Nákup vane z pohodlia domova? Žiadny problém

On-line si dnes kupujeme takmer všetko – domáce spotrebiče, mobilné telefóny, športové vybavenie, oblečenie aj potraviny. Prečo si nekúpiť on-line tiež vybavenie do kúpeľne?

Niekto si to možno ani nevie predstaviť. Kúpeľňu zariaďujeme len párkrát za život. Chceme kúpiť také sanitárne predmety, ktoré vydržia najmenej jednu generáciu. Naozaj je možné niekoľkými kliknutiami myši alebo dotykmi na displeji mobilného telefónu vybrať to pravé pre našu kúpeľňu? Zvoliť správne vybavenie, ktoré sa po desiatky rokov stane neoddeliteľnou súčasťou našich všedných dní?

Áno, možné to je. Dnes si bližšie popíšeme výber základného prvku kúpeľne – vane.

Zdroj: SANITINO

Nákup vane on-line – väčší výber, rýchlejší, pohodlnejší aj lacnejší

Skôr odborníci pri výbere vane odporúčali fyzickú návštevu obchodu. Zákazník si podľa nich mal priamo v obchode do vybraných vaní ľahnúť, aby si overil, že mu rozmery vane vyhovujú. Dnes je ale možné tento krok preskočiť. Kvalitné e-shopy uvádzajú vyčerpávajúci zoznam špecifikácií produktov.

Ak vás zaujíma konkrétna vaňa, predajca vás informuje, aké má rozmery, celkový objem, z čoho je vyrobená, aký veľký je jej odtokový ventil a aké príslušenstvo je súčasťou dodávky, prípadne k dispozícii na dokúpenie. Nechýba fotogaléria, kde uvidíte, ako sa výrobok v interiéri vyníma.

Nákup vane on-line má mnoho výhod. Je pohodlnejší, rýchlejší a často aj lacnejší než výpravy po kamenných obchodoch. Predajca nie je limitovaný dispozíciami obchodu, on-line môže prezentovať všetky výrobky, ktoré má na sklade. Je tu teda omnoho väčší výber.

Hoci niekto môže mať pochybnosti, zákazník pri nákupe vane on-line nekupuje mačku vo vreci. Na stránkach je podrobne informovaný o vzhľade a vlastnostiach každej vane. A ak predsa len vyberie chybne, nič sa nedeje. Tovar je možné vrátiť a kúpiť si iný.

Typy vaní, ich výhody a nevýhody

Veľkosť a tvar sú tie hlavné aspekty, ktoré by mal zákazník pri výbere vane zvážiť. K týmto kritériám pripojme ešte materiál – najbežnejšie sú vane akrylátové, hladké a pocitovo teplé, a potom zo smaltovanej ocele, stabilné a pomerne lacné.

Zákazník by ale mal mať jasno aj v tom, aký typ vane vlastne chce kúpiť. Jednotlivé typy si predstavíme.

Obdĺžniková vaňa – bežný typ, preferovaný majiteľmi menších a stredných kúpeľní. Obvykle sú tieto vane postavené ku stene alebo do rohu miestnosti.

Najmenšie obdĺžnikové vane majú šírku 42 cm a dĺžku 105 cm. Najväčšie potom majú rozmery až 120 x 200 cm. Je vhodné voliť veľkosť vane podľa najväčšieho člena domácnosti.

Výhody:

+ široký výber, ide o najbežnejší typ;

+ oproti voľne stojacim vaniam sa tu spotrebuje menej vody;

+ je možné inštalovať zástenu, čím sa stávajú priestorom vhodným pre sprchovanie aj kúpanie.

Nevýhody:

– malá flexibilita pri voľbe umiestnenia;

– náročnejší proces montáže.

Voľne stojaca vaňa – voľba kúpeľní, kde chce užívateľ nastoliť atmosféru komfortu a relaxácie. Voľne stojace vane sa stávajú vizuálnou dominantou miestnosti, nie je možné okolo nich prejsť bez povšimnutia. Sú aj tvarovo zaujímavejšie oproti obdĺžnikovým vaniam – väčšinou bývajú krásne zaoblené. Voľne stojaca vaňa musí stáť uprostred miestnosti. Jej prisunutie ku stene je nevhodné, znamená to, že je potenciál tejto vane nevyužitý. Z toho vyplýva, že voľne stojaca vaňa nie je správnym riešením pre malé kúpeľne.

Výhody:

+ voľne stojaca vaňa je komfortná a hlboká;

+ vstup do nej je možný zo všetkých strán;

+ po designovej stránke úchvatná;

+ vo veľkej kúpeľni flexibilita pri jej umiestnení.

Nevýhody:

– nevhodná pre menšie kúpeľne;

– ťažší vstup, zvlášť pre osoby so zhoršenou schopnosťou pohybu;

– drahšia;

– u mnohých modelov chýba okraj k odloženiu mydla či kozmetiky.

Rohová vaňa – už jej názov napovedá, kde má byť v kúpeľni umiestnená. Štandardne je jedna ich strana zaoblená. Vďaka tomu je optimálne zachovaný komfort kúpajúcich sa osôb a zároveň uľahčuje prístup k ďalšiemu vybaveniu kúpeľne. Vnútorné uspôsobenie rohovej vane umožňuje kúpeľ aj pre dve osoby, nutné ale samozrejme je vybrať model s odpovedajúcou veľkosťou.

Výhody:

+ príjemný design;

+ pohodlná;

+ okraj vhodný k odloženiu kozmetiky, soli do kúpeľa alebo vonných sviečok.

Nevýhody:

– príliš veľká pre malú kúpeľňu;

– ťažšia údržba;

– nie je možné tu inštalovať sprchovú zástenu.

Atypická vaňa – je bežne riešená tak, aby čo najviac usporila miesto v kúpeľni neobvyklých rozmerov. Asymetrická vaňa svojím tvarom zdôrazňuje jedinečnosť prostredia, kde sa nachádza. Nie všetky atypické vane ale garantujú pohodlný kúpeľ.

Výhody:

+ zaujímavý design;

+ riešenie šité na mieru kúpeľniam s netradičnými dispozíciami.

Nevýhody:

– ťažšia údržba;

– väčšinou musí užívateľ ležať v určitej polohe, aby sa mohol pohodlne vykúpať.

Zdroj: PR článok SANITINO s.r.o.