceny, nepotrebuje sieť a inštaláciu zvládne bežný elektrikár.

Predstavte si že:

• Máte jednu miniatúrnu krabičku na DIN lište
• Je pasívne chladená
• Jedným káblom na ňu pripojíte až 210 aktívnych reproduktorov
• Ak je 210 málo, môžete ďalej pridávať ďalšie jednotky bez obmedzenia
• Reproduktory je možné softvérovo zoskupovať
• Konfigurácia nepotrebuje IT špecialistu a trvá chvíľku
• Ovládanie celého systému zvládne malé dieťa
• Spotreba je úplne minimálna
• Kvalita zvuku je nekompromisná
• Ušetrená kabeláž a miesto v rozvádzači / racku sa len ťažko dá vyčísliť

A to je v skratke technológia Master/Client.

Aqua Terme Spa Vista (autor vizualizácie Cubedesign s.r.o., Bratislava (03)
Aqua Terme Spa Vista (autor vizualizácie Cubedesign s.r.o., Bratislava | Zdroj: Loxone Slovakia

Audioserver: Výkonný a efektívny mozog systému

Technológiu Master/Client priniesol na trh Loxone, líder v inteligentnej automatizácii domácností a budov. Stojí za ňou jej dcérska spoločnosť Quadral, rokmi preverená nemecká značka Hi-Fi reproduktorov.

Master/Client je rozšírením pre už skôr uvedený Audioserver. Táto riadiaca jednotka ozvučenia poskytuje dvojnásobný výkon zosilňovača v porovnaní s tradičnými systémami.

Bežné zosilňovače triedy A/AB s analógovou prenosovou technológiou sú často spojené so značnými stratami. Audioserver a Master/Client sa však spolieha na digitálne spracovanie signálu a inovatívne reproduktory vyvinuté špeciálne pre túto technológiu poskytujú celé zvukové spektrum v špičkovej kvalite. Digitálny signálový procesor (DSP) rozdeľuje frekvenčné pásma na vysoké a nízke tóny úplne bez strát signálu.

Tento systém je navrhnutý tak, aby šetril miesto. Jasným dôkazom je aj skutočnosť, že sa Audioserver zmestí na DIN lištu v rozvádzači. Nie je potrebný žiadny obrí a energeticky náročný rack s potrebou aktívneho chladenia.

Kombinácia vysoko účinných zosilňovačov triedy D a DSP sľubuje okrem vysokej kvality zvuku aj nízku spotrebu energie. To je zásadnou výhodou v komerčných priestoroch, kde je potrebné optimalizovať prevádzkové náklady a zároveň zaistiť špičkový výkon.

Schéma zapojenia technológie Master Client vrátane riadenia Audioserverom či Miniserverom Compact
Schéma zapojenia technológie Master Client vrátane riadenia Audioserverom či Miniserverom Compact | Zdroj: Loxone Slovakia

Flexibilita a jednoduché ovládanie množstva funkcií

Celková dĺžka kabeláže medzi rozhraním a reproduktormi môže dosahovať až 150 m, čo umožňuje pokrytie veľkých priestorov. Reproduktory Client je možné rozmiestniť vo viacerých oblastiach a ovládať ich individuálne podľa hlasitosti alebo prítomnosti.

Pripojenie Bluetooth umožňuje prehrávanie hudby z mobilných zariadení, čo je ideálne pre hotelové izby a iné privátne zóny. Aplikácia Loxone dáva správcovi nad audiom plnú kontrolu – možnosti a práva pre ovládanie audia môže admin nastaviť užívateľom alebo skupinám užívateľov individuálne. Je možné vytvárať playlisty a audio skupiny, využívať streamovacie platformy ako Apple AirPlay a Spotify či lokálne úložisko a mnoho ďalšieho.

Vďaka tejto flexibilite je možné navrhnúť a implementovať multiroom audio systém, ktorý presne zodpovedá potrebám konkrétneho priestoru. Či už ide o rozľahlý hotelový komplex alebo menšiu kaviareň. Inteligentná automatizácia napríklad dynamicky prispôsobuje hlasitosť a žáner hudby dennej dobe. V reštaurácii tak môže ráno hrať pokojná hudba pre príjemné raňajky, zatiaľ čo večer môže byť atmosféra podporená živšími tónmi.

Integrácia Soundsuit pre komerčné využitie

Spomenuli sme streamovacie platformy – áno, je to možné, ale v komercii to nie je také ľahké. Dôležité je dodržiavať licenčné podmienky na prehrávanie hudby. Loxone preto ponúka integráciu so službou Soundsuit, ktorá je licencovaná na komerčné využitie vo viac ako 50 krajinách sveta. Soundsuit umožňuje legálne a kvalitné streamovanie hudby a vďaka tejto integrácii môžete službu jednoducho prepojiť s audio systémami Loxone a zaistiť tak profesionálne ozvučenie.

Nové produkty pre dokonalý zvuk

Reproduktory kompatibilné s technológiou Master/Client sa volajú Install Speaker 7 a 10 Master/Client, kedy číselné označenie znamená priemer v palcoch. Tieto reproduktory sú vhodné na inštaláciu na strop, stenu alebo nábytok. Rovnakej konštrukcie je aj subwoofer Install Sub 10 Master/Client, ktorý sa postará o extra silné basy. Ak je zahrnutý v inštalácii, systém automaticky upraví nastavenia DSP pre optimálne rozdelenie signálu. Satellite Speaker IP64 Master/Client je potom reproduktor, ktorý je možné postaviť alebo zavesiť a je vhodný aj na vonkajšie využitie.

Vďaka možnosti inštalácie do rôznych typov interiérov ich možno ľahko integrovať do existujúceho dizajnu priestoru bez toho, aby narušovali jeho estetiku.

Zaistiť kvalitné a flexibilné ozvučenie pre akýkoľvek komerčný objekt je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Inovatívny prístup Loxone ponúka technickú vycibrenosť, praktickosť a flexibilitu, ktorú moderné priestory vyžadujú. Či už potrebujete vytvoriť príjemnú atmosféru v reštaurácii, motivujúce prostredie v posilňovni, alebo elegantné zvukové kulisy v hoteli.

Riešenia vám navrhnú a nainštalujú preškolení inštalačný partneri Loxone. Všetky informácie o audiu, jeho plánovaní a funkciách nájdete tu.

Aqua Terme Spa Vista (autor vizualizácie Cubedesign s.r.o., Bratislava) (02)
Aqua Terme Spa Vista (autor vizualizácie Cubedesign s.r.o., Bratislava) | Zdroj: Loxone Slovakia

„Master/Client pre nás bol vstupenkou do veľkého wellness projektu.“

Pri krásnom projekte Aqua Terme Spa Vista v rámci Horského rezortu Dolná Morava sme klienta presvedčili, aby pôvodne navrhnutý audio systém inej značky nahradil reproduktory Quadral, ktoré špecifikáciou vychádzali čo do kvality lepšie, a riadením pomocou Loxone Audioserveru. V tejto chvíli je naprojektovaných 190 reproduktorov, z ktorých je veľká časť Master/Client v režime aktívneho audia.

Pri klasickej audio inštalácii v takto veľkom rozsahu sa stretávame s prekážkami ako súbeh kabelážou alebo rušenie signálu. Technológia Master/Client však naše riešenie kvalifikovala aj pre takto veľký projekt, a to predovšetkým vďaka jej kabeláži.

Klientovi tak sme schopní ponúknuť veľmi flexibilné riešenie. Vedel, že bude potrebné projekt deliť na množstvo audio zón a kľúčová otázka bola, ako presne ich rozdeliť. Loxone nám umožnil vytvoriť menšie celky, ktoré si potom môže klient sám prispôsobiť na strane softvéru.

U 100-voltového audia by sme bežne použili väčší počet reproduktorov v jednej linke a zo všetkých by hrala rovnaká hudba s rovnakou hlasitosťou. Audio projekt by tak bol závislý práve na tom, ako je táto linka urobená. Takto sme však schopní umiestniť jeden reproduktor Master a okolo neho šesť Clientov. Vďaka takto malým celkom skladáme zóny flexibilnejšie a rozhodujeme, ktoré budú prehrávať spoločne, a ktoré budú hrať špecifické audio pre špecifické priestory. Na napájanie používame Power Supply & Backup a vďaka tomu budeme monitorovať celkovú spotrebu audiosystému aj pre jednotlivé zóny, čo je výhodné pre vyhodnotenie prevádzkových nákladov na čiastkové časti prevádzky.

Kľúčovým argumentom pre využitie Loxone bola pre klienta možnosť prepojiť väčšinu technológií do jedného systému. Audio je totiž len súčasťou, ďalej rovnakým systémom odriadime aj svetlá, tienenie, vzduchotechniku, vykurovanie s integrovanými ventilmi Belimo na MP-Bus či spätné získavanie tepla zo sáun, ktorým potom pomáhame nahrievať TÚV.

– Filip Kubín, konateľ, Evora Smart (Loxone Gold Partner)

Aqua Terme Spa Vista (autor vizualizácie Cubedesign s.r.o., Bratislava) (02)
Aqua Terme Spa Vista (autor vizualizácie Cubedesign s.r.o., Bratislava (03)
Aqua Terme Spa Vista (autor vizualizácie Cubedesign s.r.o
Reproduktory pre technológiu Master Client vrátane nového Install Sub 10 (hore)
PH Blog Master Client Schema Cabling Desktop

Zdroj: PR článok Loxone Slovakia s. r. o.