Kuklica, Smerek

Stavebná prax: Tri tváre hliníkových fasád

Partneri sekcie:

Možnosti fasádnych materiálov sa stále rozširujú. Architektonických dôkazov je mnoho. V našej novej rubrike Stavebná prax sme sa zamerali na hliníkové fasády, ktoré sa objavujú nielen v novostavbách veľkých administratívnych budov, ale sa uplatnia aj v rekonštrukciách budov v historickom jadre či realizáciách rodinných domov.

L14 – dobová rekonštrukcia modernistického objektu v centre Bratislavy

Objekt, ktorý je modernistickou ikonou vstupu do centra mesta, sa stal v priebehu rokov orientačným bodom a centrom alternatívnej kultúry. Zachovanie jeho výrazu vyplýva z dlhého hľadania správnej podstaty rekonštrukcie.

Zvolený „facelift“ budovu konzervuje v takej architektonickej podobe, ako ju navrhol architekt Štefan Ďurkovič. Scelenie a zmonolitnenie, ale aj zmena rastra fasády ju však esteticky a funkčne pretvárajú do dnešnej doby. Samotná fasáda domu vychádza z pôvodného delenia na silné horizontálne pásy a vertikálne okenné konštrukcie.

Aby sa dosiahol pôvodný charakter, použili sa vystúpené zaklapávacie lišty, ktoré dodávajú fasáde jej pôvodnú hĺbku. Osadenie úzkych „vetračiek“ umožnilo odstrániť pôvodné zábradlia na fasáde, čím sa dom viac prevzdušnil a prepojil s okolím.

L14, Laurinská 14, Bratislava
L14, Laurinská 14, Bratislava | Zdroj: Matej Hakár

L14, Laurinská 14, Bratislava

Realizácia: 2019 – 2022
Architekti: Juraj Hubinský, Matej Otrísa, Kuklica Smerek architekti
Stavebný inžinier: Roman Rosina
Investor: Laurinská 14, s.r.o.
Realizátor: Euro Real, spol. s r.o.
Dodávateľ fasády: Ponzio – Okno Liptov Typ a konštrukcia fasády stĺpikovo priečniková predsadená hliníková fasáda
Materiály: hliník, sklo

Zdravotné stredisko Vida v Martine

Dizajn a originálny štýl priniesla novostavbe zdravotného strediska VIDA v Martine aj moderná hliníková fasáda. Autorom navrhovaného riešenia z architektonicko- projekčnej kancelárie ProBim sa podarilo vytvoriť funkčné priestorové riešenie budovy s moderným dizajnom. Moderné zdravotné stredisko bude poskytovať kvalitné služby pre región mesta Martin.

AVG hliníková fasáda z presných kaziet, ktoré sa vyrábajú strojnými technológiami CNC vo výrobnom závode AVG Group, prináša okrem vysokej kvality a dlhej životnosti aj presné detaily. AVG hliníkové fasády sa vyznačujú presnosťou v detailoch rohov, nároží, kútov, ostení i atík.

Tieto presné detaily vytvárajú jedinečné konštrukčné riešenia. Hliníková fasáda AVG ALU EASY spĺňa aj najvyššiu certifikovanú triedu požiarnej klasifikácie A1 (nehorí a nedymí). Požiarna odolnosť fasád je v súčasnosti aktuálna téma, a to pre vyššie nároky na požiarnu bezpečnosť stavieb.

Zdravotné stredisko Vida v Martine
Zdravotné stredisko Vida v Martine | Zdroj: AVG Group

Zdravotné stredisko Vida, Martin-Priekopa

Realizácia: 2021
Architekt: Ing. Miroslav Kováčik, Ing. Pavol Ladňák, ProBim s.r.o.
Investor: Attack predajňa, s.r.o.
Realizátor: PRIM, spol. s r.o.
Dodávateľ fasády: AVG GROUP, a.s.
Materiál: hliník

Rodinný dom v belgickom Yprese

Exteriér a interiér rodinného domu v belgickom meste Ypres sa bezproblémovo prelínajú s terasou, interiérovou podlahovou krytinou a veľkými oknami a vytvárajú tak homogénny celok. Limitovaná šírka fasády nezabránila v realizácii dizajnového zámeru.

Kombinácia zvislých hliníkových profilov Renson Linarte na čiernobielej fasáde vytvára jedinečný dizajn, v ktorom sa stierajú hranice medzi interiérom a exteriérom. Vertikálny fasádny obklad súvisle nadväzuje na vchodové dvere pozdĺž jednej steny vo vstupnej hale. LED osvetlenie zabudované vo fasádnom obklade Linarte okrem zvýraznenia fasády ešte viac umocňuje dojem integrity.

Ak existuje niečo, čo dáva elegantnému čiernobielemu vzhľadu extra nádych pôvabu, je to prekvapivá kombinácia rôznych vertikálnych profilov. Podľa architektky Nele Delvy to výrazne prispelo k atraktivite tohto objektu.

Rodinný dom, Yprese, Belgicko
Rodinný dom, Yprese, Belgicko | Zdroj: Renson

Práve tu sa prejavuje pridaná hodnota fasádneho obkladu, ktorý dáva architektom kreatívnu voľnosť. L14 – dobová rekonštrukcia modernistického objektu v centre Bratislavy Objekt, ktorý je modernistickou ikonou vstupu do centra mesta, sa stal v priebehu rokov orientačným bodom a centrom alternatívnej kultúry.

Zachovanie jeho výrazu vyplýva z dlhého hľadania správnej podstaty rekonštrukcie. Zvolený „facelift“ budovu konzervuje v takej architektonickej podobe, ako ju navrhol architekt Štefan Ďurkovič. Scelenie a zmonolitnenie, ale aj zmena rastra fasády ju však esteticky a funkčne pretvárajú do dnešnej doby. Samotná fasáda domu vychádza z pôvodného delenia na silné horizontálne pásy a vertikálne okenné konštrukcie.

Aby sa dosiahol pôvodný charakter, použili sa vystúpené zaklapávacie lišty, ktoré dodávajú fasáde jej pôvodnú hĺbku. Osadenie úzkych „vetračiek“ umožnilo odstrániť pôvodné zábradlia na fasáde, čím sa dom viac prevzdušnil a prepojil s okolím.

Rodinný dom, Yprese, Belgicko

Realizácia: 2021
Architekt: Nele Delva, Trant-architecten
Výrobca & dodávateľ fasády: Renson
Typ fasády: Linarte
Materiál: hliník

AVG Group