Z Tokaja k Zemplínskej šírave. Na východe sa črtá nová cyklomagistrála

cyklotrasa
Zdroj: iStock

Na rozvoj cyklotrás v Košickom kraji je v župnej kase v tomto roku vyčlenených 2,3 milióna eur.

Košický samosprávny kraj (KSK) sa znova priblížil k projektu Zemplínskej cyklomagistrály, ktorý má vytvoriť cyklistický okruh okolo Zemplínskej šíravy. Kraj v tomto roku zabezpečí vypracovanie projektovej dokumentácie pre výstavbu prvého úseku cyklotrasy medzi obcami Zalužice a Lúčky, následne bude vyhlásené verejné obstarávanie na zhotoviteľa a samotná realizácia. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Zemplínska šírava patrí k najsilnejším východoslovenským turistickým destináciám. V posledných rokoch sa tu cyklistické trasy iba značili na existujúcich chodníkoch a komunikáciách.

„My chceme pomôcť turistickému ruchu pri „slovenskom mori“ tým, že cyklotrasami prepojíme všetky obce v okolí vodnej nádrže. V prvom kroku chceme vybudovať novú cyklotrasu medzi obcami Zalužice a Lúčky v dĺžke viac než päť kilometrov, postupne by sa mali pridávať ďalšie úseky,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Aj z eurofondov

V rámci spolupráce s obcami, cez ktoré by mali cyklotrasy viesť, sa kraj zaviazal podporiť aj realizáciu doplnkovej cyklistickej infraštruktúry, takzvaných BikePointov, teda prístreškov s vybavením pre cyklistov, ako sú nabíjacia stanica pre elektrobicykle a mobily, či stojany na bicykle.

Zemplínska cyklomagistrála, ktorá je súčasťou územného plánu kraja, je rozdelená do dvoch etáp. V prvej etape by mal byť vytvorený cykloturistický okruh okolo Zemplínskej šíravy. Cyklotrasa by mala pribudnúť aj od centra mesta Michalovce po stredisko Biela hora, ďalej cez stredisko Hôrka a Medvedia hora do Kaluže a ďalšie dva cyklochodníky by mali prechádzať obcami Kaluža a Klokočov. Tento cykloturistický okruh by mal mať 32 kilometrov.

V druhej etape projektu má prísť k prepojeniu Zemplínskej šíravy s vinohradníckou oblasťou Tokaj. Cyklotrasa by mala viesť po hrádzach a účelových komunikáciách cez Lastomír, Sliepkovce, Stretavku, Drahňov, Veľké Raškovce, Oborín a Brehov, pričom jej celková dĺžka by mala byť viac než 40 kilometrov.

„Na rozvoj cyklotrás v Košickom kraji máme v župnej kase v tomto roku vyčlenených 2,3 milióna eur, pričom plánujeme využiť aj európske štrukturálne a investičné fondy. Presnú sumu potrebnú na prvú fázu cyklotrasy okolo Zemplínskej šíravy budeme poznať po vypracovaní projektovej dokumentácie, ktorá stanoví napríklad aj typy použitých materiálov,“ dodal Trnka.

SITA
KategórieDoprava