Partneri sekcie:

Neobyčajné omietky 4: Zatieranie (pracovný postup)

Omietku nanášame v požadovanej hrúbke antikorovým hladidlom na ometený, súdržný a riadne očistený a pripravený podklad.

Osobitý charakter môžeme domu dodať nielen vďaka zaujímavým farebným kombináciám na fasáde či obkladoch – použiť môžeme i niektorý z kreatívnych spôsobov netradičného nanášania finálnej omietky. V predchádzajúcich dieloch sme si predstavili fládrovanie, gletovaniešpachtlovanie, v tomto diele si priblížime zatieranie.

Zatieranie omietky je metóda, ktorou možno vytvoriť zaujímavo profilované, plastické povrchy omietok. Rovnako ako v prípade ostatných typov štruktúrovaných omietok platí, že sa vrstva omietky upravuje ihneď po nanesení, aby nezaschla a na jej povrchu bolo vôbec možné vytvárať nejakú štruktúru.

Rovnako ako pre všetky kreatívne omietky platí, že by sme mali omietku na celej ploche vždy upravovať rovnakou silou a „rukopisom“, aby sme dosiahli jednotný, estetický vzhľad.

Čo budete potrebovať?

 • Baumit CreativTop (Trend/Fine) – jednozložková silikónová dekoratívna omietka pastovitej konzistencie
  spotreba: 2,9 až 4,2 kg/m2, zrnitosť: 3 či 1 mm, množstvo: vedro 25 kg, dodávaná v rôznych farbách
 • Náradie a pomôcky
  antikorové hladidlo
  murárska lyžica
  maliarska štetka
  plastové hladidlo

Úprava štetkou (variant 1)

Omietku nanášame v požadovanej hrúbke antikorovým hladidlom na ometený, súdržný a riadne očistený a pripravený podklad. Ihneď po nanesení čerstvú omietku upravíme antikorovým hladidlom tak, aby zodpovedala našej predstave.

Takto pripravenú omietku necháme mierne zavädnúť. Následne vezmeme maliarsku štetku, namočíme vo vode, necháme mierne odkvapkať a povrch omietky zľahka štetkou stierame tak, aby sme mu dodali charakteristický, plastický zatieraný vzhľad.

Úprava štetkou (variant 1)
Úprava štetkou (variant 1) | Zdroj: Baumit

Úprava hladidlom (variant 2)

V tomto prípade nanášame omietku podobne ako pri úprave štetkou. Na docielenie konečného efektu tentokrát nanášame omietku nie v ľubovoľnej hrúbke, ale tzv. na hrúbku zrna. Hneď po natiahnutí omietky povrch vyhladíme plastovým hladidlom, ktorý už ďalej neupravujeme. Omietka tak získa charakteristicky plastický povrch, ale iný ako pri zatieraní štetkou.

Úprava hladidlom (variant 2)
Úprava hladidlom (variant 2) | Zdroj: Baumit

Rada odborníka

Tenkovrstevnú omietku Baumit CreativTop nanášajte iba na takú plochu, ktorú zvládnete profilovať ešte pred zaschnutím. Do omietky sa nemôže maliarskou štetkou zapracovať veľké množstvo vody, aby sa nevyplavili pigmenty. Na dosiahnutie jednotného farebného vzhľadu odporúčame omietku pretrieť jedným až dvomi nátermi fasádnej farby (napr. Baumit StarColor).

01a Nanesenie omietky, var. 1

Dekoratívnu omietku nanesieme na dobre očistený, súdržný povrch v požadovanej hrúbke.

01a Nanesenie omietky, var. 1
01a Nanesenie omietky, var. 1 | Zdroj: Baumit

01b Nanesenie omietky, var. 2

Dekoratívnu omietku nanesieme na dobre očistený, súdržný povrch v hrúbke, ktorá je rovnaká ako hrúbka použitého zrna.

01b Nanesenie omietky, var. 2
01b Nanesenie omietky, var. 2 | Zdroj: Baumit